Zmiana klimatu wymazuje poprzednią poprawę jakości powietrza – winę za to ponosi głównie pożar


Z nowego raportu wynika, że ​​w nadchodzących dziesięcioleciach jakość powietrza w USA ulegnie pogorszeniu i w wyniku zmiany klimatu wróci do poziomu z połowy 2000 r. Do raportu dołączono narzędzie internetowe, za pomocą którego użytkownicy mogą przybliżać poszczególne nieruchomości i sprawdzać, jakiej jakości powietrza mogą w nich odczuć mieszkańcy w przyszłości. Daje obraz zmieniającego się krajobrazu dla organów regulacyjnych, które będą musiały dostosować się do zmieniających się zagrożeń.

„Jakość powietrza naprawdę pokazuje, jak ludzie odczuwają zmieniający się klimat”.

Gorętsza planeta stwarza warunki dla większej ilości dymu z pożarów i przyspiesza reakcje chemiczne prowadzące do smogu. Oznacza to, że zasady gry się zmieniają, jeśli chodzi o zapobieganie zanieczyszczeniom w przyszłości. Po dziesięcioleciach sukcesów w powstrzymywaniu zanieczyszczeń z kominów i rur wydechowych zmiany klimatyczne wymazują część tych korzyści.

„Jakość powietrza naprawdę pokazuje, jak ludzie odczuwają zmieniający się klimat” – mówi Jeremy Porter, główny autor raportu opublikowanego przez organizację badawczą non-profit First Street Foundation. „Naprawdę poważne powodzie i naprawdę poważne pożary zdarzają się stosunkowo rzadko, [although] widzimy je coraz częściej. Ale coś takiego jak zła jakość powietrza wpływa nie tylko na niskie domy na ulicy, ale wpływa na wszystkich mieszkańców społeczności” – mówi Porter. First Street opublikowało wcześniej badania i narzędzia internetowe do oceny powódź, ogieńI ciepło ryzyko dla poszczególnych nieruchomości.

Podczas gdy emisje antropogeniczne maleją, skutki klimatyczne, takie jak stężenie zanieczyszczeń drobnymi cząstkami, będą się nasilać.
Zdjęcie: First Street, EPA: godzinna masa PM2,5 non-FRM / FEM

Najnowsze prace grupy pokazują, że w około 10 procentach nieruchomości w USA (około 14,3 miliona) już od tygodnia lub więcej dni jakość powietrza jest uznawana za „niezdrową” z powodu zanieczyszczeń drobnymi cząsteczkami, zwanymi także sadzą. Prawie połowa z tych obiektów ma znacznie gorzej, doświadczając przez dwa tygodnie dni z niezdrową jakością powietrza.

Reklama

Aby to wywnioskować, First Street przeanalizowała dane z sieci czujników jakości powietrza Agencji Ochrony Środowiska w całym kraju. Porter i jego współpracownicy byli następnie w stanie połączyć te dane z istniejącymi, zweryfikowanymi modelami pożaru i ciepła firmy First Street, aby stworzyć prognozy na przyszłość.

First Street modelowała jakość powietrza za 30 lat, czyli długość typowego kredytu hipotecznego. Według First Street, przy obecnym kursie, jakość powietrza w 2054 r. może powrócić do poziomu z 2004 r., „wymazując 20 lat poprawy jakości powietrza”. Oczekuje się, że dodatkowe 1,7 miliona nieruchomości będzie doświadczać co najmniej 10 dni w roku złej jakości powietrza spowodowanej zarówno sadzą, jak i smogiem, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z dniem dzisiejszym.

W raporcie czytamy, że ta tendencja wzrostowa odzwierciedla „karę klimatyczną”. Smog, czyli ozon przyziemny, technicznie rzecz biorąc, powstaje w wyniku reakcji fotochemicznej, podczas której tlenki azotu i lotne związki organiczne reagują ze sobą w świetle słonecznym. W rezultacie smog może nasilać się w gorące, słoneczne dni. Zmiany klimatyczne robią fale gorąca dłużej I bardziej intensywnea zanieczyszczenie jest częścią tego problemu.

Gorące i suche warunki również sprzyjają spaleniu ziemi. Z raportu wynika, że ​​pożary są główną przyczyną pogarszania się stanu powietrza w wyniku zmiany klimatu. Jest to szczególnie rażące w zachodnich Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba dni, w których jakość powietrza była zła, wzrosła aż o 477 procent w latach 2000–2021.

