Złamanie jailbreaka iPhone’a ponownie umożliwia pomiar tlenu we krwi na Apple Watch


Ciekawe spojrzenie za kulisy batalii sądowej pomiędzy Jabłko i firma Masimo zajmująca się technologiami medycznymi ujawniają, że jailbreak iPhone’a ponownie umożliwia pomiar tlenu we krwi na komputerze Zegarek Apple.

W tym samym raporcie zauważono, że nawet jeśli Apple nie uda się odwołać od zakazu importu, będzie mógł ponownie włączyć tę funkcję najpóźniej do sierpnia 2028 r., kiedy wygaśnie patent Masimo…

Dotychczasowe dzieje

W zasadzie wszystkie zegarki Apple mają możliwość pomiaru poziomu tlenu we krwi za pomocą pulsoksymetru wbudowany w sprzęt od samego początku – po prostu tego nie włączono, być może dlatego, że firma nie była usatysfakcjonowana dokładnością odczytów we wczesnych modelach.

W 2013 roku Apple rozpoczął rozmowy z firmą Masimo, firmą zajmującą się technologiami medycznymi, na temat współpracy przy wprowadzeniu tej funkcji do Apple Watch. Dyrektor generalny Masimo, Joe Kiano, wyraził później obawy, że Apple mogło tego próbować ukraść firmową technologię czujnika tlenu we krwi. Firma opisuje siebie jako „wynalazcę nowoczesnych pulsoksymetrów”, a jej technologia jest stosowana w wielu szpitalach.

Apple rzeczywiście zatrudniło pewną liczbę pracowników Masimo, w tym dyrektor medyczny firmyprzed premierą Apple Watch.

Reklama

W 2020 r. firma pozwała Apple za kradzież tajemnic handlowych i naruszenie 10 patentów Masimo. W pozwie zwrócono się o wydanie nakazu sprzedaży Apple Watch.

W 2023 roku tak orzekł amerykański sąd Apple naruszył jeden z patentów firmy Maximo na technologię pulsoksymetriipóźniejsza decyzja wspierany przez Komisję Handlu Międzynarodowego. W styczniu tego roku Apple wstrzymał sprzedaż Apple Watch Series 9 i Ultra 2 w USA. Niedługo potem to wznowił sprzedaż modeli bez tej funkcji. Zmiana ta dotyczyła „oznaczenia sprzętu”, które blokowało tę funkcję w nowo sprzedawanych modelach, nie wpływając na modele już posiadane.

Zepsuty jailbreak iPhone może ponownie włączyć pomiar O2

Pomimo tego oznaczenia sprzętu – prawdopodobnie nic innego jak wewnętrzny kod używany do rozróżniania modeli, których dotyczy problem – Masimo był w stanie wykazać, że tę funkcję można ponownie włączyć za pomocą iPhone’a po jailbreaku.

Strona prawna Fray IP zauważa, że ​​Masimo argumentował amerykańskim organom celnym (odpowiedzialnym za egzekwowanie zakazu importu), że dowodzi to, że środki podjęte przez Apple nie były wystarczające. Jednak Masimo przegrał ten argument.

„Zmiana”, którą przeprowadził Masimo, polegała na jailbreakowaniu starszych iPhone’ów, z którymi nowsze zegarki nawet się nie łączą. Nie mogli sprawić, by działało to z nowszymi iPhone’ami, przynajmniej nie w tak ograniczonym czasie, jaki mieli przed podjęciem decyzji przez amerykańskie służby celne, ale te nowsze telefony i tak mogły być po prostu zbyt dobrze chronione.

Nie ma wątpliwości, że jailbreaking jest dość inwazyjnym środkiem. Ma to poważne konsekwencje. Nie robi tego wiele osób. I w tym przypadku wymagało to nawet użycia starszych iPhone’ów. Wszystko to doprowadziło amerykańskich celników do ustalenia, że ​​działania Masimo w celu ponownego włączenia pulsoksymetrii w zegarkach Apple Watch stanowią znaczącą zmianę.

To, co potwierdziła demonstracja, i tak wydawało się pewne: Apple może później po prostu przełączyć przełącznik oprogramowania, aby ponownie włączyć tę funkcję w zablokowanych modelach.

Apple będzie mogło ponownie włączyć tę funkcję do sierpnia 2028 r

Firma Apple odwołała się od wyroku, a w witrynie opisano proces w tym miejscu.

Rozprawa może odbyć się jeszcze w tym roku. Następnie Okręg Federalny zajmie trochę czasu na podjęcie decyzji. Jeśli Apple przegra, może zwrócić się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, choć sąd ten odrzuca większość takich wniosków. Jeśli Apple wygra, Masimo może złożyć skargę do Sądu Najwyższego, ale zakaz prawdopodobnie zostanie zniesiony do czasu podjęcia decyzji przez sąd najwyższy.

Jednak nawet jeśli Apple ostatecznie przegra apelację, patent wygasa w sierpniu 2028 r., kiedy to firma będzie mogła ponownie włączyć tę funkcję poprzez aktualizację oprogramowania.

Przez MacPlotki. zdjęcie zrobione przez Fotografia Infino NA Usuń rozpryski.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Które samochody obsługują kluczyk samochodowy w Apple Wallet?

Na WWDC w 2020 r. Apple ogłosiło nowa funkcja kluczyka samochodowego, która umożliwia kontrolowanie samochodu za pomocą aplikacji Portfel na iPhonie lub zegarku...

Funkcje Galaxy AI będą dostępne w telefonach Samsung ostatniej generacji – w tym w serii S21

Według nich Samsung planuje w przyszłym miesiącu udostępnić wybrane funkcje Galaxy AI kilku starszym flagowym telefonom i tabletom za pośrednictwem aktualizacji One UI...

Apple opowiada się za sprzedażą komputerów Mac wyposażonych jedynie w 8 GB pamięci RAM

Wraz z premierą MacBooka Pro M3 w zeszłym roku wielu recenzentów i klientów skrytykował firmę za w dalszym ciągu sprzedaż komputerów klasy premium...
Advertisment