Nowy M11 Leiki zyskuje na rozdzielczości i chudnie


Leica przedstawiła najnowszą generację swojego kultowego aparatu dalmierzowego M, nowy M11. M11 jest bardzo podobny z wyglądu do Linia M10, którą zastępuje, z dużą ilością zgłoszonych 40 nowych ulepszeń znalezionych w środku. Leica twierdzi, że M11 będzie dostępny od dzisiaj, 13 stycznia 2022 r., w cenie 8995 USD.

Najważniejszym ulepszeniem jest nowa, 60-megapikselowa pełnoklatkowa matryca CMOS z podświetleniem z tyłu, która rejestruje 14 stopni zakresu dynamicznego w pełnej rozdzielczości. Wyjątkowo, M11 pozwala również fotografom na przechwytywanie plików RAW o rozdzielczości 36 lub 18 megapikseli, co odblokowuje kolejny stopień zakresu dynamicznego, zapewnia lepszą wydajność przy słabym oświetleniu i pozwala na dłuższe robienie zdjęć seryjnych kosztem powiększonych szczegółów. (Firma twierdzi, że wykorzystuje binning pikseli wraz z nowo opracowanym algorytmem do tworzenia niższych rozdzielczości, podobną technikę stosowaną w wielu aparatach smartfonów). Rozmiary plików wahają się od 70 do 120 MB dla 60-megapikselowego pliku DNG RAW; ustawienie 18 megapikseli może zmniejszyć to do zaledwie 20 MB na obraz.

Wraz z nową matrycą, Leica stosuje na wierzchu nowy, ultracienki filtr UV, który, jak twierdzi firma, zapewnia bardziej naturalne odwzorowanie kolorów. Firma twierdzi, że M11 rejestruje najwyższy zakres dynamiczny ze wszystkich cyfrowych M w historii, w tym czarno-białe modele Monochrom, które były chwalone za zdolność do rejestrowania szerokiej gamy tonów. Zakres ISO M11 zaczyna się od 64 i wzrasta do 50 000.

Reklama

Srebrny M11 zachowuje klasyczną mosiężną płytę górną (i większą wagę).
Zdjęcie: Leica

Z zewnątrz główną różnicą między M11 a jego poprzednikami jest brak charakterystycznej dolnej płyty Leiki, którą trzeba było zdjąć, aby załadować film lub wymienić karty pamięci i baterie w starych aparatach. Zamiast tego M11 przyjmuje zgrabny system baterii w stylu kasety z II kw., dzięki czemu wymiana baterii lub kart pamięci jest znacznie szybsza. Leica twierdzi, że nowa bateria jest o 64 procent większa niż w M10 i może wytrzymać do 700 zdjęć przy użyciu podglądu na żywo na tylnym wyświetlaczu lub 1700 zdjęć przy użyciu dalmierza.

Obok nowego gniazda baterii znajduje się port USB-C, który może być używany do przesyłania danych (do komputera lub do telefonu — M11 jest faktycznie certyfikowany dla iPhone’a (MFi) do łączenia z urządzeniami iOS i iPadOS) lub ładowania. 64 GB pamięci jest wbudowane w kamerę i możesz zapisywać na niej obrazy lub na karcie SD w różnych konfiguracjach.

Być może najbardziej zauważalną różnicą podczas korzystania z M11 jest to, o ile jest lżejszy. Leica zamieniła mosiężną górną płytę na aluminiową w czarnym modelu (model srebrny zachowuje mosiężną płytę) i obniżyła wagę o 20 procent lub około 100 gramów. Jest to natychmiast zauważalne i sprawia, że ​​czarny M11 jest łatwiejszy do noszenia i manewrowania niż wcześniejsze aparaty M, które zawsze były cięższe niż większość ludzi by się spodziewała. Na szczęście znakomita jakość wykonania Leiki jest nadal dostępna, a M11 nie wydaje się być mniej wytrzymały niż poprzednie modele. Prawdopodobnie nie zyska tego samego mosiądz lub patyna jak w starszych modelach jednak z wiekiem.

Brak dolnej płyty zapewnia bezpośredni dostęp do nowej baterii M11, a także nowy port USB-C do łączności i ładowania.
Zdjęcie: Leica

Pomimo mniejszej wagi, M11 będzie od razu znajomy dla obecnych fotografów z systemem M, a jego ogólne wrażenia z fotografowania pozostają takie same. Chociaż czujnik ma wyższą rozdzielczość, procesor w środku jest szybszy i ma kilka nowych sztuczek, takich jak możliwość korzystania z pomiaru wielopolowego nawet podczas fotografowania z dalmierzem, M11 nadal jest w pełni ręcznym aparatem zbudowanym do fotografowania fotografia. Nie nagrywa żadnego wideo, jego szybkość zdjęć seryjnych ogranicza się do 4,5 klatki na sekundę i wymaga ręcznego ustawiania ostrości i naświetlania każdego ujęcia, co czyni go mniej niż idealnym dla wielu dyscyplin fotograficznych, takich jak sport (lub nadążanie za z szybko poruszającym się maluchem). Ale te cechy są dokładnie powodem, dla którego wielu posiadaczy Leiki jest gotowych zapłacić tak dużo pieniędzy, aby mieć jeden z tych aparatów, i mądrze jest, aby Leica nie zawracała sobie głowy doświadczeniem.

M11 może łączyć się bezpośrednio z iPhonem i przesyłać do niego zdjęcia za pomocą najnowszej aplikacji Fotos firmy Leica.
Zdjęcie: Leica

M11 jest pierwszym z nowej linii kamer z serii M i chociaż firma ogłasza dziś tylko jeden model, prawdopodobnie w przyszłości będzie kontynuowany z innymi wariantami. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem jednego z nich i posiadasz wypełnienie na swoim koncie bankowym, możesz go kupić u autoryzowanych dealerów Leica od dzisiaj.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Jak rozłączyć zegarek Apple Watch

Jeśli masz problemy, sprzedajesz lub aktualizujesz swoje urządzenie do noszenia, zechcesz rozłączyć zegarek Apple Watch z iPhonem i prawdopodobnie wykonać kopię zapasową. ...

Przeprojektowany pilot Siri Remote otrzymuje aktualizację oprogramowania sprzętowego dla posiadaczy Apple TV

Apple po prostu zaktualizuje oprogramowanie układowe w nowym Siri Remote. Zapowiedziany wraz z drugą generacją Apple TV 4K, pilot jest dostępny przy...

Stranger Things 4 właśnie stał się drugim programem Netflix, który osiągnął 1 miliard godzin oglądania

Dziwniejsze rzeczy 4najnowszy sezon tego hitu, właśnie stał się drugim w historii serialem Netflixa przekroczyć miliard godzin oglądania. Od czasu...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!