Liczba ta opiera się na oznaczonym kolorami wskaźniku jakości powietrza opracowanym przez EPA i uwzględnia liczbę dni, w których wartość wskaźnika jest przynajmniej uznawana za „niezdrową dla grup wrażliwych” – dzień pomarańczowy. Czerwone dni są „niezdrowe”, fioletowe są „bardzo niezdrowe”, a bordowe są uważane za „niebezpieczne”. Uśredniając najwyższe dzienne poziomy sadzy w USA, naukowcy odkryli, że od 2000 roku średnia najwyższa wartość wzrosła z pomarańczowej do czerwonej.

Średnie maksymalne wartości zanieczyszczeń drobnymi cząstkami w latach 2000–2001.
Zdjęcie: First Street, EPA: godzinna masa PM2,5 non-FRM / FEM

Zwykle odpowiada to za szczytowy poziom zanieczyszczenia cząsteczkami podczas określonych wydarzeń, takich jak pożary. Zagrożenia dla zdrowia wynikające z nagłych, krótkich okresów zanieczyszczenia są inne niż te związane z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia, na przykład z mieszkania w pobliżu ruchliwej autostrady. Zagrożenia dla zdrowia, w tym problemy związane z chorobami układu oddechowego i układu krążenia, zwiększają się w przypadku długotrwałego narażenia.

„Jeśli w pozostałej części roku będzie więcej pożarów, ale mniej zanieczyszczeń, zaobserwujesz nasilenie tych doraźnych skutków, ale zostaną one zrównoważone przez zmniejszenie skutków chronicznych” – mówi Drew Shindell, profesor nauk o Ziemi na Uniwersytecie Duke University, który bada zmiany klimatyczne i jakość powietrza, ale nie był zaangażowany w raport First Street.

Shindell zwraca również uwagę, że nadal istnieje możliwość zmiany trajektorii przedstawionych w raporcie. Podobnie jak ustawa o czystym powietrzu doprowadziła do znacznej poprawy jakości powietrza w latach 70. i 90. XX w., tak Stany Zjednoczone mają możliwość podjęcia działań teraz. Zarówno Shindell, jak i Porter twierdzą, że usuwanie zanieczyszczeń będzie musiało wyglądać inaczej niż dotychczas dla decydentów.

„Zawód kogoś takiego jak regulator jakości powietrza zmienia się, ponieważ dawniej jego uwaga skupiała się w 100% na emisjach pochodzących z działalności człowieka, więc martwiono się o elektrownie, przemysł i pojazdy silnikowe” – mówi Shindell. „Wykonaliśmy dobrą robotę, kontrolowając wiele z tych rzeczy. Jednak nie wykonaliśmy dobrej roboty w zakresie kontrolowania gazów cieplarnianych”.

Innymi słowy, aby zapanować nad sadzą i smogiem, organy regulacyjne będą musiały nadać priorytet ograniczeniu innych substancji zanieczyszczających – emisji dwutlenku węgla i metanu, które powodują zmiany klimatyczne. Będą także musieli pomyśleć o takich kwestiach, jak gospodarka leśna, aby lepiej kontrolować pożary. To wszystko łączy lokalne skutki zanieczyszczenia powietrza z tym, co dzieje się na całym świecie, a także martwi się tym, co mogą emitować twoi sąsiedzi. W zeszłym roku pożary w Kanadzie wysłały chmurę dymu do północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych, powodując: Miasto Nowy Jork przez krótki czas będzie posiadało tytuł najgorszej jakości powietrza na świecie.

Aby zobaczyć dane historyczne i prognozy dotyczące przyszłej jakości powietrza w swoim regionie, możesz skorzystać z narzędzia internetowego First Street pod adresem RiskFactor.com. Wykorzystuje sprawdzone modele First Street do prognozowania powodzi, pożarów, upałów, a obecnie także ryzyka związanego z jakością powietrza. Pokazuje, jak dana nieruchomość wypada na tle innych w USA pod względem jakości powietrza w okolicy, jakie źródła zanieczyszczeń znajdują się w pobliżu oraz ile dni złej jakości powietrza w okolicy można się spodziewać teraz i w przyszłości.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple @ Work: wdrożenie Meraki w T-Mobile uwypukla niewykorzystaną szansę dla Apple

Usługa Apple @ Work jest dostarczana wyłącznie przez firmę Mosyle, jedyna zunifikowana platforma Apple. Mosyle to jedyne rozwiązanie, które integruje w jednej...

Czego można się spodziewać po MWC 2024

Nie szukając żadnych przecieków ani plotek, założę się, że prawdopodobnie mógłbyś naszkicować większość telefonów, o których mówi się, że mają premierę o godz....

MWC 2024: wszystkie telefony, urządzenia do noszenia i gadżety zaprezentowane w Barcelonie

Oferta telefonów Xiaomi ma nowego lidera. The Xiaomi 14 Ultra właśnie pojawił się w Chinach i oferuje szereg imponujących parametrów fotograficznych, w...
Advertisment