Azja jest oficjalnie najbardziej „podatnym na katastrofy” regionem na świecie


Z nowego raportu wynika, że ​​żaden inny region na Ziemi nie doświadcza więcej katastrof klimatycznych, pogodowych i wodnych niż Azja. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała swój raport Stan klimatu w Azji 2023 które wykazało, że ryzyko jedynie rośnie.

Od fal upałów po powodzie i burze, zmiany klimatyczne powoduje wszelkiego rodzaju nieszczęścia bardziej intensywne na całym świecie. Problem jest jednak szczególnie dotkliwy w Azji, która z powodu emisji gazów cieplarnianych pochodzących z paliw kopalnych ociepla się szybciej niż średnia światowa.

„Wnioski raportu są otrzeźwiające”.

„Zmiany klimatyczne zwiększyły częstotliwość i dotkliwość takich wydarzeń, wywierając głęboki wpływ na społeczeństwa, gospodarkę i, co najważniejsze, na życie ludzkie i środowisko, w którym żyjemy” – stwierdziła Sekretarz Generalna WMO Andrea Celeste Saulo w swoim przemówieniu. komunikat prasowy. „Wnioski raportu są otrzeźwiające”.

W 2023 r. w Azji miało miejsce 79 klęsk żywiołowych związanych z wodą. Większość z nich to powodzie i burze, które łącznie dotknęły 9 mln mieszkańców regionu i spowodowały śmierć co najmniej 2000 osób.

Ocieplający się świat zwiększa ilość wilgoci w powietrzu w miarę wzrostu parowania. Może to spowodować intensywniejsze ulewy. Burze tropikalne mogą również pochłaniać więcej energii w postaci ciepła z ocieplających się oceanów. Według raportu WMO temperatury powierzchni mórz osiągnęły w ubiegłym roku rekordową wysokość w całej Azji. W miarę topnienia lodowców i rozszerzania się oceanów podnoszący się poziom mórz sprawia, że ​​społeczności przybrzeżne są bardziej podatne na powodzie.

Reklama

W Indiach, Pakistanie i Nepalu w okresie od czerwca do sierpnia ubiegłego roku w wyniku ekstremalnych powodzi i burz zginęło co najmniej 600 osób. The niezwykle silna burza cyklonowa Mochanajpotężniejsza burza tropikalna, jaka pojawiła się w Zatoce Bengalskiej w ostatniej dekadzie, zabiła co najmniej 156 osób.

„Kraje rozwijające się w Azji ponoszą ciężar trudności związanych z klimatem, nie dysponując odpowiednimi środkami do walki z przewidywalnymi katastrofami i pogarszającymi się skutkami zmian klimatycznych” – stwierdził działacz klimatyczny Harjeet Singh w oświadczeniu dla Krawędź. „Międzynarodowa solidarność i wsparcie finansowe ze strony bogatszych krajów są niezbędne, aby wzmocnić pozycję tych krajów w budowaniu odporności i skutecznym reagowaniu na niesprawiedliwe skutki klimatyczne”.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

3 maja 2024 r. – Wyniki AAPL za II kwartał i obietnice AI

Posłuchaj podsumowania najważniejszych artykułów dnia z 9 do 5Mac. Dostępny jest 9to5Mac Daily w iTunes i aplikacji Podcasty firmy Apple, Zszywacz, Dostroić,...

Helldivers 2 będzie wymagać od graczy Steam połączenia z kontem PSN

Uwaga, obrońcy demokracji: Helldivers 2 wkrótce będzie wymagać od graczy na Steamie połączenia swoich kont z kontem PlayStation Network. Zgodnie z zapowiedziąwszyscy...

Hisense wprowadza na rynek telewizor CanvasTV za 999 dolarów, będący tańszym rywalem Samsunga Frame

Hisense jest uruchomienie CanvasTV, matowy telewizor przeznaczony do wyświetlania dzieł sztuki i zdjęć, dzięki czemu wtapia się w resztę wystroju, gdy nie jest...
Advertisment