Co to jest bio-ropa i dlaczego Big Tech uważa, że ​​może walczyć ze zmianami klimatycznymi?


Niektóre z największych nazwisk w dziedzinie technologii podpisały umowę, aby zamienić łodygi kukurydzy i ścinki drzew w składnik sosu barbecue, a następnie wpompować je pod ziemię, aby spróbować walczyć ze zmianami klimatycznymi.

To brzmi szalenie, więc podzielmy to od początku. Zrównoważony rozwój Alphabet, Meta, Stripe, Shopify i McKinsey wystrzelony nową inicjatywę klimatyczną o nazwie Frontier około rok temu. Celem jest wspieranie nowych technologii zdolnych do wysysania dwutlenku węgla z atmosfery poprzez przekonanie innych firm do ich zakupu.

Dziś startup technologii klimatycznej z San Francisco o nazwie Charm Industrial ogłosił, że członkowie założyciele Frontier i kilka innych firm zgodzili się zapłacić firmie Charm łącznie 53 miliony dolarów za wychwytywanie i przechowywanie 112 000 ton dwutlenku węgla w latach 2024-2030.

Niektóre z największych nazwisk w dziedzinie technologii podpisały umowę, aby zamienić łodygi kukurydzy i ścinki drzew w składnik sosu barbecue

Urok ma na to niekonwencjonalny sposób. Po pierwsze, zbiera odpady rolne i leśne, czyli odrzucone łodygi kukurydzy lub gałęzie pozostałe po wyrębie. Gdziekolwiek znajdzie te rzeczy, wysyła swoją flotę półciężarówek z platformą przewożących reaktory, które podgrzewają odpady do 500 stopni Celsjusza bez ich spalania. To zamienia odpady w bio-olej, smolistą ciecz bogatą w węgiel.

Wodna część bio-oleju jest zasadniczo tym samym, co olejek płynny dymskładnik używany do nadania sosowi barbecue i innym potrawom dymnego smaku, według dyrektora generalnego i współzałożyciela Charm, Petera Reinhardta.

Reklama

Bioolej zatrzymuje również dwutlenek węgla, z którego rośliny lub drzewa są wytwarzane, pochłaniany w procesie fotosyntezy. Gdyby te łodygi kukurydzy lub gałęzie drzew zostały usunięte przez spalenie lub po prostu pozostawione do zgnicia, CO2 ponownie by uciekł – ogrzewając planetę wraz ze wszystkimi innymi emisjami pochodzącymi ze spalania paliw kopalnych.

Uwięziony w biooleju, Charm Industrial uważa, że ​​może przechowywać CO2 pod ziemią przez tysiące, a nawet miliony lat, aby nie dopuścić do pogorszenia zmian klimatu. W ten sposób startup może teraz sprzedawać kredyty usuwania dwutlenku węgla, reprezentujące tony wychwyconego CO2, firmom, które chcą skorzystać z jego usług, aby spróbować zlikwidować część własnego zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla.

Do tej pory firma Charm z powodzeniem zmagazynowała ponad 6100 ton metrycznych CO2 w postaci biooleju. (Poprzedni zakup od Microsoftu, za 2000 ton metrycznych CO2, to duża część tego.) Tak więc ogłoszona dzisiaj umowa jest poważną eskalacją i wotum zaufania ze strony firm Big Tech, które były wczesnymi zwolennikami powstającego usuwania dwutlenku węgla przemysł.

Zaletą, o której mówi Charm, jest to, że jej plan jest zdecentralizowany. Inne firmy budują duże elektrownie do wysysania dwutlenku węgla powietrze Lub morze. Na początek potrzebują ziemi (lub nieruchomości offshore) pod swoje obiekty. A potem czekają ich długie procesy wydawania zezwoleń rurociągi transport CO2 do specjalistycznych studni magazynowych.

Charm ma właśnie swoją flotę pojazdów przewożących sprzęt i bioolej. Planuje wtłaczać bioropę do bardziej powszechnych odwiertów wykorzystywanych do składowania odpadów przemysłowych lub starych kawern solnych pozostawionych przez poszukiwania ropy i gazu.

