Wzmacniacze Shadow and Bone i Firebird, wyjaśnione


Cień i kość ma dużo złożona bajkałącząc historie i mitologię ze wszystkich siedmiu Książki Leigh Bardugo Grishaverse. Sezon 2 stawia jeden szczególny aspekt kultury griszów w centrum rzeczy, ponieważ Alina (Jessie Mei Li) i Mal (Archie Renaux) podejmują się misji wyśledzenia wzmacniaczy w celu zniszczenia fałda. Ich misja odkrywa zaskakujące prawdy, które powodują falowanie efektów, które wykraczają daleko poza przewidywane i przygotowują grunt pod potencjalny trzeci sezon, który wkroczy na nowe terytorium Grishaverse.

Zrozumienie historii wzmacniaczy i sposobu ich działania jest kluczem do zrozumienia tego sezonu Cień i kość – zwłaszcza zakończenie. Podzielmy więc wszystko, co musisz wiedzieć o wzmacniaczach, w tym ostatni zwrot akcji.

Co to jest wzmacniacz?

Wzmacniacze wywodzą się od Ilji Morozowej, jednego z pierwszych znanych griszów. Setki lat temu Morozova postanowił stworzyć sposób na zwiększenie mocy Griszów, aby pomóc im lepiej chronić się przed prześladowaniami – co jest tą samą linią fałszywego altruizmu, za którą Kirigan ukrywa swoje własne dążenie do władzy. Znany również jako Kowal Kości, Morozova użył merzosta i kości swoich palców, aby stworzyć imponująco potężne zwierzęta, które po zabiciu i stopieniu z ciałem grishy zwiększają ich moc. W chwili, gdy wzmacniacz jest połączony z griszą, są w stanie zobaczyć ostatnie wspomnienia stworzenia, co brzmi jak bardzo nieprzyjemne doświadczenie, ponieważ zwykle jest to POV zwierzęcia o zamordowaniu.

Chociaż jest to rzadkie, istnieje kilka wzmacniaczy, w tym ludzie, tacy jak Baghra (Zoë Wanamaker) i Generał Kirigan (Ben Barnes), którego kości można również wykorzystać do stworzenia wzmacniaczy. Jednak ta praktyka jest uważana za herezję z oczywistych powodów.

Stopień, w jakim wzmacniacz wzmacnia moc grishy, ​​różni się w zależności od zwierzęcia. Niektóre zwiększają moc Griszy tylko w minimalnym stopniu. Istnieją trzy legendarne wzmacniacze — bestie Morozovej — które są jednak tak potężne, że większość wierzy, że istnieją tylko w bajkach dla dzieci. Ale podobnie jak wiele ravkańskiego folkloru, te historie są mocno zakorzenione w prawdzie.

Ponieważ wzmacniacze zostały stworzone przy użyciu merzosta, Grisha bierze tylko jeden wzmacniacz w swoim życiu, wierząc, że posiadanie wielu spowoduje utratę kontroli nad swoimi mocami. Ale mając tak wiele do stracenia, Cień i kość W drugim sezonie Alina ściga się, by zebrać wszystkie trzy wzmacniacze Morozovej, przekonana, że ​​jej przeznaczeniem jest zebranie ich razem i zniszczenie Fałdy, niezależnie od ryzyka dla siebie.

Czym są wzmacniacze Morozova?

Reklama

Zdjęcie: Netflix

Rogacz

Jeleń odegrał znaczącą rolę w pierwszym sezonie serialu Cień i kość. Alina marzyła o tym stworzeniu przez cały sezon, ale to Kirigan poprowadził polowanie na nie — nie po to, by zniszczyć Fałdę, jak twierdził, ale by ją rozszerzyć i umocnić swoją kontrolę nad Ravką.

W książkach jest powiedziane, że jeleń jest częścią „tworzenia serca świata”, które jest źródłem całej mocy griszów. Folklor Ravkana przedstawia również jelenia jako życzliwą istotę, która spełnia życzenia i potrafi mówić. Niestety, ta ostatnia część nie jest prawdziwa – chociaż życzliwość jelenia jest.

Kiedy Mal i Alina znajdują jelenia, Alina odkrywa, że ​​nie musi go zabijać, ponieważ jeleń postanawia podzielić się z nią swoją mocą. Podczas gdy ona jest w trakcie wiązania się z jeleniem, przybywają Kirigan i jego zwolennicy i strzelają do Mal strzałami. Alina ma wtedy wybór: uratować Mal lub powstrzymać Kirigan przed zabiciem jelenia. Zrozpaczona Alina wybiera Mal, a Kirigan dekapituje mitycznego jelenia, a pogrążona w żałobie Alina patrzy.

