Przegląd ekstrapolacji: dramat zmian klimatu Apple jest wszędzie


Trochę to trwa Ekstrapolacje iść. Dramat Apple TV Plus ma intrygującą przesłankę, badanie przyszłości zmian klimatycznych z różnych perspektyw, z każdym odcinkiem przeskakującym o kilka lat do przodu, aby zobaczyć, jak rzeczy zmieniają się w czasie. To zarówno prestiżowy dramat, jak i eksperyment myślowy. Ale te dwie strony nigdy się nie dogadają. Nauka stwarza wiele fascynujących sytuacji, ale przeszkadza też w opowiadaniu konkretnej historii. Co gorsza, serial traktuje siebie tak poważnie, że często staje się po prostu głupi. To wiarygodna wizja naszej mrocznej przyszłości, która ma również gadające wieloryby.

Uwaga: ta recenzja jest oparta na pierwszych trzech odcinkach Ekstrapolacje. Zawiera bardzo lekkie spoilery dotyczące tych odcinków.

To napięcie między nauką a historią jest najbardziej widoczne w pierwszym odcinku, którego akcja toczy się w 2037 roku. Ma on przygotować grunt pod następujące wydarzenia, ale zamiast tego jest przytłaczający, bombardując cię faktami, wątkami fabularnymi i postaciami do samego końca. zaznaczyć, że nikt się nie wyróżnia. Na całym świecie rozprzestrzeniają się pożary, napięty szczyt klimatyczny, podczas którego kraje walczą o zasoby, bogaty deweloper chce zbudować kasyno w Arktyce, a były student prawa studiuje, by zostać rabinem, aby pomóc wielu dotkniętym duszom przez wzrost temperatury. W centrum tego wszystkiego jest technologiczny miliarder posiadający patent na odsalanie wody, który mógłby rozwiązać wiele problemów na świecie. (Miliarder, grany przez Kita Haringtona, w niewytłumaczalny sposób nosi imię słynny dziennikarz techniczny ze świata rzeczywistego.)

Tworzenie świata kosztem rozwoju postaci

To budowanie świata kosztem rozwoju postaci. Program przeskakuje tak bardzo, że tak naprawdę nigdy nie masz wystarczająco dużo czasu, aby zagłębić się w którąkolwiek z historii – przynajmniej na początku. Kolejne odcinki nieco od tego odbiegają. Chociaż każdy z nich jest zasadniczo samodzielną historią, istnieją łączące je wątki. Zobaczysz, jak postacie, technologia i — oczywiście — środowisko zmieniają się w czasie. Na przykład w 2037 roku pojawia się reklama firmy zajmującej się technologią genomu, która chce ocalić zwierzęta przed wyginięciem; następnie historia z 2046 roku podąża za naukowcem (Sienna Miller) pracującym dla tej firmy, aby dowiedzieć się, co może być ostatnim humbakiem.

Sienna Miller w Ekstrapolacjach.
Obraz: Jabłko

Reklama

Kończy się to trochę jak połączona antologia iz tego powodu historie różnią się nieco jakością. Odcinek 2 – ten, którego akcja rozgrywa się w 2046 roku – to poważne spojrzenie na wymieranie zwierząt, a także długoterminowe problemy zdrowotne wynikające z rosnących temperatur i pozornie niekończących się pożarów lasów. Ale czasami jest też nieumyślnie głupkowaty. Badaczka za pomocą swego rodzaju uniwersalnego tłumacza prowadzi rozmowy w czasie rzeczywistym z wielorybem, który przemawia sklonowanym głosem swojej zmarłej matki (w tej roli Meryl Streep). Ma być tragicznie, ale w większości wychodzi głupio. W całym programie jest wiele takich momentów; Niczego nie zepsuję, ale miej oko na morsa.

Uważaj na morsa w odcinku 1

Spektakl prostuje się w trzecim odcinku, którego akcja toczy się w 2047 roku, podążając za rabinem Marshallem Zuckerem (Daveed Diggs), który walczy o utrzymanie swojej synagogi, podczas gdy Miami zmaga się z podnoszącym się poziomem mórz i częstymi burzami tropikalnymi. To działa, ponieważ osobiste stawki są jasne. Frekwencja maleje, a problemy narastają; ciągłe powodzie oznaczają, że ludzie muszą chodzić do synagogi w kaloszach, a Marshall musi używać drogiego robota podobnego do Roomby, aby zasysać nadmiar wody. Gdy problemy narastają, a koszty rosną, Marshall jest zmuszony dokonać pewnych wątpliwych wyborów dotyczących tego, jak utrzymać sprawy na powierzchni (finansowo i dosłownie). W przeciwieństwie do poprzednich odcinków, w 2047 roku dewastacja środowiska jest tłem, na którym można opowiedzieć dobrą historię. To nie jest sama historia.

Heather Graham modeluje gogle VR przyszłości.
Obraz: Jabłko

Równie nierówny jak początkowe odcinki Ekstrapolacja są, jest kilka rzeczy, które to łączą. Dla jednej rzeczy – jak wiele innych serii Apple – to wygląda na kosztowny program. Obsada jest dość szalona: oprócz Haringtona, Streepa, Millera i Diggsa są też postacie grane między innymi przez Heather Graham, Edwarda Nortona, Indira Varma, Marion Cotillard, Forest Whitaker i Tobey Maguire. W każdym odcinku jest co najmniej kilka twarzy, które rozpoznasz. Program przeznacza również (prawdopodobnie) duży budżet na jakąś przekonującą technologię z najbliższej przyszłości, taką jak smartfony, które wyglądają jak kawałki szkła, opływowe (i olśniewające) zestawy słuchawkowe VR oraz uroczy metaverse, w którym dzieci mogą rzeczywiście doświadczyć śniegu. Wszystko wydaje się zarówno futurystyczne, jak i wiarygodne.

Świetne efekty wizualne i zabójcza obsada nie mogą znieść show. Ekstrapolacje ma wiele interesujących pomysłów, które czasami prowadzą do ciekawej historii. Ale jego początkowe odcinki są zbyt rozproszone, aby wykorzystać ten potencjał. Oczywiście jest jeszcze dużo czasu, aby wszystko się połączyło do końca – ale z drugiej strony mieliśmy mnóstwo czasu, aby opanować zmiany klimatu.

Pierwsze trzy odcinki Ekstrapolacje rozpocznij transmisję w Apple TV Plus 17 marca; nowe odcinki będą pojawiać się w każdy piątek.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy Litten może być błyszczący w Pokémon Go?

21 marca 2023 roku Litten będzie w centrum uwagi Pokemon Go, a otrzymasz podwójny Stardust za złapanie Pokémona. I nie,...

NCSC uruchamia narzędzia do kontroli cybernetycznej dla MŚP

Wielkiej Brytanii Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) uruchamia dziś dwie nowe usługi dla 5,5 miliona małych firm w kraju, z których jedna trzecia była...

Szefowa Marvel Studios VFX, Victoria Alonso, odpadła

Za Reporter z Hollywood, po 17 latach pracy w Marvel Studios – początkowo jako wiceprezes wykonawczy ds. efektów wizualnych i postprodukcji, zanim został...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!