Hołd dla pioniera branży: Gunnara Rasmussena (1925–2024)


Założyciel GRAS Sound & Vibration, znany inżynier akustyki Gunnar Rasmussen, zmarł 17 kwietnia 2024 r. Gunnar Rasmussen założył GRAS w 1994 r., w wieku 67 lat, po opuszczeniu Brüel & Kjær, gdzie pracował od ukończenia studiów. Zaczynając jako mała firma rodzinna, prowadzona przez Gunnara Rasmussena i jego żonę Hannę Hertz, duński specjalista w dziedzinie mikrofonów pomiarowych szybko stał się szanowanym producentem, kierującym się swoją niezwykłą wizją i zasadami przewodnimi. Jego dzieło życiowe poprawiło nasze zrozumienie dźwięku, akustyki i ludzkiego słuchu.

Założyciel GRAS Sound & Vibration, znany inżynier akustyki Gunnar Rasmussen, zmarł 17 kwietnia 2024 r. Gunnar Rasmussen założył GRAS w 1994 r., w wieku 67 lat, po opuszczeniu Brüel & Kjær, gdzie pracował od ukończenia studiów. Zaczynając jako mała firma rodzinna, prowadzona przez Gunnara Rasmussena i jego żonę Hannę Hertz, duński specjalista w dziedzinie mikrofonów pomiarowych szybko stał się szanowanym producentem, kierującym się swoją niezwykłą wizją i zasadami przewodnimi. Jego dzieło życiowe poprawiło nasze zrozumienie dźwięku, akustyki i ludzkiego słuchu.

Już jako student inżynierii Gunnar Rasmussen wykazywał się ogromnym talentem i wkrótce po egzaminie końcowym został zatrudniony w duńskiej firmie zajmującej się akustyką Brüel & Kjær. W latach 50-tych został wysłany do USA w celu sprzedaży produktów i obsługi posprzedażowej na rynku amerykańskim. Dociekliwy specjalista od mikrofonów skorzystał z okazji, aby dowiedzieć się wszystkiego, co mógł o technologiach pojawiających się w branży akustycznej w USA, a także zbudować sieci w wielu różnych branżach.

W latach pięćdziesiątych w USA szybko rozwijał się przemysł motoryzacyjny, lotniczy i elektroniczny, a także wzrastało zapotrzebowanie na coraz lepsze mikrofony pomiarowe. Dzięki zaangażowaniu Gunnara Rasmussena w różne projekty związane z pomiarami akustycznymi zdał sobie sprawę, że istnieje możliwość ulepszenia mikrofonów pomiarowych dostępnych obecnie na rynku. Kiedy więc Gunnar wrócił do Danii, zaczął opracowywać nową generację mikrofonów pomiarowych. Rezultatem była nowa, rewolucyjna prosta konstrukcja, która przez ostatnie 60 lat była preferowanym typem mikrofonu pomiarowego do wszelkiego rodzaju pomiarów akustycznych i stała się międzynarodowym standardem.

W wieku 67 lat, kiedy większość ludzi odchodzi na emeryturę, Gunnar Rasmussen opuścił Brüel & Kjær i w 1994 roku założył GRAS Sound & Vibration. Początkowo firma była małą firmą rodzinną, prowadzoną przez Gunnara Rasmussena i jego żonę Hannę Hertz, ale w 1994 r. w krótkim czasie firma wyrosła na szanowanego i czołowego producenta mikrofonów pomiarowych, gdzie wiele nowych pomysłów i wynalazków założyciela odniosło komercyjny sukces. Dziś firma – zatrudniająca obecnie około 90 pracowników i będąca częścią międzynarodowej grupy Axiometrix Solutions – sprzedaje ponad 100 różnych typów mikrofonów i rozwiązań pomiarowych oraz posiada biura sprzedaży i autoryzowanych partnerów na całym świecie.

 

Gunnar był przewodniczącym komisji ISO, członkiem honorowym Amerykańskiego Towarzystwa Akustycznego (ASA) i otrzymał prestiżową nagrodę Danish Design Award za projekt mikrofonów pomiarowych i mierników dźwięku. Słynny dyrygent Leonard Bernstein zwrócił się kiedyś do Gunnara Rasmussena z prośbą o pomoc w zakupie lepszego mikrofonu do nagrywania muzyki klasycznej. Gunnar Rasmussen otrzymał także medal CETIM i nagrodę IEC. W 2008 roku Gunnar otrzymał prestiżową nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Akustycznego „Za całokształt osiągnięć w dziedzinie akustyki”.

