Zużycie SSD M1 Mac prawdopodobnie nie zabije twojej maszyny


Obawy o nadmierne M1 Mac Zużycie SSD może być przesadzone, sugeruje dzisiejszy kawałek. Raporty sugerowały wcześniej, że niektóre maszyny może osiągnąć znamionowe limity zużycia wlutowanych dysków SSD w mniej niż sześć miesięcy.

Problem wyszedł na jaw w zeszłym miesiącu, kiedy użytkownicy M1 Mac zaczęli udostępniać wskaźniki zużycia SSD na Twitterze i na forach Linus Tech Tips…

Zrozumieć zużycie SSD

Dyski półprzewodnikowe (SSD) przechowują informacje, ładując je różnymi napięciami. Najprostsze dyski SSD przechowują tylko jeden bit informacji w każdej komórce, 0 lub 1. Wielopoziomowe i trzypoziomowe dyski wykorzystują odpowiednio dwa lub trzy poziomy do przechowywania danych dwu- lub trzybitowych.

Kiedy dane są zapisywane do komórki, przykładane jest napięcie, aby zmienić jej stan. Aby odczytać komórkę, komputer po prostu sprawdza poziom napięcia. Nie powoduje to żadnego zużycia komórki, ale pisanie do niej tak, jak HelpDeskGeek wyjaśnia.

To czynność zapisu w komórce pamięci flash powoduje jej degradację. Każda komórka pamięci w dysku SSD ma komponent tlenkowy. Dwie warstwy jednej lub drugiej substancji chemicznej zmieszanej z tlenem. Elektrony są uwięzione między tymi warstwami tlenków.

To, jaki jest stan danej komórki, zależy od poziomu naładowania. Innymi słowy, ile elektronów jest uwięzionych między warstwami tlenku. Za każdym razem, gdy ten stan się zmienia, warstwy tlenku zużywają się, ostatecznie tracąc zdolność do zawierania elektronów. Może to uniemożliwić poprawne odczytanie stanu. Pisz do komórki zbyt wiele razy i ostatecznie się zepsuje […]

Komórki wielopoziomowe i trójpoziomowe mają wiele poziomów, a zatem wiele różnych stanów, które należy odczytać. Ponieważ marginesy między różnymi stanami komórek są węższe, nawet niewielkie zużycie może powodować problemy z pojemnością elektronów, które uniemożliwiają przypomnienie prawidłowego stanu.

Każdy producent dysków SSD określa liczbę cykli ładowania, które może wytrzymać komórka, zanim stanie się ona zbyt zawodna do odczytania, i monitoruje rzeczywiste cykle względem tej liczby, aby zapewnić procentową ocenę zużycia.

Problem zużycia SSD M1 Mac

Duża część tego, co sprawia, że ​​komputery M1 Mac są tak szybkie, polega na tym, że chipy używają tak zwanej zunifikowanej architektury pamięci. Oznacza to, że pamięć RAM jest współdzielona między głównym procesorem, grafiką i silnikiem neuronowym zgodnie z wymaganiami. Architektura umożliwia również znacznie swobodniejsze wykorzystanie dysku SSD, wykorzystując go zamiennie z pamięcią RAM w większym stopniu niż na maszynach Intela.

Reklama

Kiedy dzwoniły dzwonki alarmowe Właściciele M1 Mac zaczęli sprawdzać zużycie dysków SSD i widząc niepokojąco wysoki poziom już po kilku miesiącach użytkowania.

Niektórzy bardziej profesjonalni użytkownicy nowych Macbooków M1 doświadczają ekstremalnie wysokich zapisów na dysku w stosunkowo krótkim czasie. Najpoważniejsze przypadki „zużyły” około 10–13% maksymalnej objętej gwarancją wartości TBW dysków SSD (biorąc pod uwagę ich pojemność i wartości dotyczące równoważnych dostępnych na rynku dysków NVMe).

