Stany Zjednoczone wspierają gaz, podczas gdy świat przechodzi na energię odnawialną


Jak wynika z corocznego globalnego przeglądu energii elektrycznej przeprowadzanego przez zespół doradców ds. energetyki Ember, ilość energii elektrycznej i emisji gazów cieplarnianych z elektrowni opalanych paliwami kopalnymi prawdopodobnie osiągnie szczyt w 2023 r. Według Embera oznacza to, że cywilizacja ludzka prawdopodobnie przekroczyła kluczowy punkt zwrotny: kraje prawdopodobnie nigdy więcej nie będą wytwarzać tak dużej ilości energii elektrycznej z paliw kopalnych.

W ubiegłym roku rekordowe 30 procent energii elektrycznej na świecie pochodziło ze źródeł odnawialnych, głównie dzięki wzrostowi wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej. Począwszy od tego roku, zanieczyszczenie sektora energetycznego prawdopodobnie zacznie spadać, a na 2024 r. przewidywany jest 2-procentowy spadek ilości energii elektrycznej zasilanej paliwami kopalnymi. Ember spodziewa się, że spadek ten przyspieszy w dłuższej perspektywie.

„Główny punkt zwrotny w historii energetyki”

„Spadek emisji w sektorze elektroenergetycznym jest obecnie nieunikniony. Rok 2023 był prawdopodobnie punktem zwrotnym – głównym punktem zwrotnym w historii energii” – powiedział w oświadczeniu przesłanym e-mailem Dave Jones, dyrektor ds. analiz w Ember. „Ale tempo… zależy od tego, jak szybko będzie trwała rewolucja w zakresie odnawialnych źródeł energii”.

To przejście, które mogłoby nastąpić znacznie szybciej, gdyby nie Stany Zjednoczone, które już są największym producentem gazu na świecie, przy użyciu rekordowych kwot gazu w ubiegłym roku. Ember stwierdza, że ​​gdyby nie Stany Zjednoczone, w 2023 r. produkcja energii elektrycznej z gazu na całym świecie spadłaby na całym świecie. Gospodarki światowe, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, zdołały w zeszłym roku wygenerować o 62 terawatogodzin mniej energii elektrycznej z gazu w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak Stany Zjednoczone zwiększyły w tym samym okresie produkcję energii elektrycznej z gazu prawie dwukrotnie, co oznacza dodatkowe 115 TWh z gazu w 2023 r.

Duża część problemu polega na tym, że Stany Zjednoczone zastępują większość starzejących się elektrowni zasilanych węglem – najbrudniejszym paliwem kopalnym – elektrowniami opalanymi gazem zamiast alternatywnymi rozwiązaniami niepowodującymi emisji dwutlenku węgla. „Stany Zjednoczone zamieniają jedno paliwo kopalne na inne” – powiedział Jones. „Po dwóch dekadach budowania tak dużej zależności od energii gazowej Stany Zjednoczone mają przed sobą długą podróż, aby uzyskać naprawdę czysty system elektroenergetyczny”.

Reklama

Według Embera zaledwie 23 procent energii elektrycznej w USA pochodzi z energii odnawialnej, co stanowi wynik poniżej średniej światowej wynoszącej 30 procent.

„Przestarzałe technologie ubiegłego wieku nie mogą już konkurować z wykładniczymi innowacjami i malejącymi krzywymi kosztów w zakresie energii odnawialnej i magazynowania” – stwierdziła w przesłanym e-mailem oświadczeniu Christiana Figueres, była sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Raport Embera ściśle pokrywa się z innymi przewidywaniami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), która nazwała przejście na czystą energię „nie do zatrzymania” w październiku. IEA prognozować szczyt światowego zapotrzebowania na węgiel, gaz i ropę naftową w tej dekadzie (do wszystkich zastosowań energii, nie tylko energii elektrycznej). Prognozowano również, że do roku 2030 odnawialne źródła energii będą stanowić prawie 50 procent światowego koszyka elektroenergetycznego.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

„Flight of the Conchords” sprawił, że nowy film Netflixa „Thelma” stał się wielkim hitem

Nowy film animowany Netflixa Thelma Jednorożec jest pełen uduchowionej muzyki rockowej, ale jeden numer wyróżnia się niczym neonowy ból kciuka:...

Kuo: iPhone 16 Pro doda nowy kolor różowego tytanu, zastępując niebieski

Potwierdzenie poprzednich doniesieńanalityk Ming-Chi Kuo dzisiaj tweetował swoje oczekiwania co do gamy kolorystycznej iPhone'a 16. W serii Pro niebieski tytan zostaje zastąpiony...

Ręczne aparaty cyfrowe powracają dzięki TikTok

W wąskim korytarzu oddzielającym parkiet od łazienek w lokalnym klubie widziałem kilka dziewcząt robiących zdjęcia. Zamiast iPhone'a jeden z nich...
Advertisment