Mimo to startup będzie musiał stawić czoła własnym wyzwaniom, aby zwiększyć skalę. Reaktory, których używa do podgrzewania produktów odpadowych przy braku tlenu, zwane pirolizerami, z pewnością nie są łatwe do zdobycia — wiele z nich firma planuje wyprodukować samodzielnie. Musi również upewnić się, że żaden z jej odwiertów nie wycieknie bio-ropy, zanim substancja ostatecznie stwardnieje w skałę, chociaż Reinhardt twierdzi, że bio-ropa nie jest tak prężna jak ropa, gaz lub czysty CO2 i jest mniej prawdopodobne, że wróci do powierzchnia.

Co najważniejsze, Urok musi sprawdzić swoją matematykę, aby upewnić się, że jego proces faktycznie prowadzi do ujemnych emisji. Oznacza to ograniczenie własnych emisji z odpalania reaktorów i jazdy ciężarówkami. A jego proces jest naprawdę skuteczny jako strategia klimatyczna tylko wtedy, gdy drewno i materiał roślinny, które gromadzi firma, miały się spalić lub zgnić bez wkroczenia Uroku, aby coś z tym zrobić. Gdyby rolnicy zamierzali na przykład wykorzystać odpady pożniwne jako dodatkową paszę dla bydła, być może musieliby teraz kupować paszę, która mogłaby okazać się bardziej emisyjną opcją.

To wszystko musi oczywiście mieć również sens biznesowy – a usuwanie dwutlenku węgla jest nadal zbyt drogie w całej branży. Dzisiejsza umowa o wartości 53 milionów dolarów rozkłada się na około 473 USD za tonę CO2. To już obejmuje zniżkę hurtową; potencjalni klienci mogą znaleźć oferty na stronie internetowej Charm, które są bliższe 600 USD za tonę (porównywalne z kosztami wysysaj CO2 prosto z powietrza).

Przy tych cenach firmy raczej nie poczynią dużego uszczerbku w zanieczyszczeniu klimatu. Z perspektywy czasu jeden z potencjalnych klientów Charm może zapłacić 6000 USD miesięcznie za wychwytywanie 10 ton metrycznych CO2 – co odpowiada zrekompensowaniu zaledwie trzech lotów z Nowego Jorku do Londynu. I chociaż Charm zwiększa skalę, aby wychwycić 112 000 ton metrycznych CO2 dla grupy firm z tą umową – to wciąż kropla w morzu w porównaniu do śladu węglowego tylko jednego z tych nowych klientów, Meta. Meta ślad węglowy wyniósł aż 5,7 miliona ton metrycznych w 2021 roku.

Przy tego rodzaju rozliczaniu emisji dwutlenku węgla niektórzy obrońcy środowiska obawiają się, że firmy przestawią się na usuwanie dwutlenku węgla zamiast na czystą energię. Uwięzienie odrobiny CO2 nie zastępuje przede wszystkim zmniejszenia ilości zanieczyszczeń, jakie wytwarzają w wyniku spalania paliw kopalnych. A Reinhardt się zgadza.

„Cóż, myślę, że to fałszywy wybór, ale jeśli masz zamiar wybrać, na którym chcesz się skupić w pierwszej kolejności, powinieneś całkowicie skupić się na redukcjach”, mówi.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Quick Look: UCOTECH RE-2 In-Ear Monitors

Introduction UCOTECH is a South Korean audio brand that was founded in 2007 and has put out nearly 20 products in the time since....

Przewodnik po Dniu Społeczności Pokémon Go Axew

Pokemon Go organizuje wydarzenie Axew Community Day 10 czerwca od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Chcemy przypomnieć mieszkańcom sprawdzić niebezpieczne warunki...

Recenzja ASUS GeForce RTX 4060 Ti TUF OC

Wstęp ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4060 Ti OC to poważnie wyglądająca, fabrycznie podkręcona, zaprojektowana na zamówienie wersja najnowszego wejścia firmy NVIDIA do klasy...
Advertisment