Klauzula „legalna, ale szkodliwa” usunięta z ustawy o bezpieczeństwie online


Rząd Wielkiej Brytanii zaproponował zastąpienie kontrowersyjnego „legalnego, ale szkodliwego” przepisu ustawy o bezpieczeństwie online nowymi obowiązkami w celu zwiększenia odpowiedzialności gigantów technologicznych.

Zgodnie z poprzednim obowiązkiem staranności wynikającym z ustawy, platformy technologiczne, które przechowują treści tworzone przez użytkowników lub umożliwiają komunikację między ludźmi, byłyby prawnie zobowiązane do proaktywnego identyfikowania, usuwania i ograniczania rozpowszechniania zarówno nielegalnych, jak i legalnych, ale szkodliwych treści – takich jak wykorzystywanie seksualne dzieci, materiałów związanych z terroryzmem i samobójstwem – lub ryzykują ukaranie grzywną w wysokości do 10% ich obrotu przez organ regulacyjny ds. szkód online, co do którego potwierdzono, że Ofcom.

„Prawny, ale szkodliwy” aspekt ustawy spotkał się jednak ze znaczną krytyką – m.in Komisje parlamentarne, grupy kampanii oraz specjaliści od technologii – nad potencjalnym zagrożeniem, jakie stwarza dla wolności słowa, oraz brakiem zgody co do tego, co stanowi szkodę w Internecie.

Chociaż firmy nadal będą musiały chronić dzieci i usuwać treści, które są nielegalne lub zabronione w ich warunkach świadczenia usług, ustawa nie będzie już dążyć do zdefiniowania określonych rodzajów treści prawnych, którymi firmy muszą się zająć.

W rezultacie firmy nie będą mogły usuwać ani ograniczać legalnych treści ani w inny sposób zawieszać użytkowników za publikowanie lub udostępnianie tych treści.

Zamiast tego organizacje należące do Kategorii 1 — która odnosi się do usług o funkcjach o najwyższym ryzyku i największym zasięgu między użytkownikami — będą prawnie zobowiązane jedynie do usuwania nielegalnych treści, usuwania materiałów naruszających ich własne warunki świadczenia usług oraz zapewniania dorosłym narzędzia, które pozwalają im na większy wybór treści, które oglądają i którymi się interesują.

Reklama

Rząd potwierdził również, że w ustawie zostanie uwzględnione nowe przestępstwo polegające na pomaganiu lub zachęcaniu do samookaleczenia w Internecie, a także dalsze poprawki mające na celu wzmocnienie ochrony dzieci.

Obejmują one poprawkę zmuszającą platformy mediów społecznościowych do publikowania przeprowadzonych przez nie ocen ryzyka dotyczących zagrożeń, jakie ich usługi stwarzają dla dzieci (poprzednia wersja ustawy wymagała od firm przeprowadzania tych ocen, ale nie publikowania ich proaktywnie); oraz inne zmuszanie platform do zapewnienia jasności w zakresie ochrony dzieci dostosowanej do wieku poprzez wyraźne określenie, w jaki sposób zamierzają egzekwować tę ochronę.

„Nieuregulowane media społecznościowe zbyt długo szkodziły naszym dzieciom i muszą się skończyć” – powiedziała sekretarz ds. Cyfryzacji Michelle Donelan.

„Wniosę z powrotem do parlamentu wzmocnioną ustawę o bezpieczeństwie online, która pozwoli rodzicom zobaczyć i podjąć działania w związku z zagrożeniami, jakie strony internetowe stwarzają dla młodych ludzi. Jest również wolny od wszelkich zagrożeń, że firmy technologiczne lub przyszłe rządy mogłyby wykorzystać przepisy jako licencję na cenzurowanie uzasadnionych poglądów.

„Młodzi ludzie będą chronieni, przestępczość wyeliminowana, a dorośli otrzymają kontrolę nad tym, co widzą i z czym korzystają w Internecie. Mamy teraz binarny wybór: wprowadzić te środki w życie i poprawić sytuację lub kłócić się o status quo i narazić więcej młodych ludzi na niebezpieczeństwo”.

Inne nowe środki mające na celu zwiększenie przejrzystości i odpowiedzialności obejmują przyznanie Ofcom uprawnień do wymagania od firm publikowania szczegółów działań egzekucyjnych, które podjęto przeciwko nim, oraz inne nowe przestępstwo polegające na kontrolowaniu lub stosowaniu przymusu wobec kobiet i dziewcząt, które znajdą się na liście „przestępstw priorytetowych”.