Im mniej masz pamięci RAM, tym większe wykorzystanie dysku SSD. Im mniejszy dysk SSD, tym większe zużycie każdej komórki. W skrajnym przykładzie M1 Mac z 8 GB pamięci RAM i 256 GB SSD może osiągnąć swój znamionowy poziom zużycia w mniej niż sześć miesięcy.

Ale problem prawdopodobnie nie jest tak zły, jak się wydaje

MacWorld ”s Jon Jacobi zapewnił dzisiaj pewne uspokojenie.

Po pierwsze, zauważył, że bardzo wczesne dyski SSD umierały głównie z powodu problemów z kontrolerami, a nie z powodu zużycia komórek. Obecnie awarie kontrolerów są praktycznie nieznane.

Po drugie, mówi, że dostawcy dysków SSD muszą być bardzo konserwatywni w swoich ocenach zużycia, ponieważ pozostawiają ich na haku do roszczeń gwarancyjnych, jeśli dysk ulegnie awarii przed osiągnięciem znamionowego limitu zużycia. W praktyce dyski SSD zwykle radzą sobie z czterokrotnie większym zużyciem.

Gdyby firma Apple postępowała zgodnie z powszechną praktyką, dysk SSD 256 GB w komputerze M1 Mac prawdopodobnie byłby oceniany na 150 TBW. Ktoś piszący 7,5 TB miesięcznie przekroczyłby gwarancję o około 20 miesięcy, mniej niż dwa lata. Niedobrze. Ale poczekaj…

O wiele bardziej prawdopodobne – według branżowych danych scuttlebutt, moich własnych doświadczeń i testów firm zewnętrznych – jest to, że dysk SSD o pojemności 256 GB z łatwością osiągnie 300 TBW, a prawdopodobnie i więcej. Oznacza to prawie 4 do 8 lat pracy dysku SSD w tym samym tempie z komputerem Mac M1 8 GB / 256 GB. Możesz to podwoić w przypadku dysku SSD o pojemności 512 GB.

Funkcja SMART dysku generalnie raportuje użycie jako procent oceny TBW, więc możesz zastosować tę ocenę w porównaniu z rzeczywistą formułą żywotności również do tego. Wykorzystanie 1% może w rzeczywistości wynosić tylko 0,25%.

Porównuje to do gwarancji na samochód.

Nikt o zdrowych zmysłach nie kupiłby nowego samochodu, myśląc, że przestanie działać za pięć lat lub 50000 mil, ale to powszechna gwarancja.

Więc tak, jeśli specyfikujesz M1 Mac, będziesz chciał wziąć pod uwagę zużycie SSD. Jeśli spodziewasz się, że twoje użytkowanie będzie wymagało dużej ilości pamięci RAM i / lub zapisywał dużo danych, 16 GB pamięci RAM jest lepsze niż 8 GB, a duży dysk SSD jest lepszy niż mały. Ale panika z powodu maszyn do zabijania SSD M1 Mac w ciągu niecałego roku jest prawdopodobnie mocno przesadzona.

Zdjęcie: naprawię to

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich przynoszących dochód. Jeszcze.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej wiadomości Apple:Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

ChatGPT, wyjaśnione – The Verge

Niektórzy autorzy to deklarowali debiut ChatGPT 30 listopada 2022 r. zapoczątkował nowy rozdział w historii, podobny do Oświecenie i Rewolucja przemysłowa. Inni byli...

Knives Out 3 ukaże się w 2025 roku, ale sprawę możemy rozwiązać już teraz

Rian Johnson, ten przebiegły diabeł, znów to zrobił: odszedł i stworzył kolejną tajemnicę w serialu, który rozpoczął się w 2019 r....

Administracja Bidena przywróci cła z czasów Trumpa na produkowane w Chinach procesory graficzne i płyty główne

Przedstawiciel handlowy USA (USTR) pod administracją Bidena przygotowuje się do przywrócenia ceł na niektóre produkty technologiczne importowane z Chin, w tym procesory graficzne...
Advertisment