Kirigin zmusza Davida (Luke Pasqualino) do wtopienia rogów jelenia w górną część klatki piersiowej Aliny, ale nie wchłaniają się one całkowicie w jej ciało. Co przerażające, poroże nadal wystaje z jej obojczyków. Kirigan ma również mały kawałek poroża osadzony we własnej dłoni, aby stworzyć połączenie pozwalające mu kontrolować moce Aliny. (W książkach David robi niezniszczalną obrożę dla Aliny, co wystarczy Darklingowi do kontrolowania jej mocy i ratuje nas wszystkich przed niepokojącymi obrazami poroża na piersi.)

[Ed. note: The rest of this post contains spoilers for Shadow and Bone season 2.]

Gdy Kirigan i Alina znajdą się w Fałdzie, odzyskuje kontrolę nad swoimi umiejętnościami, odcinając kawałek poroża z jego dłoni. Z mocą jelenia, która jest teraz jej własnością, reszta poroża jest całkowicie wchłonięta przez ciało Aliny (alleluja). Jednak część jelenia pozostaje w dłoni Kirigana, tworząc psychiczne połączenie między nim a Aliną, które utrzymuje się, dopóki Baghra nie odetnie mu ręki w jej umierających chwilach w sezonie 2.

Bicz morski

Od lewej do prawej Tolya (Lewis Tan), Mal (Archie Renaux), Tamar (Anna Leong Brophy) i Alina (Jessie Mei Li) stoją po kolana w wypełnionej wodą jaskini w sezonie 2 Shadow and Bone. miecz, Tamar siekierę, a Mal pistolet, podczas gdy ręce Aliny trzymają się za bok, sygnalizując im, by utrzymali swoje miejsca.

Zdjęcie: Dávid Lukács/Netflix

Drugą bestią Morozowej jest bicz morski. Z pomocą Nikolaia (Patrick Gibson) i jego załogi Mal i Alina tropią lodowego smoka w jaskiniach na odległej wyspie. Alina wydaje rozkaz schwytania go żywcem, pewna, że ​​bicz morski zdecyduje się obdarzyć ją swoją mocą w taki sam sposób, w jaki zrobił to jeleń. Ale kiedy bicz morski atakuje Mala, Alina go zabija — po raz kolejny wybierając śmierć wzmacniacza, aby ocalić życie Mal. Alina ma dwie łuski bicza morskiego wtopione w jej ciało, chociaż w przeciwieństwie do poroża pozostają one widoczne na jej nadgarstku jak osadzona bransoletka.

W książkach mamy trochę więcej historii o biczu morskim. Legenda głosi, że stwór to przeklęty smoczy książę o imieniu Rusalye. Na zawsze uwięziony w postaci węża morskiego, Rusalye ma strzec wód graniczących z Szlakiem Kości, północną częścią Morza Prawdziwego. Chociaż ta opowieść może wydawać się tragiczna, Rusalye nie jest sympatyczną postacią: według folkloru Rusalye rutynowo porywał kobiety, aby były jego podwodnymi towarzyszami, ale ponieważ pod powierzchnią morza nie było nic, co mogłoby je wyżywić, wszyscy umarli z głodu.

Ognisty ptak

Tutaj sprawy się komplikują i są trochę dziwne. Ostatnią bestią Morozovej jest ognisty ptak. Ale firebird nie jest trzecim wzmacniaczem; Mal jest.

Zbliżenie na Archiego Renaux jako Mal w Shadow and Bone.

Zdjęcie: David Appleby/Netflix

Czekać. Jaki jest Mal ognisty ptak?

Jak się okazuje, ludzie po prostu przypuszczalny firebird był trzecim wzmacniaczem. Jednak żart jest na ich temat, ponieważ trzeci wzmacniacz był wcześniej niewspomnianą siostrą Baghry.

W sezonie 2 Baghra ujawnia, że ​​​​jest córką Morozovej, ale nigdy jej nie zaakceptował ze względu na jej zdolności cienia. Kiedy siostra Baghry złamała swojego ukochanego glinianego łabędzia, jedyny prezent, jaki kiedykolwiek dał jej ojciec, Baghra straciła kontrolę nad swoimi mocami i zabiła ją. Morozova wskrzesił dziewczynę za pomocą merzosta i kości palca – w ten sam sposób, w jaki wskrzesił jelenia i bata morskiego – i zamienił młodszą siostrę Baghry w trzeci wzmacniacz. Ta moc została następnie przekazana przez jej ród, a ostatecznie na jej potomka, Mal.

