Jak kable światłowodowe pomogły naukowcom podsłuchiwać wieloryby


Naukowcy „podsłuchują” wieloryby w Arktyce za pomocą kabli światłowodowych. W lipcu grupa naukowców opublikowała nauka który wykorzystał praktyczną metodę zwykle stosowaną do monitorowania samych kabli i wykorzystał ją do monitorowania aktywności fiszbinowców w Arktyce. Naukowcy twierdzą, że podobne badania mogą zmienić sposób, w jaki naukowcy zbierają dane na temat życia morskiego.

Pod oceanami kable światłowodowe przenoszą ruch internetowy na całym świecie. Stały się również zwykłym narzędziem dla naukowców w tej dziedzinie, którzy chcieliby zbierać i uzyskiwać dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Warto zauważyć, że mogą być używany do wykrywania trzęsień ziemiwłącznie z wstrząsy wtórne, które pozostają niewykryte przez tradycyjne stacje sejsmiczne. W tym przypadku kable te służyły do ​​wykrywania dźwięków wielorybów. Jest to pierwszy przypadek monitorowania dzikiej przyrody za pomocą techniki zwanej rozproszonym wykrywaniem akustycznym, zauważają badacze.

“[With] rozproszone wykrywanie akustyczne, możemy potencjalnie mieć lepszy zasięg” – powiedziała Léa Bouffaut, która była współautorem badania jako studentka Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii. Pogranicze. „Może to otworzyć nowe możliwości w miejscach, do których dostęp był zbyt skomplikowany lub w regionach, w których rządy nie są w stanie finansować nowych projektów, takich jak ten”, powiedział Bouffaut, obecnie badacz z Centrum Konserwacji Bioakustyki im. K. Lisy Yang na Cornell University.

Kable światłowodowe przecinają ogromne obszary dna morskiego

Badacze wielorybów, tacy jak Bouffaut, zwykle używają hydrofonów do monitorowania podwodnej aktywności wielorybów. Chociaż hydrofon zapewnia dobrej jakości dane, może objąć tylko tyle terenu. Hydrofony są zwykle rozmieszczane w odległości około 10 do 20 kilometrów od siebie, wyjaśnił Bouffaut. Ta stosunkowo bliska odległość daje naukowcom dobre wyobrażenie o tym, gdzie mogą znajdować się wieloryby, metoda podobna do triangulacji wieży telefonicznej w celu wykrycia miejsca, w którym wykonano połączenie telefoniczne. Ale oceany są ogromne i nawet duża sieć hydrofonów może obserwować tylko niewielki obszar. Natomiast kable światłowodowe przecinają ogromne obszary dna morskiego.

Rozproszone wykrywanie akustyczne jest już używany sprawdzać stan kabli podmorskich i ostrzegać firmy telekomunikacyjne o problemach, takich jak przerwa w kolejce. Działa, ponieważ światłowód w kablu jest podłączony do czegoś, co nazywa się interrogatorem, urządzeniem, które mierzy, czy kabel światłowodowy jest sprawny, wyjaśnia Bouffaut. Interrogator wysyła impulsy świetlne do kabla światłowodowego w regularnych odstępach czasu. Dźwięki lub wibracje mogą zakłócać kabel i przechodzące przez niego impulsy. Obserwując zmiany światła docierającego do przesłuchującego, naukowcy mogą określić, co dzieje się w pobliżu kabla, czy jest to kotwica upuszczona blisko kabla, czy śpiewający w pobliżu wieloryb.

Oto dźwięk wielorybów uchwyconych przez wirtualne hydrofony.

Reklama

Bouffaut nazywa wynik „wirtualnymi hydrofonami”. Podczas eksperymentu naukowcy umieścili te „wirtualne hydrofony” w odległości około czterech metrów. Otrzymane dane można interpretować nie tylko dźwiękowo, ale również wizualizować.

Podobnie jak kable światłowodowe wychwytują wibracje spowodowane trzęsieniem ziemi, kabel może przechwytywać dźwięki poprzez wibracje sejsmiczne, które odbijają się od płetw samców wielorybów. Tak, płetwy. Najwyraźniej płetwy samców wielorybów mogą wydawać pieśni płetwala poprzez „serię powtarzających się krótkich i niskich częstotliwości impulsów, które są podobne do wystrzałów z wiatrówki” – wynika z badania.

Więcej danych na temat wielorybów fiszbinowych w szczególności może pomóc wypełnić główne luki w naszym zrozumieniu gatunków wielorybów, zwłaszcza w ocieplającej się Arktyce, gdzie przeprowadzono te badania. Mimo że są to jedne z największych zwierząt na planecie, naukowcy nie mają wystarczających informacji o niektórych gatunkach wielorybów, aby wiedzieć, czy są one zagrożone, czy zagrożone.

„Musimy mieć naukowe dowody na to, co robią i jak robią”

„Musimy mieć naukowe dowody na to, co robią i jak robią” – wyjaśnił Bouffaut Pogranicze. Korzystając z kabli światłowodowych, naukowcy mogą stwierdzić, kiedy wieloryby są uderzenie przez łodzie, łowiąc się w narzędzia połowowe, migrowały w innym kierunku i, jak wspomniano powyżej, czy są obecne w określonym regionie. Zebrane informacje są również niezbędne do kontrolowania wielorybów, gdy wracają do zdrowia i radzą sobie z komercyjny przemysł wielorybniczy.

Teraz, gdy naukowcy zebrali dane do swoich badań, Bouffaut poszukuje innych zastosowań technologii nagrywania. Niektóre ciekawostki, o których Bouffaut chce pamiętać, to to, czy mogą nagrywać tylko przy niskich częstotliwościach, ile różnych gatunków można zarejestrować i jak daleko naukowcy mogą zarejestrować wieloryba.

„Jedną z moich nadziei jest to, że możemy wykorzystać ideę, że ponieważ możemy odbierać dane w czasie rzeczywistym, możemy sobie z nimi radzić w czasie rzeczywistym” – powiedział Bouffaut. „Wierzę, że to może być pomocne dla społeczności bioakustycznej, ponieważ istnieje wiele problemów związanych z ochroną, które wymagają monitorowania w czasie rzeczywistym”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple rozszerza aplikację Stage Manager na iPady inne niż M1, usuwa obsługę zewnętrznych wyświetlaczy we wszystkich modelach

Firma Apple udostępniła programistom iPadOS 16.1 beta 3. Po dziesięciu wersjach beta od czasu pierwotnego ogłoszenia podczas przemówienia WWDC 2022 – i...

The 13 best co-op games for building, managing, and surviving

Base-building and management simulator games scratch a particular itch. There’s that perfect gameplay loop that comes from doing menial tasks and...

Gigabyte wprowadza na rynek płyty główne z serii Z790 obsługujące dwugeneracyjne procesory Intel

Wiodąca na świecie marka komputerów, GIGABYTE, przedstawia gamingowe płyty główne z serii Intel Z790, które obsługują najnowsze procesory Intel Core 13. i 12....
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!