Wykorzystanie cyfrowej waluty banku centralnego ma wzrosnąć w ciągu najbliższych siedmiu lat


Płatności dokonywane za pomocą cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) wzrosną ze 100 mln USD w tym roku do ogromnych 200 mld USD w 2030 r. Zaskakujące liczby z badań firmy Juniper wskazują na wzrost o 260 000% w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Juniper powiedział, że sektor CBDC znajduje się na wczesnych etapach rozwoju, głównie z projektami pilotażowymi, ale oczekuje, że projekty rządowe mające na celu zwiększenie włączenia finansowego będą stymulować adopcję. Będzie tak szczególnie w przypadku gospodarek wschodzących, „gdzie penetracja mobilna jest znacznie wyższa niż penetracja bankowa”.

Waluty cyfrowe wspierane przez bank centralny to cyfrowa moneta emitowana przez bank centralny, powiązana z walutą fiducjarną kraju. Jako taki zawsze zachowywałby swoją wartość – w przeciwieństwie do niestabilnych kryptowalut – i replikowałby użycie gotówki.

Badania firmy Juniper wykazały, że 92% wszystkich transakcji CBDC w 2030 r. będą stanowić płatności krajowe, w porównaniu do 100% w obecnych programach pilotażowych.

„Ponieważ CBDC są emitowane przez banki centralne, początkowo będą one ściśle ukierunkowane na wyzwania związane z płatnościami krajowymi, a płatności transgraniczne pojawią się później, w miarę tworzenia się systemów i tworzenia powiązań między CBDC używanymi przez poszczególne kraje” – powiedział Juniper.

„Chociaż płatności transgraniczne wiążą się obecnie z wysokimi kosztami i niską szybkością transakcji, obszar ten nie jest przedmiotem zainteresowania rozwoju CBDC. Ponieważ przyjęcie CBDC będzie bardzo specyficzne dla danego kraju, transgraniczne sieci płatnicze będą zobowiązane do łączenia schematów, umożliwiając szerszej branży płatniczej czerpanie korzyści z CBDC” – powiedział Nick Maynard z Juniper, który napisał raport.

Reklama

Ale Juniper zidentyfikował również brak rozwoju produktów komercyjnych wokół CBDC jako kluczowy czynnik ograniczający obecny rynek.

„Badania zalecają, aby potencjalni dostawcy platform CBDC opracowali pełne kompleksowe rozwiązanie, w tym możliwości hurtowe, dostarczanie portfela i akceptację sprzedawców, aby umożliwić realizację potencjału CBDC” – czytamy w raporcie.

W Wielkiej Brytanii Ministerstwo Skarbu rozpoczęło konsultacje w sprawie planów wprowadzenia waluty cyfrowej, co może doprowadzić do powstania wspieranego przez rząd cyfrowego funta. Konsultacje funta cyfrowego mają pomóc w poinformowaniu rządu – nie oznacza to, że zapadła decyzja o wprowadzeniu cyfrowej waluty.

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział: „Ponieważ otaczający nas świat i sposób, w jaki płacimy za rzeczy, staje się coraz bardziej cyfrowy, argumenty za cyfrowym funtem w przyszłości wciąż rosną.

„Funt cyfrowy zapewniłby nowy sposób płacenia, pomógłby firmom, utrzymać zaufanie do pieniędzy i lepiej chronić stabilność finansową” – dodał.

Powiedział, że konsultacje pomogą rządowi podjąć „głęboka decyzja dla kraju w jaki sposób używamy pieniędzy”.

W styczniu Ministerstwo Skarbu opublikowało swoje wyszukaj szefa cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) na LinkedIn, a wybrany kandydat będzie zarządzał wieloma zespołami, w tym zespołami ds. usług finansowych, stabilności finansowej, ekonomii i wydatków.

Według lista zadańkandydaci musieliby mieć doświadczenie w „pracy w usługach finansowych lub kształtowaniu porządku publicznego w dziedzinie technicznej lub wysoce regulowanej dziedzinie”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wypożyczanie e-książek z bibliotek będzie wymagało Libby; OverDrive przeszedł na emeryturę

Jeśli obecnie korzystasz z aplikacji OverDrive podczas wypożyczania e-booków z bibliotek, musisz się na nią przełączyć Libby od 1 maja. Firma po raz...

Rozwój AI poza GPT-4 powinien zostać wstrzymany – Woz, Musk

Współzałożyciel Apple'a Steve Wozniak Dołączył Elona Muska i czołowi naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją, wzywając do wstrzymania rozwoju zaawansowanej sztucznej inteligencji. Konkretnie,...

Microsoft rozszerza projekt AI Copilot o sferę bezpieczeństwa

Microsoft poinformował o zbliżającej się dostępności nowego sztuczna inteligencja (AI) w ramach swojej oferty cyberbezpieczeństwa, która twierdzi, że „dramatycznie zwiększy zasięg, szybkość i...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!