Co się stanie, gdy Twój kraj zacznie korzystać w 99% z energii odnawialnej?


Podczas gdy większość świata nadal opiera się na brudnych paliwach kopalnych, Kostaryka wygenerowała prawie całą swoją energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. prawie dekadę. Dla porównania, USA generują nieco ponad 20 procent swojej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Kostaryka stała się globalna nagłówki w 2015 roku za wytwarzanie 100 procent energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przez 75 dni z rzędu. Obecnie niezmiennie pozyskuje około 99 procent energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Mimo wszystko nie jest to system idealny. Zmiany klimatyczne stwarzają nowe zagrożenia dla sieci energetycznej, a Kostaryka ma wiele do zrobienia, aby włączyć do sieci więcej farm fotowoltaicznych i wiatrowych.

Krawędź rozmawiał z Kennethem Lobo Méndezem, dyrektorem ds. planowania i zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu energią elektryczną, oraz Marco Jiménezem Chavezem, inżynierem pracującym nad planowaniem rozbudowy mocy wytwórczych w państwowym przedsiębiorstwie energetycznym Instituto Costarricense de Electricidad (ICE). Chcieliśmy wiedzieć, co doprowadziło do sukcesu kraju w zakresie energii odnawialnej i jakie problemy musi rozwiązać obecnie w ocieplającym się świecie.

Chcieliśmy wiedzieć, co doprowadziło do sukcesu kraju w zakresie energii odnawialnej i jakie problemy musi rozwiązać obecnie w ocieplającym się świecie

Wywiad ten został zredagowany pod kątem długości i przejrzystości, a większość rozmów była tłumaczona z języka hiszpańskiego na angielski.

Kostaryka wytwarza około 99 procent energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jak kraj był w stanie tego dokonać?

Reklama

Kenneth Lobo Méndez: Sekretem tego osiągnięcia jest przede wszystkim planowanie.

Zidentyfikuj wydajność różnych źródeł energii, aby uzyskać pełny obraz tego, jak różne zasoby mogą współpracować, aby uzyskać system odnawialny. Zimą, czyli przez sześć miesięcy od czerwca do grudnia, wiele elektrowni wodnych uzyskuje nadwyżki przepływu. Wtedy mamy słaby wiatr, ale mamy więcej energii wodnej. A potem latem, na przykład od grudnia do maja, mamy mało energii wodnej, więc inne źródła energii uzupełniają tę dostawę energii elektrycznej – głównie energia wiatrowa, biomasa i energia geotermalna.

Dlaczego Kostaryka w tak dużym stopniu opiera się na energii wodnej, która stanowi 73 procent wytwarzania energii elektrycznej?

KLB: Istnieją dwa główne powody, dla których energia wodna jest tak ważna w kraju. Po pierwsze, jest mnóstwo zasobów energii wodnej. Kostaryka leży w strefie tropikalnej, w której występują obfite opady deszczu. A także mamy dobrą topografię [and] różnica wysokości służąca do wytwarzania energii.

Drugim jest to, że założyciele tego narzędzia mieli wizję. W 1949 roku obowiązywała ustawa [which established ICE] który stanowi, że kraj powinien rozwijać swoje zasoby naturalne w celu dostaw energii elektrycznej. Energia wodna była wówczas jedynym źródłem i jedyną dostępną technologią.

W przypadku każdego projektu energetycznego, nawet w przypadku czystej energii, nadal mogą wystąpić szkody. Tam było sprzeciw wobec dużych zapór wodnych ponieważ szkodzą ekosystemom rzecznym i wypierają ludzi z domów. Jak myślisz o tych zagrożeniach?

KLB: Planowanie wymaga aspektów społecznych i środowiskowych, jest bardzo ważne. Od początku projektu współpracujemy ze społecznościami i wszystkimi zainteresowanymi stronami zaangażowanymi w projekt. Wiemy, że być może będzie to nieco droższe. Jednak z tej perspektywy projekt będzie realizowany z mniejszym ryzykiem i będziemy mogli spełnić nasze wymagania środowiskowe i społeczne.

Kenneth Lobo Méndez, dyrektor ds. planowania i zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu energią elektryczną w państwowym przedsiębiorstwie energetycznym Instituto Costarricense de Electricidad (ICE). Krawędź rozmawiał z Lobo Méndezem przy zaporze Cachí w Kostaryce.

Jak zmiany klimatyczne wpływają na wytwarzanie energii elektrycznej?

KLB: To duże wyzwanie, jak w przyszłości zarządzać zasobami hydroenergetycznymi.

Nasze własne badania wykazały, że w krótkim okresie nie odczujemy znaczącego wpływu. W średnim okresie, podobnie jak w 2030 r., na północy kraju nastąpi spadek opadów. Większość mocy wodnych kraju znajduje się na północy. Zatem będzie to miało wpływ.

W dłuższej perspektywie obserwujemy wzrost produkcji energii wodnej, ale na zachodzie i południu kraju, głównie dlatego, że deszcze w tym regionie będą coraz intensywniejsze.

