VWFNDR Keirin to nowa, ekspansywna koncepcja przyszłości kamer


W ubiegły weekend lokalny startup zorganizował wystawę niedaleko mojego miejsca zamieszkania w Tokio, aby zaprezentować swój pomysł na zupełnie nowe podejście do sprzętu fotograficznego. Coś takiego nie zdarza się w każdy weekend, nawet w Tokio, więc pojechałem rowerem, żeby zobaczyć.

VWFNDR to projekt rozpoczęty przez projektanta UX Álvaro Arregui Falcón Nuevo.Tokio i niezależny projektant przemysłowy Mireia Gordi i Vila. Później zespół zatrudnił inżyniera z Londynu Lucasa Seidenfadenaktóry opracował pierwszy działający prototyp swojej koncepcji.

Koncepcja ta nazywa się Keirin.

Nazwany na cześć japońskiej dyscypliny kolarskiej rozgrywanej na podobnie owalnym torze, Keirin to aparat skupiający się na fotografii panoramicznej. Jego wyróżniającą się cechą wizualną jest zakrzywiony ekran dotykowy OLED, który otacza tylny panel i mieści prawie wszystkie elementy sterujące aparatu.

Taki jest przynajmniej pomysł. Prezentowany prototyp OLED był niefunkcjonalny i nie można go było dotknąć; ma na celu lepsze wyobrażenie o ostatecznym wzorze przemysłowym. Nawet w tym stanie można było dostrzec wizualne usterki na dalekiej krawędzi panelu.

Ale siedząc kilka metrów dalej, na sąsiednim stole, można było wziąć i używać działającego prototypu Keirina, wraz z zdemontowaną wersją, która odsłoniła znajdujący się w środku sprzęt.

Reklama

Seidenfaden przeprowadził mnie przez inżynierię sprzętową prototypu, a także jego interfejs użytkownika. (VWFNDR ma stos podrzędny własny; Seidenfaden napisał: post dotyczy to sposobu, w jaki zaprojektował prototyp, bardziej szczegółowo, niż mogę tu zawrzeć.)

Jak wyjaśnia, ten prototyp to tak naprawdę tylko dowód koncepcji, który ma pokazać, że projekt przemysłowy i interfejs użytkownika Keirin mogą sprawdzić się w praktyce. Wykorzystuje gotowe części, w tym płytkę Raspberry Pi i moduł Pi Camera, więc jakość obrazu nie jest priorytetem.

Prototyp ma jednak bardzo szeroki ekran montowany z tyłu, który choć nie jest zakrzywiony, dobrze prezentuje unikalny interfejs użytkownika Keirin. Główną ideą jest to, że możesz używać pełnego ekranu jako wizjera panoramicznego i przesuwać palcem od prawej strony, aby wyświetlić wszystkie standardowe ręczne elementy sterujące ekspozycją; w ten sposób dostosowujesz także proporcje zdjęcia.

Na przykład, jeśli chcesz zrobić zdjęcie 3:2 w stylu lustrzanki cyfrowej, możesz przesuwać palcem w lewo, aż w lewej połowie ekranu pojawią się prawidłowe proporcje. Jeśli następnie chcesz zrobić zdjęcie panoramiczne w stylu XPan 6:2, możesz przesunąć palcem w prawo, aby ukryć interfejs użytkownika i wykorzystać całą szerokość wyświetlacza do kadrowania. (Keirin może zapisać cały obraz niezależnie od proporcji obrazu, w jakim zdecydujesz się robić zdjęcia). Po prawej stronie aparatu znajduje się również okrągłe fizyczne pokrętło sterujące.

To sprytny, intuicyjny pomysł. Jako ktoś, kto kocha dedykowany sprzęt do aparatu, ale w dużej mierze przerzucił się na telefony do robienia zdjęć, rekreacji lub w inny sposób – wszystkie zdjęcia w tym artykule zostały zrobione na Xiaomi 14 Ultra — Nie przeszkadza mi brak fizycznej kontroli tak bardzo, jak wiele lat temu. Podczas gdy aparaty wyposażone w ekrany dotykowe, takie jak Leica T, często czuły się zagrożone, interfejs użytkownika Keirin wykorzystuje mocne strony konstrukcji sprzętu i główne przeznaczenie aparatu.

Keirin został zaprojektowany w oparciu o 60-megapikselowy, pełnoklatkowy czujnik z obiektywem 35 mm. Planuje się, że aparat będzie wyposażony w pamięć SSD i łączność mobilną, dzięki czemu zdjęcia będą mogły automatycznie zapisywać i tworzyć kopie zapasowe w chmurze. VWFNDR zaprojektował także własną magnetyczną wnękę rozszerzeń — zwaną XPNSNBAY — która wykorzystuje styki pogo, aby umożliwić podłączenie urządzeń peryferyjnych, takich jak panoramiczny wizjer optyczny. Kolejnym sprytnym akcesorium jest REMOFLSH, bezprzewodowa lampa błyskowa, która bezpośrednio komunikuje się z wbudowanym wyzwalaczem aparatu.

Keirin może nigdy nie stać się produktem komercyjnym, a jeśli tak się stanie, będzie to produkt niszowy. (Co w dzisiejszych czasach nie jest aparatem fotograficznym?) Ale został on wymyślony, skonstruowany i prototypowany z taką pasją i umiejętnościami dla tak małego zespołu, że nie sposób nie chcieć go stworzyć.

Oppo, które współpracuje z firmą Hasselblad w zakresie technologii aparatów, oferuje tryb XPan w swoich najnowszych telefonach z najwyższej półki, takich jak Znajdź X7 Ultra. Właściwie to naprawdę mi się podoba; wykorzystuje fakt, że obecnie telefony mają ultraszerokokątne wyświetlacze, aby zapewnić nowy, ciekawy sposób fotografowania panoram.

Ale tak jak moja Xiaomi marki Leica nie zmieni zdania żadnego posiadacza dalmierza Leica, tak coś takiego jak Keirin jest wyraźnie na innym poziomie. Jest to rodzaj przemyślanego i skupionego urządzenia, które gdybym miał je teraz na półce z aparatem, aż prosiłoby się, żeby je wyjąć i używać w taki sam sposób, jak dawniej robiły to kamery filmowe XPan firmy Hasselblad.

Ta historia pojawiła się po raz pierwszy w Wielordzeniowypublikacja technologiczna na temat sprzętu i projektowania.

Fotografia autorstwa Sama Byforda.

Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kobiety w danych: CDO BAE Systems wyjaśnia, dlaczego różnorodność danych ma znaczenie

Praca z dzikimi gorylami i gibonami ratowniczymi nie jest tradycyjną drogą do kariery w branży danych i technologii. Ale dla Johanny Hutchinson...

Jak oglądać serial komediowy Próbowanie na Apple TV+

Dzisiaj, AppleTV+ Premiera czwartego sezonu brytyjskiego oryginalnego serialu komediowego Próbować, z udziałem Rafe’a Spalla i Esther Smith. Pierwsze dwa odcinki nowego sezonu...

AOC przedstawia 27-calowy monitor Q27B3CF2 WQHD 100 Hz USB-C

Specjalista w dziedzinie wyświetlaczy, firma AOC, z dumą przedstawia nowy, elegancki model QHD, będący zorientowanym na wartość dodatkiem do linii monitorów B2C, serii...
Advertisment