Przestępstwa znajdujące się już na liście priorytetów obejmują terroryzm, wykorzystywanie seksualne dzieci, pornografię zemsty, przestępstwa z nienawiści, oszustwa, sprzedaż nielegalnych narkotyków lub broni, promowanie lub ułatwianie samobójstwa, przemyt ludzi i wykorzystywanie seksualne.

Komisarz ds. ofiar, komisarz ds. przemocy domowej i komisarz ds. dzieci zostaną również dodani jako ustawowi konsultanci w ustawie, co oznacza, że ​​Ofcom musi konsultować się z każdym z nich przy opracowywaniu kodeksów zgodności dla firm technologicznych.

Ustawa ma wrócić do Izby Gmin 5 grudnia 2022 r., po jej zakończeniu przejście zostało wstrzymane przez rząd w lipcu 2022 r po kwestiach związanych z harmonogramem prac legislacyjnych.

Komisja ds. Komunikacji i Cyfryzacji Izby Lordów ma odbyć specjalną sesję dowodową dotyczącą projektu ustawy 6 grudnia.

„Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa w Internecie jest niezbędne i złożone” – powiedziała przed sesją przewodnicząca komisji, baronowa Stowell. „Dzisiejsze ogłoszenie, że przepisy dotyczące legalnych, ale szkodliwych treści zostaną usunięte z ustawy, oznacza istotną zmianę.

„Nasza sesja dowodowa zbada, czy nowe podejście rządu do ustawy o bezpieczeństwie w Internecie zapewnia to, co jest potrzebne i zapewnia właściwą równowagę między ochroną dzieci w Internecie a wolnością słowa”.

Komentując zmiany w ustawie, Lucy Powell, cyfrowa sekretarka Labour, powiedział: „Rząd ugiął się przed partykularnymi interesami, zamiast zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom i konsumentom.

„Zmiany te są poważnym osłabieniem tej ustawy, podważając jej główny cel. Rząd daje przestępcom darmową przepustkę i zabiera społeczeństwo na przejażdżkę”.

Mówiąc na Forum Zarządzania Internetem w Wielkiej Brytanii w dniu 1 listopada 2022 rPowell powiedział, że powstrzymanie szkodliwych modeli biznesowych firm technologicznych jest sprawą pilną, a ustawodawstwo powinno skupiać się na kontrolowaniu algorytmicznej dystrybucji szkodliwych treści, a nie na nadzorowaniu poszczególnych postów w mediach społecznościowych.

„Wyzwaniem są algorytmy zaangażowania i sposób, w jaki to działa” – powiedziała. „Mniej interesuje mnie osoba, która umieściła w mediach społecznościowych post o samobójstwie – jeśli nikt tego naprawdę nie widzi, to nie wyrządza krzywdy. Bardziej interesuje mnie fakt, że ludzie są zachęcani do oglądania”.

Mimo zmian w ustawie, Firmy technologiczne mogą nadal być zobowiązane do używania oprogramowania do masowego skanowania wiadomości w zaszyfrowanych usługach, takich jak WhatsApp, przed ich zaszyfrowaniemco rząd uzasadnia jako sposób radzenia sobie z materiałami służącymi do wykorzystywania seksualnego dzieci i brutalnymi przestępstwami.

w lipcu 2021 r. posłowie zgłosili szereg poprawek – w tym konserwatysta David Davis, który był głośnym krytykiem środków przyjętych w ramach ustawy – usunęłoby to możliwość monitorowania zaszyfrowanej komunikacji.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

SilverStone Intros RM51 5U Rackmount Case, którą można przechylić w wieżę

SilverStone wprowadził RM51, obudowę rackową 5U przeznaczoną dla serwerów i stacji roboczych, którą można przechylić wzdłuż boku, aby używać jej jako obudowy typu...

GIGABYTE oficjalnie wprowadza na rynek dyski SSD AORUS Gen5 serii 10000 NVMe

GIGABYTE oficjalnie wprowadził na rynek swoje flagowe dyski SSD AORUS Gen5 z serii 10000 M.2 NVMe, które wykorzystują interfejs PCI-Express 5.0 x4. ...

Kim jest dzieciak kończący odcinek 5 Last of Us? Poznaj Sama z gier.

HBO Ostatni z nas kończy swój czwarty odcinek z cliffhangerem — Ellie (Bella Ramsey) i Joel (Pedro Pascal) budząc się...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!