Zespół open-source szczegółowo opisuje zawiłości związane z wprowadzeniem Linuksa na komputery Apple M1 Mac


Projekt finansowania społecznościowego Asahi Linux opublikował pierwszy raport o postępach, w którym szczegółowo opisał swoje wysiłki na rzecz przeniesienia Linuksa na platformę Apple Silicon z komputerami M1 Mac. Nowa architektura procesora Apple stwarza pewne trudności…

w post na blogu (przez Rejestr), haker jądra i współzałożyciel Asahi Linux, Hector Martin, opisuje wyzwania, przed którymi stoi projekt, aby zrozumieć, jak działa ten nowy chip Apple.

Raport projektu daje wgląd w unikalny proces uruchamiania Apple oraz wyzwania związane z uruchomieniem innego systemu operacyjnego na M1 Mac mini, pierwszym produkcie Apple Silicon, który Martin próbuje uruchomić w Linuksie.

Apple Silicon Macs uruchamiają się w zupełnie inny sposób niż komputery PC. Sposób, w jaki działają, jest bardziej podobny do platform wbudowanych (takich jak telefony z Androidem lub, oczywiście, urządzenia z systemem iOS), ale z wprowadzonymi kilkoma niestandardowymi mechanizmami. Jednak firma Apple podjęła kilka kroków, aby ten proces rozruchu czuć bliżej tego z Intel Mac, więc było dużo niejasności co do tego, jak to naprawdę działa.

Projekt rozpoczął się w styczniu. Na razie Martin był w stanie napisać niestandardowy program ładujący o nazwie m1n1, który ma za zadanie zająć się jak największą liczbą „Apple-izmów”.

Wydaje się, że m1n1 jest pierwszą częścią, która ma więcej niż Linux działający na M1, ale robi to podczas przesyłania swojej pracy do głównego jądra Linuksa.

W przyszłości będziemy dodawać funkcje do m1n1, aby uczynić go jeszcze potężniejszym narzędziem badawczym. Szczególnie ekscytującym celem jest przekształcenie go w bardzo cienkiego hiperwizora VM, który może uruchamiać macOS i przechwytywać jego dostęp do sprzętu M1. Pozwoli nam to zbadać, jak działają sterowniki Apple, bez konieczności ich demontażu.

Projekt Asahi Linux nie jest jedyną próbą wprowadzenia Linuksa do Apple M1. Dzięki nowemu portowi Corellium w Ubuntu, możesz już uruchomić Linuksa na M1 Mac mini.

Reklama

Jednak obecny port nadal ma pewne ograniczenia, ponieważ prawdopodobnie będziesz potrzebować klucza USB-C do połączenia z Internetem po uruchomieniu systemu Linux.

Na razie, jeśli chcesz poznać wszystkie szczegóły dotyczące projektu Asahi Linux, Kliknij tutaj aby przeczytać cały wpis na blogu.

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich przynoszących dochód. Jeszcze.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej wiadomości Apple:Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Podcast Apple @ Work: MSP skłaniają się ku Apple

Usługa Apple @ Work jest dostarczana wyłącznie przez firmę Mosyle, jedyna zunifikowana platforma Apple. Mosyle to jedyne rozwiązanie, które integruje w jednej...

Vinpower ogłasza ulepszoną ładowarkę iXCharger, oferującą ładowanie 140 W i 2 TB przestrzeni dyskowej

Vinpower, Inc., dzięki strategicznemu sojuszowi z Phihong Technology, wracają do laboratorium, udoskonalając wielokrotnie nagradzaną i długo oczekiwaną wersję iXCharger 65 W, która jest...

ASUS przedstawia wydajność NUC 14 z procesorem Core Ultra 9 185H i GeForce RTX 4070

Firma ASUS przedstawiła dzisiaj NUC 14 Performance, który, jak sama nazwa wskazuje, jest nastawiony na wydajność. Jest to zasadniczo bliźniak ROG NUC,...
Advertisment