Inteligentny domowy asystent głosowy oparty na ChatGPT może wkrótce stać się rzeczywistością


Dzisiaj możesz poprosić Alexę o włączenie światła lub poprosić Siri o podanie temperatury w twojej sypialni, a czasami zrobią to dobrze. A może usłyszysz, „Masz 15 urządzeń zwanych światłami; którym chciałbyś sterować?” Lub „Obecna temperatura w Katmandu wynosi 53 stopnie”. Ale co by było, gdyby Twój asystent głosowy był nie tylko zawsze dokładny, ale potrafił także odpowiadać na mgliste komentarze, takie jak „Miałem ciężki dzień; jaki jest dobry sposób na relaks?” z „inteligentnymi” odpowiedziami? Na przykład, opuszczając żaluzje, przyciemniając światła, regulując termostat i ustawiając kilka gadżetów w Netflix?

Taki jest potencjał asystentów głosowych obsługiwanych przez nowe modele językowe AI, według Alexa Capecelatro, współzałożyciela System automatyki domowej Josh.ai. Josh.ai już się rozpoczął praca nad prototypową integracją przy użyciu ChatGPT OpenAI. To wideo potwierdzające słuszność koncepcji pokazuje Capecelatro proszącego asystenta Josha o otwarcie rolet, wyłączenie muzyki i poinformowanie go o pogodzie (kontrolowanie trzech rzeczy naraz to umiejętność, którą Josh już posiada). Następnie używa bardziej naturalnych poleceń głosowych dla inteligentnego domu, na przykład „Kręcę wideo; jest tu trochę ciemno”, na co asystent głosowy odpowiada — nieco niezdarnie — zapalając światła w pokoju.

Możliwość ulepszenia sterowania inteligentnym domem za pomocą modeli językowych AI do analizowania języka naturalnego jest kusząca. Capecelatro uważa, że ​​to przyszłość. „Próbujemy dowiedzieć się, jak dobrze możemy to osiągnąć, kontrolując środowisko w bardziej naturalny i intuicyjny sposób” — mówi.

Obecnie asystenci głosowi zwykle wymagają precyzyjnego języka i często mylą podstawowe polecenia inteligentnego domu z prośbami o informacje, co skutkuje frustrującymi, a czasem bezużytecznymi odpowiedziami. To był problem, który Josh.ai postanowił rozwiązać, gdy Capecelatro i Tim Gill (założyciel Quarka) założył firmę w 2015 roku. Jej tytułowy asystent głosowy ma na celu doskonałe kontrolowanie podłączonych gadżetów, bez względu na to, jak sformułujesz prośbę.

„Jeśli nie zastosujemy technologii typu ChatGPT, firmy takie jak moja nie będą istnieć za rok. Ma to kluczowe znaczenie dla przyszłości każdego, kto steruje głosem w domu”.

Korzystając z rozbudowanych modeli wykresów wiedzy, Josh może analizować, kiedy słyszy „satelity” zamiast „włączać światła” i podejmować odpowiednie działania. „Odsłoń zasłony” może brzmieć jak „Weź winogrona”, ale Josh jest na tyle sprytny, że wie, że nie mieszkasz w winnicy. „Spędzamy dużo czasu pracując pod maską, aby poprawić błędne słyszenie, pracujemy z różnymi akcentami, rozumiemy niedoskonałe zdania i tym podobne, więc nawet kiedy mówisz„ włącz cholerne światła ”, wiemy, co masz na myśli”, mówi Capecelatro.

Reklama

Obecnie Josh jest dostępny tylko jako warstwa sterowania głosowego w niestandardowych instalacjach inteligentnego domu zasilany przez takie firmy jak Crestron i Control4. W tym bardziej chronionym środowisku, w którym system jest konfigurowany iw dużej mierze kontrolowany przez profesjonalnego instalatora i użytkownika Zastrzeżony sprzęt Josh.ai, Josh zyskał reputację bardziej niezawodnego, bardziej prywatnego asystenta głosowego — aczkolwiek z wyższymi kosztami wejścia. (Chociaż Josh ma komponent chmurowy, większość żądań jest przetwarzana lokalnie na Josh Corea informacje umożliwiające identyfikację są usuwane podczas korzystania z interfejsów API opartych na chmurze, mówi Capecelatro).

System Josh.ai składa się z huba i dwóch modeli inteligentnych głośników oraz aplikacji i integracji z inteligentnym pilotem Ava.
Zdjęcie: Josh.ai

Firma, która niedawno ogłosił partnerstwo z Amazonem, stawia teraz na nową generację dużych modeli językowych (LLM) używanych przez ChatGPT i inne chatboty. Capecelatro wierzy, że te systemy zmienią dzisiejszych asystentów głosowych w coś znacznie bardziej przydatnego. „Za rok nikt nie będzie chciał tolerować starego sposobu, w jaki działały Alexa, Google, Siri, a nawet Josh. To po prostu nie wystarczy”, mówi Capecelatro. „Jeśli nie zastosujemy technologii typu ChatGPT, firmy takie jak moja nie będą istnieć za rok. Ma to kluczowe znaczenie dla przyszłości każdego, kto steruje głosem w domu”.

Dla Josh.ai, który nie ma tak głębokiej wiedzy ogólnej jak jego konkurenci, baza wiedzy, którą dodaje integracja ChatGPT do asystenta głosowego, to ogromny krok naprzód. „Zawsze chcieliśmy, aby Josh był jak najbardziej inteligentny, ale jesteśmy małym zespołem” — mówi Capecelatro.