Bycie Morozovą to nowość dla Mal, który nic nie pamięta o swojej biologicznej rodzinie. Ale znaki były tam przez cały czas: po tym, jak jego rodzice zginęli na wojnie, młody Mal wędrował po kraju w poszukiwaniu sierocińca i minął kilka, zanim wybrał Keramzin, w którym, jak mówi, „czuł się jak w domu”. Mal jest podświadomie przyciągany do Keramzina, gdzie była Alina, i jego zwiększona zdolność śledzenia są konsekwencjami tego, że jest jednym ze wzmacniaczy Morozovej. To odkrycie skłania Mal do zastanowienia się, czy on i Alina naprawdę są sobie przeznaczeni, czy też jest tylko narzędziem służącym jej w drodze do większych, lepszych rzeczy.

Ogólnie rzecz biorąc, musimy powiedzieć, że Mal dość dobrze przyjmuje objawienie bycia wzmacniaczem — a przynajmniej o wiele lepiej niż Alina. Po zabiciu jelenia i bicza morskiego, by ocalić Mal, Alina jest zdruzgotana, gdy dowiaduje się, że teraz ma zabić Mal, by ocalić Ravkę. Męczennik Mal jest gotów poświęcić się, ale Alina wciąż jest przekonana, że ​​jest inny sposób.

Niestety, decyzja zostaje odebrana Malowi i Alinie, gdy zostaje ranny podczas ostatecznej bitwy z Kiriganem. Gdy Mal umiera, Alina wbija mu nóż w serce, aby użyć jego mocy wzmacniacza do zniszczenia Fałdy. Alina następnie zabija Kirigana, a Nina (Danielle Galligan) próbuje wskrzesić Mal, używając jej umiejętności Heartrender. Ale to potajemne użycie merzosta przez Alinę ostatecznie go przywraca. Chociaż Mal odzyskuje swoje życie, traci swoje zdolności jako wzmacniacza, a wraz z nim zdolności śledzenia i wrodzone poczucie „prawdziwej północy”. Alina musi również opłacić koszty korzystania z merzosta. W dużej przerwie od książek Alina odkrywa, że ​​nie ma już mocy świętego Przywoływacza Słońca, ale przejęła budzące postrach zdolności cienia Kirigana.

Więc w ogóle nie ma ognistego ptaka?

W serialu nie. W książkach tak. Jednak Firebird nie jest całkowicie ptak.

Według mitów, Sankta Vasilka stała się pierwszym ognistym ptakiem po tym, jak użyła swoich mocy griszy do utkania sobie skrzydeł, które pozwoliły jej uciec przed żądnym władzy czarownikiem, który próbował zmusić ją do małżeństwa. To totalne zabójstwo przyniosło Vasilce tytuł świętej niezamężnych kobiet.

Historia Firebirda na tym się nie kończy. Stwór jest uważany za symbol Ravki i ściśle związany z jego historią. Według legend tor lotu ognistego ptaka wyznaczył pierwotne granice Ravki, a nawet mówi się, że rodzina Lantsovów wywodzi się od tego stworzenia. (Ten mit ma o wiele większy sens, wiedząc, że ognisty ptak ma — a przynajmniej miał — ludzka postać.) Istnieją również opowieści, które mówią, że ognisty ptak może płakać diamentowymi łzami, jego pióra leczą każdą ranę, jego skrzydła pokazują przyszłość i że może śpiewać armię do snu jak jeden wielki, ognisty Jigglypuff.

Ognisty ptak na krótko pojawia się nawet w Ruina i Powstanie kiedy atakuje Mal i Alinę, którym udaje się go wyśledzić. Ale po aktywacji mocy wzmacniacza Mal, ognisty ptak zostawia je w spokoju, rozumiejąc, że nie stanowią już zagrożenia dla jego życia.

Firebird ma całkiem imponujące CV i zestaw umiejętności, więc nic dziwnego, że ludzie myśleli, że to trzeci wzmacniacz zamiast zakochanego himbo z zaskakująco bystrym wyczuciem kierunku.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy Litten może być błyszczący w Pokémon Go?

21 marca 2023 roku Litten będzie w centrum uwagi Pokemon Go, a otrzymasz podwójny Stardust za złapanie Pokémona. I nie,...

NCSC uruchamia narzędzia do kontroli cybernetycznej dla MŚP

Wielkiej Brytanii Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) uruchamia dziś dwie nowe usługi dla 5,5 miliona małych firm w kraju, z których jedna trzecia była...

Szefowa Marvel Studios VFX, Victoria Alonso, odpadła

Za Reporter z Hollywood, po 17 latach pracy w Marvel Studios – początkowo jako wiceprezes wykonawczy ds. efektów wizualnych i postprodukcji, zanim został...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!