Marco Jiménez Chavez: Jest tam elektrownia wodna o nazwie Arenal. Jest to jedna z najważniejszych roślin w kraju, znajdująca się w strefie, w której spodziewamy się mniejszych opadów ze względu na zmiany klimatyczne. Na południu kraju opady będą intensywniejsze. Jednakże nie możemy wprowadzić tych opadów do naszego systemu; nasze rośliny nie są gotowe na wykorzystanie takiej ilości wody.

Jak się więc do tego przygotujesz?

Problem z systemem energii odnawialnej polega na tym, że trzeba także dywersyfikować, aby nie być uzależnionym tylko od dostępności wody. Możesz uniknąć tego ryzyka i podzielić się nim z innymi źródłami energii. Energia wodna nadal będzie stanowić duży procent miksu energetycznego kraju, ale do systemu zostaną dodane nowe źródła energii, na przykład: energia słoneczna i wiatr. Innym ważnym źródłem jest energia geotermalna, ponieważ jest to jedyne odnawialne źródło energii, które nie jest zależne od zmienności klimatu.

Mamy problem, ponieważ energia wodna nie charakteryzuje się taką samą zmiennością jak energia wiatrowa. Jeśli więc będziemy mieli więcej energii słonecznej i więcej wiatru, nasz system będzie charakteryzował się większą zmiennością. Musimy więc wrócić do tej zmienności. I tu też ważne są baterie.

Marco Jiménez Chavez, inżynier pracujący nad planowaniem rozbudowy mocy wytwórczych w państwowym przedsiębiorstwie energetycznym Instituto Costarricense de Electricidad (ICE). Krawędź rozmawiał z Jiménezem Chavezem przy zaporze Cachí w Kostaryce.

Jakie skutki miały El Niño i susza w 2023 r.?

KLB: El Nino ma dwa skutki dla kraju. Pierwsza dotyczy strony popytu, ponieważ klimat jest cieplejszy, więc wszyscy używają klimatyzatorów i zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta.

Drugim skutkiem jest znaczne ograniczenie energii wodnej nie tylko w Arenal, ale także w innych elektrowniach w całym kraju. Dopływ do naszych zbiorników wodnych zmniejszył się o 16 procent.

W porze deszczowej nasze zbiorniki normalnie się regenerują. Jednak w 2023 r. były one wyjątkowo niskie. Dlatego naszą główną obawą jest to, że sezon gorący w 2024 r. będzie nieco skomplikowany.

Czy susza powoduje spalanie większej ilości paliw kopalnych?

KLB: Musimy mieć ubezpieczenie na okres, kiedy nie mamy zielonej energii, nie mamy hydroelektrowni. Pozyskujemy więc niewielki procent energii elektrycznej z elektrowni cieplnych na olej napędowy, ale tylko jako rezerwę.

Podejrzewa się, że w 2024 r. wykorzystanie elektrowni cieplnych na olej napędowy wzrośnie ze względu na niski poziom energii wodnej. Kolejnym zasobem, z którego możemy skorzystać, jest energia elektryczna pochodząca z regionalnego rynku energii elektrycznej z krajami Ameryki Środkowej. Ponieważ jednak jesteśmy w tym samym regionie, oni również mają te same problemy. Mają też słabą energię wodną; w regionie nie ma zbyt wielu zasobów, którymi można by się podzielić.

W USA jesteśmy przyzwyczajeni do wielu mniejszych prywatnych przedsiębiorstw energetycznych. Czy posiadanie krajowej firmy energetycznej takiej jak ICE ułatwia przyjęcie energii odnawialnej?

KLB: Z naszej perspektywy tak, to zaleta, że ​​planowaniem zajmuje się państwowa spółka rządowa. Może sporządzić plan dla kraju zgodnie z wizją rządu. Sprzedajemy tylko to, czego potrzebujemy i nie ma ingerencji ze strony różnych interesariuszy. Ułatwia to proces planowania.

Fotografia: Justine Calma / The Verge

The Międzynarodowe Centrum Dziennikarzy poparł to sprawozdanie oraz Punto i Aparte przyczynił się do powstania raportu.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

PSI Audio promuje nowy aktywny pochłaniacz akustyczny C214 na targach High End 2024

PSI Audio rozszerzyło swoją koncepcję aktywnego pochłaniacza akustycznego (AVAA) w 2023 roku, wprowadzając model AVAA C214, odpowiedni do domowych środowisk audio. Stoisko...

MSI wypuszcza aktualizację oprogramowania układowego odtwarzaczy MPG 271QRX i MPG 321URX QD-OLED, zapewniającą kontrolę DSC

Firma MSI udostępniła dziś aktualizacje oprogramowania sprzętowego dla gamingowych monitorów MPG 271QRX QD-OLED i MPG 321URX QD-OLED. Aktualizacje mają na celu zapewnienie...

Eventide wiernie odtwarza kultowe brzmienie legendarnego Ultra-Harmonizera H3000 w formie wtyczki

Firma Eventide ogłosiła drugą generację powszechnie uznanych wtyczek H3000, zapewniających odtwarzanie 1:1 w formie cyfrowej legendarnego harmonizatora H3000. Jako jeden z najsłynniejszych...
Advertisment