Oto nowy skafander kosmiczny, który astronauci będą nosić po powrocie na Księżyc


NASA ujawniła nowy skafander kosmiczny, który astronauci będą nosić podczas eksploracji Księżyca w ramach programu Artemis. Stworzony przez Axiom Space nowy skafander ma poprawić mobilność astronautów pracujących na powierzchni Księżyca.

Opracowany na potrzeby misji Artemis III, podczas której pierwsza kobieta i osoba koloru skóry będą chodzić po Księżycu, prototyp kombinezonu został zaprezentowany podczas wydarzenia w środę, 15 marca. Prototyp zawiera ciemnoszarą okładkę zaprojektowaną przez projektantkę kostiumów Esther Marquis, która pracowała przy serialu Dla całej ludzkościale rzeczywisty garnitur będzie biały ze względów termicznych.

Prototyp zawiera ciemnoszarą okładkę zaprojektowaną przez projektantkę kostiumów Esther Marquis, która pracowała przy serialu Dla całej ludzkości

„Partnerstwo NASA z firmą Axiom ma kluczowe znaczenie dla lądowania astronautów na Księżycu i utrzymania amerykańskiego przywództwa w przestrzeni kosmicznej. Opierając się na wieloletnich badaniach i wiedzy NASA, skafandry kosmiczne nowej generacji Axiom nie tylko umożliwią pierwszej kobiecie spacer na Księżycu, ale także otworzą możliwości eksploracji i prowadzenia badań naukowych na Księżycu większej liczbie osób niż kiedykolwiek wcześniej” – administrator NASA — powiedział Bill Nelson w oświadczeniu.

Astronauci NASA używają tego samego podstawowego projektu skafandra od czasów promów kosmicznych, a technologia pozostaje zasadniczo niezmieniona przez 40 lat. Chociaż stary projekt kombinezonu sprawdził się w tym czasie, jest szczególnie ograniczony pod względem zakresu ruchu, na który pozwala.

Aby astronauci mogli wygodnie chodzić, zginać się i kucać – co jest szczególnie ważne podczas pracy w środowisku o niskiej grawitacji, takim jak Księżyc, w przeciwieństwie do środowiska mikrograwitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – potrzebny był nowy skafander.

Reklama

Prototyp nowego skafandra — nazwany Axiom Extravehicular Mobility Unit lub AxEMU — opiera się na niektórych rozwiązaniach dokonanych przez NASA dla jego Eksploracyjna jednostka mobilności poza pojazdem (xEMU) prototyp. Prace koncentrowały się na takich kwestiach, jak wymagania termiczne, aby poradzić sobie z niskimi temperaturami występującymi na biegunie południowym Księżyca, a także ulepszone wymagania dotyczące mobilności i bezpieczeństwa.

Podczas pokazu, Jim Stein, główny inżynier w firmie Axiom Space, nosił skafander i zademonstrował, że jest w stanie skręcać się, zginać, kucać i kucać, mając go na sobie. Nowy projekt ma więcej połączeń, szczególnie w dolnej połowie, umożliwiając ruchy, które byłyby niemożliwe w starszym projekcie. Ułatwi to astronautom wykonywanie zadań, takich jak chodzenie i podnoszenie rzeczy z ziemi w środowisku księżycowym.

Nowy hełm ma takie funkcje, jak opaska świetlna nad bańką hełmu, która zapewnia lepsze widzenie, oraz kamera wideo HD z boku, dzięki czemu astronauta może przesyłać na żywo wideo POV z powrotem na Ziemię. Buty były kolejnym obszarem, który musiał być szczególnie dobrze izolowany, aby umożliwić astronautom pracę w zimnych warunkach stale zacienionych regionów Księżyca. Inną ważną różnicą w stosunku do poprzedniego projektu skafandra jest to, że astronauta wchodzi do AxEMU od tyłu, zamiast wchodzić do dołu, a następnie do góry, jak poprzednio.

Aby astronauci mogli wygodnie chodzić, zginać się i kucać, potrzebny był nowy skafander

Odchodząc od poprzedniej konwencji, NASA nie będzie sama posiadać skafandrów, ale zamiast tego będzie miała umowę serwisową z Axiom Space na dostarczenie sprzętu. Lara Kearney, kierownik programu NASA Extravehicular Activity and Human Surface Mobility, porównała umowę do wynajmu samochodu, a nie do jego posiadania.

„NASA nadal będzie pełnić rolę kontroli misji i podejmowania decyzji o wykonaniu misji, ale Axiom będzie z nami, upewniając się, że skafander jest bezpieczny, ponieważ nasi astronauci chodzą po powierzchni Księżyca”, Kearney wyjaśniono podczas ujawnienia.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Forspoken przechodzi na pełną wersję Sailor Moon w nowym fabularnym DLC

Jestem jedną z nielicznych osób komu właściwie się podobało Zapomniane. Pomimo swoich wad (i tak, pomijając moją świetną recenzję, jest to gra...

The Legend of Zelda: Breath of the Wild wciąż zyskuje na popularności na TikToku

Nintendo wydane The Legend of Zelda: Breath of the Wild ponad sześć lat temu i jakimś cudem wciąż dowiaduję się o...

Samsung Galaxy Tab S8 Plus jest obecnie dostępny za 33 lata

Najnowsze oferty Amazon zapewnią Ci ogromne oszczędności na Samsung Galaxy Tab S8 Plus i innych wspaniałych produktach ...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!