Kraje rozwijające się mogą zostać pozostawione w tyle przez rewolucję w zakresie zielonych technologii, ostrzega organ ds. rozwoju ONZ


Zielona rewolucja technologiczna może ominąć kraje rozwijające się bez pilnej interwencji ze strony krajów rozwiniętych, wynika z raportu opublikowanego przez The Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) Ostrzegł.

W swoim flagowcu Raport o technologii i innowacjach 2023UNCTAD stwierdziło, że nierówności ekonomiczne istniejące między krajami rozwijającymi się i rozwiniętymi będą się pogłębiać w nadchodzących latach, ponieważ tym pierwszym będzie trudniej wykorzystać możliwości rynkowe, które istnieją wokół zielonych technologii.

Podczas konferencji prasowej mającej na celu omówienie treści 236-stronicowego raportu, dyrektor UNCTAD, Shamika Sirimanne, powiedziała, że ​​kraje rozwijające się mają „ogromny potencjał” skorzystania z „zielona rewolucja technologiczna”, ale istniało duże ryzyko, że ta szansa może zostać zmarnowana.

„Kraje rozwijające się mają ogromny potencjał… i mówię o potencjale, ponieważ w tej chwili pozostaje on na tym poziomie” – powiedziała.

„Przewiduje się, że wartość rynkowa zielonych technologii wyniesie około 2,1 bln USD w 2030 r. To wzrost z 590 mld USD w 2020 r. To ogromny skok… a kiedy zagłębimy się w te technologie i kto z nich skorzysta , jest bardzo jasne: to kraje rozwinięte wykorzystują prawie wszystkie możliwości”.

Aby podkreślić ten punkt, podzieliła się pewnymi wartościami eksportu zielonych technologii i wyszczególniła, w jaki sposób one wzrosły w czasie, ale podkreśliła, że ​​to nie kraje rozwijające się czerpią korzyści z tego trendu.

Reklama

„Pozwolę sobie podać jedną liczbę: całkowity eksport zielonych technologii wzrósł z 60 mld dolarów w 2018 r. do ponad 156 mld dolarów w 2021 r. Nie widzimy takiej poprawy w krajach rozwijających się” – powiedziała.

Dzieje się tak dlatego, że w tym samym okresie eksport z krajów rozwijających się wzrósł z 57 miliardów dolarów do 75 miliardów dolarów. Tymczasem w ciągu trzech lat udział krajów rozwijających się w światowym eksporcie spadł z ponad 48% do poniżej 33%.

„Widzimy, że obie grupy startują z tej samej linii startowej 57 miliardów dolarów, ale dla krajów rozwijających się nie skoczył tak, jak skoczył dla krajów rozwiniętych” – dodała.

Zagłębiając się w raport

Raport wyszczególnia 17 technologii uważanych za „wiodące w dziedzinie zielonych innowacji”, w tym sztuczną inteligencję, biopaliwa, pojazdy elektryczne i inne, oraz podkreśla ich potencjalne korzyści ekonomiczne i możliwości.

„Technologie te doświadczyły ogromnego wzrostu w ciągu ostatnich dwóch dekad: w 2020 r. łączna wartość rynku wyniosła 1,5 bln USD, a do 2030 r. może osiągnąć 9,5 bln USD. Około połowa z tego ostatniego dotyczy internetu rzeczy (IoT), który obejmuje szeroką gamę urządzeń w wielu sektorach” – czytamy w raporcie.

Konieczne są jednak działania, aby zapewnić krajom rozwijającym się lepszą pozycję do pełnego wykorzystania tych technologii, aby mogły osiągnąć własne cele klimatyczne i wykorzystać część możliwości gospodarczych, które reprezentują.

„Jesteśmy na początku rewolucji technologicznej opartej na zielonych technologiach” – powiedziała sekretarz generalna UNCTAD Rebeca Grynspan. „Ta nowa fala zmian technologicznych będzie miała ogromny wpływ na światową gospodarkę. Kraje rozwijające się muszą wykorzystać więcej wartości tworzonej w ramach tej rewolucji technologicznej, aby rozwijać swoje gospodarki”.

Dodała: „Pominięcie tej fali technologicznej z powodu niewystarczającej uwagi politycznej lub braku ukierunkowanych inwestycji w budowanie zdolności miałoby długotrwałe negatywne konsekwencje”.

„Większość światowych mocy, technologii i wiedzy w zakresie energii odnawialnej znajduje się w kilku krajach. Gdy świat przechodzi do zerowej, odpornej i sprawiedliwej przyszłości, nie możemy pozwolić, aby kraje rozwijające się pozostały w tyle”

Raport UNCTAD

Aby temu zapobiec, rządy krajów rozwijających się muszą pilnie zreorganizować swoją politykę przemysłową, innowacyjną i energetyczną, aby promować wykorzystanie i rozwój zielonych technologii oraz skierować więcej inwestycji w ten obszar, powiedział UNCTAD.

W raporcie wezwano również kraje rozwinięte do wyciągnięcia pomocnej dłoni do swoich mniej zamożnych odpowiedników, aby zapewnić wszystkim narodom udział i pełne korzyści ekonomiczne z rewolucji zielonych technologii.

„Większość światowych mocy, technologii i wiedzy w zakresie energii odnawialnej znajduje się w kilku krajach. Gdy świat przechodzi do zerowej, odpornej i sprawiedliwej przyszłości, nie możemy pozwolić krajom rozwijającym się pozostać w tyle” – czytamy w raporcie.

Nadszedł również czas, aby kraje rozwinięte zintensyfikowały działania i dołożyły wszelkich starań, aby wyrównać szanse, aby zapewnić wszystkim narodom sprawiedliwy dostęp do energii odnawialnej i zielonych technologii, dodano w raporcie.

„Razem – z międzynarodowymi instytucjami finansowymi i sektorem prywatnym – kraje rozwinięte muszą wyrównać szanse, aby przyspieszyć projekty energii odnawialnej w krajach rozwijających się. [Because] walka ze zmianami klimatycznymi jest walką wszystkich” – stwierdzono.

„Pracując solidarnie i tworząc warunki dla rewolucji w zakresie energii odnawialnej, możemy wykorzystać pełny potencjał sprawiedliwej transformacji we wszystkich krajach i przekazać naszym dzieciom i wnukom bardziej zielony, dostatni i bardziej zrównoważony świat”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

ASUS przedstawia Vivobook Go 15 OLED i Go 14 z procesorami Intel

Firma ASUS ogłosiła dzisiaj 15,6-calowy Vivobook Go 15 OLED (E1504G) i 14-calowy Vivobook Go 14 (E1404G), dwa ekscytujące laptopy lifestylowe o korzystnym stosunku...

Czy Litten może być błyszczący w Pokémon Go?

21 marca 2023 roku Litten będzie w centrum uwagi Pokemon Go, a otrzymasz podwójny Stardust za złapanie Pokémona. I nie,...

NCSC uruchamia narzędzia do kontroli cybernetycznej dla MŚP

Wielkiej Brytanii Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) uruchamia dziś dwie nowe usługi dla 5,5 miliona małych firm w kraju, z których jedna trzecia była...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!