Podstawowe konfiguracje procesorów Intel Core Ultra 200 „Arrow Lake-S” do komputerów stacjonarnych


Firma Intel nadaje swojej linii procesorów do komputerów stacjonarnych nowej generacji numerację modeli procesorów z serii Core Ultra 200. Szczegółowo numerację procesorów opisaliśmy w naszym starszy raport. Seria Core Ultra 200 byłaby pierwszymi procesorami firmy do komputerów stacjonarnych wyposażonymi w funkcje AI dzięki zintegrowanej jednostce NPU klasy 50 TOPS. Sercem tych procesorów jest mikroarchitektura „Arrow Lake”. Jego rozwój jest powodem, dla którego firma musiała odświeżyć „Raptor Lake”, aby uwzględnić ofertę procesorów na lata 2023–24. Mikroarchitektura „Meteor Lake” firmy osiągnęła liczbę rdzeni procesora wynoszącą 6P+8E, co okazałoby się regresem pokoleniowym w wydajności aplikacji wielowątkowych w porównaniu z „Raptor Lake”. Nowy procesor do komputerów stacjonarnych „Arrow Lake-S” ma maksymalną konfigurację rdzeni procesora wynoszącą 8P + 16E, co oznacza, że ​​konsumenci mogą spodziewać się co najmniej tej samej liczby rdzeni w danych przedziałach cenowych.

Według raportu chińskiej publikacji technologicznej Benchlife.info wprowadzenie „Arrow Lake” spowodowałoby zrównanie numeracji modeli procesorów Intel do komputerów stacjonarnych z numeracją procesorów mobilnych i włączenie marki Core Ultra w celu oznaczenia najnowszej mikroarchitektury dla danego procesora Pokolenie. Ponieważ „Arrow Lake” to generacja wyprzedzająca „Meteor Lake”, modele procesorów z tej serii są numerowane jako seria Core Ultra 200.

Intel prawdopodobnie zadebiutuje w swojej ofercie z przyjaznymi dla overclockerów jednostkami K i KF. Liderem tej linii jest Core Ultra 9 285K (i prawdopodobnie 285KF), który ma rdzeń w konfiguracji 8P+16E, podstawową moc procesora wynoszącą 125 W i maksymalną częstotliwość taktowania rdzenia P wynoszącą 5,50 GHz. Następnie znajduje się Core Ultra 7 265K (i 265KF) z konfiguracją rdzenia 8P+12E; oraz Core Ultra 5 245K w konfiguracji rdzeni 6P+8E.

Pośrodku znajduje się również kilka modeli o mocy 65 W innych niż K, chociaż nie mają one podobnych numerów modeli procesorów jak części K/KF. Jest Core Ultra 9 275 (8P+16E, 65 W); Core Ultra 7 255 (8P+12E, 65 W); oraz Core Ultra 5 240 (6P+4E, 65 W).

„Arrow Lake” to procesor oparty na chipletach, podobnie jak „Meteor Lake”. Jego płytka obliczeniowa, czyli kawałek krzemu z rdzeniami procesora, zawiera do 8 rdzeni wydajnościowych „Lion Cove” (rdzeniowych P) i do 16 rdzeni wydajnych „Skymont” (rdzeniowych E). Oczekuje się również, że procesor będzie wyposażony w jednostkę NPU klasy 50 TOPS do przyspieszania sztucznej inteligencji na urządzeniu oraz okrojoną wersję układu iGPU Xe-LPG, którego firma używa w „Meteor Lake”, który może być oznakowany inaczej niż Arc Graphics Firma Intel wykorzystuje procesory mobilne z serii Core Ultra 100. Oczekuje się, że „Arrow Lake” zadebiutuje także z nowym gniazdem procesora na platformie desktopowej, LGA1851, z większymi możliwościami wejścia/wyjścia niż LGA1700 i „Raptor Lake”.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dwóch studentów znajduje błąd w zabezpieczeniach, który może pozwolić milionom ludzi na darmowe pranie

Luka w zabezpieczeniach może pozwolić milionom studentów na darmowe pranie dzięki jednej firmie. Dzieje się tak z powodu luki, którą dwóch studentów...

Mac Pro i Studio otrzymają ukłon w stronę M4 dopiero w połowie 2025 roku

Jednak przez cały 2024 rok wszystkie laptopy Apple (z wyjątkiem MacBooka Air) będą wyposażone w chip M4, który firma właśnie dałem iPada Pro,...

Mówi się, że AirTag 2 ponownie zostanie ogłoszony w 2025 roku

Minęły trzy lata od premiery Apple AirTag, moduł do śledzenia przedmiotów, który integruje się z urządzeniami Apple. Niewiele jednak słyszano o planach...
Advertisment