Rosja współpracuje z Chinami w sprawie księżycowej stacji kosmicznej


Rosja i Chiny podpisały porozumienie o budowie i pracach na „Międzynarodowej Naukowej Stacji Księżycowej” krążącej wokół Księżyca, ogłosiły we wtorek agencje kosmiczne tych krajów. Władze kosmiczne toczyły rozmowy od miesięcy, kiedy Rosja zastanawiała się, czy weźmie udział w programie NASA Gateway, konkurencyjnej księżycowej stacji kosmicznej, która ma zostać zbudowana przez koalicję innych krajów w następnej dekadzie.

Międzynarodowa Naukowa Stacja Księżycowa, nad którą będą pracować Rosja i Chiny, to „kompleks eksperymentalnych obiektów badawczych utworzonych na powierzchni i / lub na orbicie Księżyca” – powiedział Roscosmos w oświadczeniu. Zostanie zaprojektowany w celu wspierania różnorodnych eksperymentów badawczych „z możliwością długotrwałej bezzałogowej operacji z perspektywą obecności człowieka na Księżycu” – czytamy w oświadczeniu.

Podobnie jak NASA, Chiny zabiegają o międzynarodowe wsparcie dla własnych planów umieszczenia infrastruktury na Księżycu. Wysłał również kilka zrobotyzowanych misji Chang’e na Księżyc, w tym pierwsze lądowanie po drugiej stronie Księżyca i a szybka misja pobierania próbek w grudniu.

Umowa na księżycową stację kosmiczną, podpisana praktycznie między chińskim szefem kosmosu Zhangiem Kejianem a rosyjskim szefem kosmosu Dmitrijem Rogozinem, jest ostatnim krokiem w dążeniu Pekinu do eksploracji Księżyca wraz z rywalami, takimi jak NASA, która ma zakaz współpracy z Chinami na mocy prawa uchwalonego przez Kongres. w 2011.

Rosja, która utrzymuje się przez dziesięciolecia partnerstwo z NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, niechętnie przedłuża sojusz kosmiczny ze Stanami Zjednoczonymi na Księżyc.

NASA zintensyfikowała swoje działania, aby przywrócić astronautów na Księżycu pod administrację Trumpa w ramach programu Artemis. Część tego ataku wiązała się z zainicjowaniem wielostronnego paktu zwanego Porozumieniami z Artemidy, który miał na celu ustanowienie standardów zachowania w kosmosie. Do tej pory dziewięć innych krajów podpisało porozumienia Artemis, ale nie ma wśród nich Rosji, po tym, jak Stany Zjednoczone starały się o to wykluczać Moskwa z wczesnych rozmów w sprawie porozumień w zeszłym roku.

Reklama

NASA zabezpieczyła umowy z Europejską Agencją Kosmiczną, Japonią i Kanadą na prace nad jej Lunar Gateway, planowaną stacją kosmiczną krążącą wokół Księżyca. NASA poprosiła Rosję o udział w budowie tej stacji, ale Moskwa zdecydowała, że ​​prośba NASA do Rosji o zapewnienie śluzy dla Gateway jest „niepraktyczna”, powiedział rzecznik Roscosmos w grudniu.

„NASA przedstawiła Roscosmosowi rosyjsko-amerykański Memorandum of Understanding w sprawie współpracy w ramach projektu Gateway. Protokół ustaleń sugerował, że Roscosmos zobowiązuje się do zapewnienia modułu śluzy załogowej ”- powiedział rzecznik. „Po przestudiowaniu projektu dokumentu udział strony rosyjskiej w tomie zaproponowanym przez partnerów z USA uznano za niepraktyczny”.

Rosja wkrótce zwróciła swoją uwagę na księżycowe ambicje Chin. Jak powiedział rzecznik, współpraca z Chinami stała się w zeszłym roku jednym z „głównych priorytetów” Rosji.

Porozumienie Rosja-Chiny daje zielone światło dla wspólnego rozwoju ich własnej księżycowej stacji kosmicznej, która wzywa do „planowania, demonstracji, projektowania, opracowywania, wdrażania i eksploatacji projektów stacji badań naukowych, w tym promowania projektów w międzynarodowej społeczności lotniczej”, oświadczenie wydane przez podała chińska Narodowa Administracja Kosmiczna.

Nie było jasne, jaki konkretny wkład techniczny wniesie Rosja, której wojskowo-cywilna agencja kosmiczna inwestuje w nową infrastrukturę startową pomimo krajowego klimatu cofnięć budżetowych. Budżet kosmiczny Rosji szeregi trzecie na świecie, za Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Chiny prowadziły również rozmowy z francuską agencją kosmiczną CNES w celu „sprawdzenia statusu dwustronnej współpracy kosmicznej między obiema agencjami”, Powiedział CNES we wtorek. W ramach współpracy w dziedzinie nauk o klimacie, Pekin Kejian i francuski szef kosmosu Jean-Yves Le Gall omówili również „inne potencjalne obszary współpracy w odniesieniu do Księżyca i Marsa” – czytamy w oświadczeniu.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

EVGA wyprodukowała sklasyfikowaną płytę główną AMD X670E, prototyp kosztuje na aukcji 1300 dolarów

Firma EVGA zaprojektowała płytę główną z chipsetem AMD X670E dla segmentu entuzjastów dla platformy Socket AM5, która nigdy nie trafiła na rynek masowy....

Wydarzenie Pokémon Go „Spelunker’s Cove” i zadania badawcze w określonym czasie

PokemonGo organizuje wydarzenie Pokémon typu wodnego i skalnego o nazwie „Zatoka Spelunkera” zbiegło się z Pokémon Go Fest: Madrid. ...

Intel identyfikuje główną przyczynę problemów ze stabilnością jeziora Raptor w wadliwym algorytmie mikrokodu eTVB

Firma Intel zidentyfikowała główną przyczynę problemów ze stabilnością obserwowanych w niektórych wysokiej klasy modelach procesorów Core „Raptor Lake” 13. i 14. generacji, które...
Advertisment