Znajduje się tu największa na świecie instalacja do usuwania dwutlenku węgla, a większe są w drodze


Mammoth, największy jak dotąd obiekt przemysłowy zbudowany w celu filtrowania dwutlenku węgla z powietrza, właśnie został uruchomiony w Hellisheiði na Islandii. Jest prowadzony przez szwajcarską firmę Climeworks zajmującą się technologią klimatyczną, do której klientów należą między innymi JPMorgan Chase, Microsoft, Stripe i Shopify.

Będzie musiał sprawdzić, czy uda mu się powtórzyć ten wcześniejszy sukces na rozwijającym się rynku amerykańskim

Mammoth to największa jak dotąd działająca fabryka DAC. Ale w ogólnym ujęciu jest to stosunkowo małe w porównaniu do Inny projektowanie w rurociągu. Działalność Climeworks na Islandii miała pokazać światu, że ta technologia może działać. Teraz będzie musiał sprawdzić, czy uda mu się powtórzyć ten wcześniejszy sukces na rozwijającym się rynku amerykańskim.

Orca była największą działającą do tej pory fabryką DAC. Po pełnym uruchomieniu Mammoth będzie w stanie wychwycić prawie 10 razy więcej CO2 niż Orca, czyli około 36 000 ton dwutlenku węgla rocznie. To wciąż niezbyt dużo dwutlenku węgla, biorąc pod uwagę, że sam Microsoft wyemitował blisko 13 milionów ton metrycznych dwutlenku węgla w 2022 r.

Jednak Climeworks i podobne firmy zajmujące się technologiami klimatycznymi mają znacznie większe ambicje w USA. Branża cieszy się dużym wsparciem politycznym w USA, dzięki wsparciu administracji Bidena 3,5 miliarda dolarów funduszy federalnych z dwupartyjnej ustawy o infrastrukturze na rozwój co najmniej czterech węzłów DAC.

Na Islandii urządzenia DAC firmy Climeworks składają się z modułowych „pojemników zbiorczych” z wentylatorami zasysającymi powietrze. Powietrze przechodzi przez specjalny filtr pochłaniający dwutlenek węgla. Gdy filtr zostanie całkowicie nasycony, podgrzewa się go do około 100 stopni Celsjusza (212 stopni Fahrenheita), aby uwolnić dwutlenek węgla. Climeworks współpracuje z firmą Carbfix, aby zapobiec ponownej ucieczce wychwyconego CO2 do atmosfery poprzez zamknięcie go w bazaltowych formacjach skalnych na Islandii. Mieszają CO2 z wodą, a następnie pompują tę zawiesinę głęboko pod ziemię, gdzie ostatecznie zmienia się w litą skałę.

Reklama

Climeworks korzysta z obfitych zasobów energii geotermalnej i naturalnych podziemnych magazynów w Hellisheiði. Pozwala to na korzystanie z energii odnawialnej i uniknięcie budowy dużej sieci rurociągów do transportu wychwyconego CO2. Może się tak nie zdarzyć w przypadku ośrodków w USA, gdzie wszelkie plany budowy zakładów DAC już budzą obawy związane z wysokimi kosztami i zużyciem energii zanieczyszczającej środowisko. Spółki DAC prawdopodobnie spotkają się również ze sprzeciwem mieszkańców pobliskich budynków wobec budowy nowego rurociągu.

Tymczasem prace nad Mamutem wciąż trwają. Na razie w Mammoth zainstalowano zaledwie 12 kontenerów modułowych, a Climeworks twierdzi, że planuje zainstalować 60 kolejnych, aby zakończyć budowę w tym roku.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Knowledge24: „Nie możesz iść w życiu sam” – mówi aktorka Viola Davis

Podczas konferencji użytkowników ServiceNow Knowledge24 w Vegas aktorka, autorka i producentka Viola Davis powiedziała: „Nie zaczynałam od skoku, ale raczej od serii zataczania...

Kobiety w danych: CDO BAE Systems wyjaśnia, dlaczego różnorodność danych ma znaczenie

Praca z dzikimi gorylami i gibonami ratowniczymi nie jest tradycyjną drogą do kariery w branży danych i technologii. Ale dla Johanny Hutchinson...

Jak oglądać serial komediowy Próbowanie na Apple TV+

Dzisiaj, AppleTV+ Premiera czwartego sezonu brytyjskiego oryginalnego serialu komediowego Próbować, z udziałem Rafe’a Spalla i Esther Smith. Pierwsze dwa odcinki nowego sezonu...
Advertisment