Reklama

W 2019 roku otrzymał Nagroda ALMA Berylium Driver za całokształt twórczości ze stowarzyszenia Audio & Loudspeaker Technologies International (ALTI), uznając jego rolę pioniera w budowie instrumentacji akustycznej, w szczególności mikrofonów, przetworników i urządzeń związanych z wibracjami.

Kamienie milowe Gunnara Rasmussena

1956
Opracowano mikrofon 1”. Ma doskonałą stabilność zarówno mechaniczną, jak i temperaturową. Konstrukcja mikrofonu szybko staje się de facto standardem w pomiarach akustycznych i stanowi podstawę serii międzynarodowych norm IEC 1094 dotyczących mikrofonów pomiarowych.

1960
Opracowano pierwszy zoptymalizowany akustycznie miernik poziomu dźwięku (typ 2203). Kształt obudowy został zaprojektowany tak, aby zminimalizować efekt dyfrakcji obudowy. Od wielu lat uważany jest za archetyp mierników poziomu dźwięku.
Mierząc charakterystykę ludzkiego ucha za pomocą mikrofonu 1/8”, można stworzyć podstawę i projekt tak zwanego sztucznego ucha referencyjnego (sprzęgacz 711/symulator ucha zakrytego). Międzynarodowy standard w tym zakresie opiera się na danych i projekcie Gunnara Rasmussena.

1963
Kalibrator dwutłokowy (tłokowy) umożliwia precyzyjną kalibrację mikrofonów pomiarowych. Po raz kolejny projekt staje się de facto standardem tego, jak powinien być wykonany precyzyjny kalibrator.

1964
Gunnar Rasmussen otrzymuje nagrodę Danish Design Award za projekt miernika poziomu dźwięku typu 2203. Opracowanie i zaprojektowanie sztucznej jamy ustnej stało się podstawą międzynarodowego standardu ITU.

1969
Gunnar Rasmussen zdobywa nagrodę Danish Design Award za innowacyjny projekt mikrofonów pomiarowych 1”, 1/2”, 1/4” i 1/8”. 1-calowy mikrofon pomiarowy jest wystawiony w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, MOMA.

Lata 70
W dalszym ciągu udoskonalane są akcelerometry piezoelektryczne. Dzięki konstrukcji DeltaShear Gunnara Rasmussena uzyskano znaczną poprawę wydajności akcelerometru. Konstrukcja jest opatentowana.

1977
Gunnar Rasmussen zostaje przewodniczącym komitetu „ISO TC108/SC3 Instrumenty udarowe i wibracyjne”.

Lata 80
Gunnar Rasmussen umożliwia pomiar natężenia dźwięku poprzez stworzenie sondy natężenia dźwięku o konstrukcji bezpośredniej oraz powiązanego systemu pomiarowego i metody kalibracji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa była lokalizacja i mapowanie źródeł dźwięku.

1982
Gunnar Rasmussen zostaje członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Akustycznego.

1984
Gunnar Rasmussen zostaje wybrany na wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Komisji Akustycznej – podkomitetu Międzynarodowej Unii Fizyki Czystej i Stosowanej.

1990
Gunnar otrzymuje nagrodę CETIM za swoją wiedzę i wkład w dziedzinie natężenia dźwięku.

 

1994
Gunnar Rasmussen wraz ze swoją żoną Hanną Hertz zakłada GRAS Sound & Vibration.

2008
Gunnar Rasmussen otrzymuje prestiżową nagrodę „Za Całokształt Osiągnięć w Akustyce” – European Acoustics Association.

2011
Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna IEC przyznaje Gunnarowi Rasmussenowi nagrodę IEC

https://www.grasacoustics.com/blog/remembering-gunnar-rasmussen-1925-2024



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple ma przewagę nad rozwojem swojej generatywnej sztucznej inteligencji

Po ogłoszeniu wyników Apple za drugi kwartał fiskalny 2024, dyrektor generalny Apple Tim Cook dołączył do dyrektora finansowego firmy Luca Maestri podczas rozmowy...

Microsoft publikuje inauguracyjny raport dotyczący przejrzystości sztucznej inteligencji

W swoim Odpowiedzialny raport dotyczący przejrzystości sztucznej inteligencji, która obejmuje głównie rok 2023, Microsoft zachwala swoje osiągnięcia w zakresie bezpiecznego wdrażania produktów AI....

Darmowe gry w ramach subskrypcji Xbox Game Pass na maj 2024 r.: Tomb Raider, Little Kitty i nie tylko

Do zespołu dołączają dwie kultowe postacie z gier wideo Xbox Game Pass w maju: Lara Croft i uroczy mały kotek. ...
Advertisment