Ale ogólnie w przypadku inteligentnego domu obietnica polega na połączeniu możliwości konwersacyjnych modeli językowych AI z kontekstem, jaki może zapewnić system automatyki domowej. Na przykład, wiedząc, jakie inteligentne urządzenia masz w domu i jakie są szczegółowe informacje o tym, jak z nich korzystasz, Josh może przetworzyć polecenia języka naturalnego na działania w Twoim domu. Powiedz: „Hej Josh, już prawie czas, żeby dzieci wracały do ​​domu, a robi się ciemno. Czy możesz się upewnić, że wszystko jest gotowe? a asystent głosowy mógłby na przykład włączyć światła na ganku, rozpocząć nagrzewanie piekarnika, opuścić żaluzje i włączyć światło w kuchni.

Josh pracował również nad wykorzystaniem ChatGPT do odkrywania mediów w inteligentnym domu. Coś, co do tej pory było brakującym ogniwem. „Sterowanie głosowe nie jest idealne, jeśli nie wiesz, czego chcesz” — mówi Capecelatro. „Zbudowaliśmy integrację z pilot Avy którego możesz używać do przeglądania treści, które chcesz oglądać. Dodając ChatGPT do miksu, możesz powiedzieć: „Jakie są naprawdę dobre programy w serwisie Netflix, które mogą być komediami romantycznymi i (tym) aktorem fabularnym”. ChatGPT może skompilować listę i przedstawić ją na ekranie pilota.” Więc to rodzinny wieczór filmowy posortowany.

Aktualizacja sztucznej inteligencji Josha nie jest jeszcze dostępna, a Capecelatro mówi, że firma uważnie obserwuje rozwijającą się technologię innych firm w tej przestrzeni, na wypadek gdyby mogły zaoferować lepszy model. Poza tym, że ChatGPT jest obecnie bardzo powolny (film został zredagowany, aby go przyspieszyć), istnieje bardzo realny problem Generowanie sztucznej inteligencji, cóż, bzdura. (A fakt, że zestaw danych, na którym szkolono ChatGPT, kończy się w połowie 2021 r. Warto zauważyć, że w filmie demonstracyjnym, kiedy Josh jest pytany: „Jakie są programy do obejrzenia w serwisie Netflix”, najnowszy program, który wymienił, zadebiutował w 2019 r.). Ale Capecelatro mówi Niektóre forma generatywnego asystenta głosowego AI zbliża się do inteligentnego domu.

Ostrożność jest zdecydowanie uzasadniona. Żadna firma nie chce rasistowskiego, homofobicznego, zabójczego asystenta głosowego wypluwającego swoje „opinie” do domów ludzi za pośrednictwem ich sprzętu, co jest wyraźną możliwością, biorąc pod uwagę przykłady generatywnej sztucznej inteligencji zwracanie treści bez filtra. „Jesteśmy bardzo ostrożni. Mogliśmy natychmiast rozpocząć integrację z ChatGPT” — mówi Capecelatro. „Nie robimy tego. Ponieważ nie chcemy podawać ludziom naprawdę złych danych. Nie chcemy kłamać”.

Nie jest odskocznią założenie, że Google, Apple i Amazon zastanawiają się, jak włączyć nowe modele językowe AI do swoich asystentów głosowych

Firma planuje poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, jak umieścić odpowiednie poręcze, które będą niezbędne, aby ta technologia przełożyła się na inteligentny dom. „Myślę, że Microsoft i Google trochę przyspieszyli [with their search ChatBot models]a teraz widzą konsekwencje” — mówi Capecelatro o ostatnich głośnych premierach, które szybko poszły w bok.

Nie jest skokiem założenie, że Google, Apple i Amazon zastanawiają się, jak włączyć nowe modele językowe AI do swoich asystentów głosowych (cholera, może Microsoft przywróci Cortanę), a entuzjaści inteligentnego domu już wymyślili sposoby wykorzystania Skróty Siri, aby wprowadzić ChatGPT do ich inteligentnego domu. O wiele łatwiej jest rozmawiać z inteligentnym głośnikiem niż pisać w przeglądarce internetowej.

Ale czy naprawdę chcemy tego typu sztucznej inteligencji w naszych domach? Czy nasze pragnienie asystenta głosowego, który „po prostu działa”, jest tak wielkie, że bylibyśmy zadowoleni z takiego, który mógłby również spróbować nauczyć mojego ośmiolatka fizyki kwantowej? Osobiście uważam, że niezawodny, sterowany głosem system inteligentnego domu, który wie, co mam na myśli, kiedy mówię „Wyłącz cholerne światła”, jest tutaj Świętym Graalem, a nie wszechwiedzącą inteligencją zarządzającą moim domem.

Chociaż obietnica z natury kompetentnego, wybitnie intuicyjnego asystenta głosowego — nieskazitelnego kamerdynera w Twoim domu — jest bardzo atrakcyjna, obawiam się, że rzeczywistość może być bardziej Odyseja kosmiczna niż Opactwo Downton. Ale zobaczmy, czy się mylę.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wind Armor location in Zelda: Tears of the Kingdom

One of the biggest problems with Breath of the Wild, some will say, was the lack of Link’s iconic green garb....

Pixel Watch 2 może pożegnać się z chipami Samsunga, aby poprawić baterię

Wszystko, co musiał zrobić pierwszy Pixel Watch, to nie ssać. To nie będzie wystarczająco dobre dla jego następcy, o którym podobno debiut...

Lokalizacja Hero Armor w Zelda: Tears of the Kingdom

Link nosił wiele strojów na przestrzeni lat, ale bez względu na rok lub wydanie, zawsze nawiązuje do klasycznego zielonego stroju noszonego...
Advertisment