Randy Travis odzyskuje głos w nowym eksperymencie muzycznym Warner AI


Po raz pierwszy od udaru mózgu w 2013 roku piosenkarz country Randy Travis nie może poprawnie mówić ani śpiewać, wydał nową piosenkę. Jednak on tego nie zaśpiewał; zamiast tego wokale zostały stworzone przy użyciu oprogramowania AI i zastępczego piosenkarza.

Piosenka zatytułowana „Where That Came From” jest w każdym calu typem ludowej, sentymentalnej melodii, którą pokochałam jako dziecko, gdy Travis był u szczytu swojej sławy. Producenci stworzyli go, szkoląc nienazwany model sztucznej inteligencji, zaczynając od 42 jego nagrań z izolowanym wokalem. Następnie pod okiem Travisa i jego wieloletni producent Kyle Lehninginny piosenkarz country James DuPre przygotował wokale, które AI przekształciły w Travisa.

Oprócz tego, że jest na YouTube, piosenka jest dostępna na innych platformach streamingowych, takich jak Muzyka Apple I Spotify.

Rezultatem eksperymentu Warnera jest delikatna melodia, która oddaje swobodny styl Travisa, który rzadko odbiegał od barytonowej podstawy. Brzmi jak jeden z tych singli, który wisiał na listach przebojów wystarczająco długo, żebym nerwowo sięgnął po niego raz po tym, jak zdobyłem się na odwagę i poprosił dziewczynę do tańca na imprezie towarzyskiej w gimnazjum. Nie powiedziałbym, że to tzw Świetnie Piosenka Randy’ego Travisa, ale na pewno nie jest najgorsza – powiedziałbym nawet, że mi się podoba.

Dustin Ballard, który prowadzi różne wcielenia konta w mediach społecznościowych There I Ruined It, tworzy parodie swoich głosów AI w bardzo podobny sposób jako zespół Travisa, dając początek głupim mash-upom, takim jak AI Elvis Presley śpiewający „Baby Got Back” czy syntetyczny Johnny Cash śpiewający „Barbie Girl”.

Łatwo byłoby wywołać alarm w związku z tą piosenką lub twórczością Ballarda, ogłaszając śmierć muzyki stworzonej przez człowieka, jaką znamy. Powiedziałbym jednak, że działa zupełnie odwrotnie, wzmacniając to, co narzędzia takie jak klon głosu AI mogą zdziałać we właściwych rękach. Niezależnie od tego, czy podoba ci się ta piosenka, czy nie, musisz przyznać, że tak nie można uzyskać czegoś takiego poprzez zwykłe podpowiedzi.

Reklama

Cris Lacy, współprezes Warner Music Nashville, powiedział Niedzielny poranek CBS że witryny do klonowania głosu AI tworzą przybliżone wersje artystów takich jak Travis, które „nie brzmią realnie, bo tak nie jest”. Nazwała wykorzystanie sztucznej inteligencji przez wytwórnię do sklonowania głosu Travisa „sztuczną inteligencją na dobre”.

W tej chwili Warner nie może zbyt wiele zrobić w sprawie klonów AI, które w jego odczuciu nie mieszczą się w kategorii „AI na dobre”. Ale Tennessee niedawno uchwalona ustawa ELVISktóre wejdzie w życie 1 lipca, umożliwi wytwórniom podjęcie kroków prawnych przeciwko osobom używającym oprogramowania do odtwarzania głosu artystów bez pozwolenia.

Piosenka Travisa jest dobrym, skrajnym przykładem wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia muzyki, która faktycznie wydaje się uzasadniona. Ale z drugiej strony może też otworzyć nową drogę dla Warnera, który jest właścicielem praw do ogromnych katalogów muzyki znanych, zmarłych artystów, gotowych na cyfrowe odrodzenie i, jeśli zechcą, potencjalny zysk. Choć ta historia podnosi na duchu, zastanawiam się, jakie lekcje Warner Music Nashville – i cały przemysł muzyczny – wyciągnie z tej piosenki.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Saramonic Blink 500 B2+ to mnóstwo bezprzewodowych mikrofonów do iPhone’a w atrakcyjnej cenie

Jeśli szukasz iPhone'a mikrofonu bezprzewodowego, nie brakuje opcji, od tanich i przyjemnych po wyrafinowane. Saramonic Blink 500 B2+ ma na celu wypełnienie...

The best new movies coming in summer 2024

They say it’s a strange summer for movies. Studios are putting all their chips on 2025 being the year that movie...

MONTECH przedstawia płynne chłodnice procesorów AIO z serii HyperFlow ARGB

MONTECH, popularna marka podzespołów i urządzeń peryferyjnych do komputerów PC, wchodzi na rynek chłodzenia wodą procesora ze swoim pierwszym AIO – HyperFlow ARGB....
Advertisment