Nie wiem, dlaczego Mandalorianin chce swojego dziwnego chrztu


Po dwóch sezonach Din Djarin w końcu zdecydował, że musi się wykąpać. W pierwszych dwóch odcinkach, sezon 3 Mandalorianin podkreśla coś, co łatwo przeoczyć we wszystkich oszałamiających i olśniewających Gwiezdnych wojnach. Din Djarin, Mandalorianin, jest głęboko religijnym kolesiem z bardzo religijnym problemem: złamał zasady swojego dziwnego kultu i zdjął hełm na oczach innych. A teraz musi za to odpokutować, „kąpiąc się w Żywych Wodach pod kopalniami Mandalore”.

Kiedy przestajesz o tym myśleć, to jest trochę dziwne Mandalorianin jest jak dotąd o wysiłkach jednego faceta, by zostać Kultystą Roku. Nie jest to jasne aż do drugiego sezonu serialu, ale Mandalorianie przedstawieni w serialu niekoniecznie są reprezentatywni dla Wszystko Mandalorianie, ale rodzaj fundamentalistycznego kultu religijnego, którego korzenie sięgają najwcześniejszych dni obecnie zrujnowanej planety Mandalore.

Pierwszy sezon pokazuje Din Djarina (Pedro Pascal), bohatera Mandalorianin, adoptowany przez ten kult jako dziecko po zrównaniu z ziemią jego wioski, zindoktrynowany do ich dziwacznej religii, która obejmuje, nie wiem, polowanie na coraz trudniejsze nagrody w zamian za coraz bardziej chorą zbroję? To bardzo gra wideo. Podczas gdy ten sezon przesunął się, aby skupić się na Din’s Samotny wilk i młode-esque związek z Grogu, sprawy przybrały obrót w drugim sezonie (i, niewytłumaczalnie, W Księga Boby Fetta), ponieważ serial przedstawia innych Mandalorian, którzy są nie do tego samego wyznania co Din, a następnie pokazuje również, jak Din żałuje swojej decyzji o wysłaniu Grogu do kolegium Jedi Luke’a Skywalkera i zaprasza go do poznania sposobów jego zakonu.

Reklama

Zdjęcie: Lucasfilm

Z jednej strony, Gwiezdne Wojny ma już dziwną i moralnie wątpliwą religię w Zakonie Jedi. Chociaż jest możliwe, że istnieje wiele religii, którymi interesują się twórcy w tym fikcyjnym wszechświecie, tak wiele z Mandaloriańskiego wyznania Din jest słabo wyjaśnione. Możemy wywnioskować, że Din jest lojalny wobec swojej sekty po tym, jak uratowali go przed pewną śmiercią, ale dlaczego ktokolwiek inny praktykuje tę wiarę? Dlaczego inni Mandalorianie należą do tego kultu? O czym ze sobą rozmawiają?

Dzieje się tak, zanim jeszcze zaczniesz analizować wszystkie zasady, które my Do wiedzieć o. Jak z hełmem: jeśli nie mogą zdjąć hełmu przed innymi, czy seks jest poza stołem? Jeśli tak, to w jaki sposób tworzą więcej Mandalorian? Czy przyjmują tylko sieroty? Czy porywają silnych kandydatów? A może to bardziej występ, o który się ubiegasz? I Dlaczego złożyłbyś podanie? Din nie jest urodzonym Mandalorianinem i wierzy, że został wychowany przez kult Wszystko Mandalorianie żyją w ten sposób — nikt mu nie powie, że jest gówniany, dopóki się nie spotka Bo-Katan (Katee Sackhoff)kto ma trochę cierpliwości do jego dziwnego kultu.

Do tych, którzy mają czelność sugerować, że być może przesadzam: to jest pierdolone Gwiezdne Wojny. jesteśmy tylko Tutaj ponieważ ludzie za dużo myśleli o gównie przez 50 cholernych lat. Są to pytania, na które rzekomo znajdują się odpowiedzi w rozszerzonym wszechświecie, który jest ciągle zapisywany i przepisywany, tuż poza granicami tego, co widzimy. Mandalorianin ma śmiertelny przypadek Lore Brain, syndromu, w którym serial jest napisany w sposób, który nie tylko oczekuje od widza odrobienia pracy domowej i zapoznania się z fikcyjną historią jego świata, ale także traktuje sceny jako nowe wpisy wiki w tę historię, dodatkowo komplikując wspomnianą historię bez zawracania sobie głowy siadaniem i opowiadaniem historii. Tak, Din Djarin zawiódł swoje credo — ale dlaczego ma to dla niego takie znaczenie? Dlaczego ostatecznie zaakceptował ścieżkę, na której został wychowany, i co konkretnie daje mu to? Dlaczego miałby robić wszystko, by znów cieszyć się jego łaskami i dlaczego jest zdecydowany zabrać ze sobą Grogu? Jak on się ma przetwarzanie wiedza o innych Mandalorianach żyjących w tym, co dla niego jest apostazją?

Din Djarin stoi obok innych Mandalorian w sezonie 2 The Mandalorian

Zdjęcie: Francois Duhamel/Lucasfilm

To irytująca liczba pytań, ale wskazują one na podatny grunt Mandalorianin gra. Wszystkie te pytania to historie i frustrujące jest to, że scenarzyści serialu nie są zainteresowani ich opowiadaniem. Mandalorianin udowodnił, że jest w stanie stać samodzielnie bez poczucia, że ​​jest obciążony historią Gwiezdnych Wojen; teraz istnieje niebezpieczeństwo, że stanie się zapatrzoną w pępek, skupioną na sobie sprawą, w którą mogą uwierzyć osoby postronne. Jest to uznany hit w epoce, w której są Gwiezdne Wojny starając się znaleźć, co dalej, dziwnie ugrzęznąć w tym, co było wcześniej. Byłoby odświeżające — i znacznie bardziej zrównoważone — gdyby scenarzyści serialu byli bardziej zainteresowani głębszym badaniem postaci niż świata, w którym osadzone są ich historie. Jedno zasila drugie; bez obu historia marnieje.

Zamiast tego twórcy Mandalorianin postanowili złożyć w całość historię zaczerpniętą z Gwiezdnych Wojen (bardzo dobry!) serial animowany w serial, który początkowo był atrakcyjny ze względu na pustą kartę, jaką oferował, western na skraju odległej galaktyki.

Ale jasne, Mando. Weź kąpiel.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

The Legend of Zelda: Breath of the Wild wciąż zyskuje na popularności na TikToku

Nintendo wydane The Legend of Zelda: Breath of the Wild ponad sześć lat temu i jakimś cudem wciąż dowiaduję się o...

Samsung Galaxy Tab S8 Plus jest obecnie dostępny za 33 lata

Najnowsze oferty Amazon zapewnią Ci ogromne oszczędności na Samsung Galaxy Tab S8 Plus i innych wspaniałych produktach ...

WWDC 2023 potwierdzone: od 5 do 9 czerwca w Apple Park

Apple oficjalnie ogłoszono WWDC 2023. Wydarzenie odbędzie się w Apple Park z przemówieniem, orędziem o stanie Unii i nie tylko. Cała...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!