HSBC kupuje ramię Silicon Valley Bank UK za 1 GBP po upadku


Mieszczący się w Kalifornii Silicon Valley Bank (SVB) upadł w wyniku największego bankructwa od 2008 roku, co skłoniło HSBC do zakupu brytyjskiego ramienia banku za jedyne 1 GBP w walce o ochronę brytyjskich firm technologicznych przed upadkiem.

Upadek SVB – który obsługiwał głównie start-upy, inwestorów venture capital i inne osoby w amerykańskim ekosystemie technologicznym – rozpoczął się 8 marca 2023 r., kiedy jego spółka macierzysta ogłosiła, że ​​sprzedała papiery wartościowe ze swojego portfela o wartości 21 mld USD ze stratą 1,8 USD mld USD i sprzedałby kolejne 2,25 mld USD w nowych akcjach, aby wzmocnić swoje finanse w obliczu szybko rosnących stóp procentowych.

To skłoniło klientów do masowego wypłacania pieniędzy, co doprowadziło do zamknięcia banku przez organy regulacyjne dwa dni później, 10 marca.

Następnie Bank Anglii ogłosił niewypłacalność brytyjskiej spółki zależnej SVB tej samej nocy, narażając brytyjskie firmy technologiczne na ryzyko utraty prawie całej gotówki.

Następnego dnia ponad 200 szefów brytyjskich firm technologicznych napisało list otwarty do Ministerstwa Skarbu, wzywając do natychmiastowej interwencji rządu

„Firmy dotknięte upadkiem SVB obsługują miliony ludzi w Wielkiej Brytanii wraz z firmami o kluczowym znaczeniu dla naszej gospodarki” – napisano. „Koszt bezczynności oznacza tutaj, że firmy te mogą upaść w krótkim okresie, a twoje ambicje rozwoju technologii zakończą się niepowodzeniem w dłuższej perspektywie”.

Reklama

W oświadczenie opublikowanym 12 marca, Ministerstwo Skarbu poinformowało, że traktuje nagły upadek SVB jako „wysoki priorytet” i że „pracuje w tempie nad rozwiązaniem mającym na celu uniknięcie lub zminimalizowanie szkód wyrządzonych niektórym z naszych najbardziej obiecujących spółek w Wielkiej Brytanii. przedstawić natychmiastowe plany, aby zapewnić zaspokojenie krótkoterminowych potrzeb operacyjnych i przepływów pieniężnych klientów Silicon Valley Bank UK.”

Aby chronić finanse około 3500 klientów SVB UK, rząd Wielkiej Brytanii zawarł w ostatniej chwili umowę z Bankiem Anglii, aby ułatwić prywatną sprzedaż brytyjskiego oddziału HSBC, który powiedział, że zapłacił tylko 1 GBP.

„Brytyjski sektor technologiczny jest naprawdę światowym liderem i ma ogromne znaczenie dla brytyjskiej gospodarki, wspierając setki tysięcy miejsc pracy. Powiedziałem wczoraj, że będziemy dbać o nasz sektor technologiczny i pilnie pracowaliśmy, aby dotrzymać tej obietnicy i znaleźć rozwiązanie, które zapewni klientom SVB UK zaufanie” – powiedział kanclerz Jeremy Hunt.

„Dzisiaj rząd i Bank Anglii ułatwiły prywatną sprzedaż Silicon Valley Bank UK. Dzięki temu depozyty klientów są chronione i mogą być normalnie bankowane, bez wsparcia ze strony podatników. Cieszę się, że osiągnęliśmy rozwiązanie w tak krótkim czasie.

„HSBC jest największym bankiem w Europie, a klienci SVB w Wielkiej Brytanii powinni być spokojni dzięki sile, bezpieczeństwu i ochronie, które im zapewniają”.

Dom Hallas, dyrektor wykonawczy startupowej grupy lobbystycznej Codec, powiedział: „Rząd zasługuje na ogromne uznanie od samej góry, do HM Treasury, który zrozumiał wyzwanie i chwycił je, do ogromnej liczby urzędników służby cywilnej, którzy prawdopodobnie nie spali od piątku… w całym kraju są setki założycieli, którzy będą ci wdzięczni za swoją pracę”.

Dyrektor generalny TechUK Julian David dodał, że bez zakupu ratunkowego przez HSBC wiele brytyjskich startupów nie byłoby w stanie uzyskać dostępu do swoich depozytów, co z kolei pozostawiłoby wiele z nich w obliczu niewypłacalności.

„To był burzliwy czas dla brytyjskiej technologii po trudnym kontekście gospodarczym w 2022 roku, kiedy firmy musiały stawić czoła wielu dostosowaniom modeli biznesowych. Ale pozostaje również miejscem możliwości i jako motor wzrostu Wielkiej Brytanii ma zdolność sprostania wyzwaniom, przed którymi stoimy w Wielkiej Brytanii” – powiedział.

„Dlatego niezwykle zachęcające jest obserwowanie, od samego szczytu rządu, w tym premiera i kanclerza, a także naszego nowego Departamentu Nauki i Technologii, tego zaangażowania w technologię i nasze firmy oraz obserwowanie, jak demonstrują szybkość, której potrzebujemy, aby stać się supermocarstwem naukowo-technicznym, którego wszyscy pragniemy”.

Rob Cossins, dyrektor generalny platformy danych Scribe opartej na sztucznej inteligencji, dodał, że zakup SVB UK przez HSBC był „doskonałym wynikiem” dla brytyjskiego sektora technologicznego: „Brytyjskie firmy technologiczne stanęły w obliczu ryzyka egzystencjalnego, więc cieszę się, że wszystkie istotne zainteresowane strony doceniły znaczenie ochrony posiadaczy depozytów w najbardziej innowacyjnym sektorze Wielkiej Brytanii. Założyciele, którzy nie byli w stanie opłacić wynagrodzeń w tym tygodniu, są teraz chronieni, a tysiące miejsc pracy zostały uratowane”.

Jukka Väänänen, CEO bezpłatnej platformy PR Newspage, która powstaje używane przez brytyjskie startupy w celu uzyskania widoczności zamiast drogich budżetów marketingowych i agencjipowiedział, że chociaż wydaje się, że kryzys został na razie zażegnany, podwyżki stóp procentowych dotkną inne banki technologiczne.

„Po raz kolejny pojawiają się pytania dotyczące zarządzania ryzykiem w sektorze bankowym” – powiedział Väänänen. „Upadek SVB zwiększy iloraz strachu wśród firm technologicznych i startupów, a strach hamuje wzrost, [and growth] jest tym, czego gospodarka desperacko teraz potrzebuje”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Nowe funkcje iPhone’a i iPada: Co nadchodzi w tym roku

Chwila Spekulacje na temat iOS 17 już trwają, nadal istnieje kilka funkcji oprogramowania, które Apple ogłosiło, ale nie zostały jeszcze udostępnione użytkownikom iPhone'a...

Ogłoszono bezpłatne gry PlayStation Plus z kwietnia 2023 r. na PS4, PS5

Darmowe gry dla subskrybentów PlayStation Plus Essential na kwiecień Poznać twojego Stwórcę, Sackboy: wielka przygoda, I Ogony z żelazaSony ogłoszono w...

Beats łączy siły z „Girls Don’t Cry” w celu stworzenia specjalnej edycji wkładek dousznych Beats Flex

Marka Apple's Beats łączy siły z Girls Don't Cry, tokijską marką założoną przez Verdy'ego z VK Design, w celu opracowania specjalnego projektu dla...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!