Zatrzymano dyrektora odpowiedzialnego za szyfrowaną sieć telefoniczną EncroChat


Francja dokonała ekstradycji z Republiki Dominikany biznesmena oskarżonego o odgrywanie kluczowej roli w szyfrowanej sieci telefonicznej EncroChat, z której korzystają handlarze narkotyków i zorganizowane grupy przestępcze.

Biznesmenowi, którego nazwisko nie zostało ujawnione przez francuskie Ministerstwo Sprawiedliwości, grozi 16 zarzutów dotyczących spisku związanego z handlem narkotykami, praniem brudnych pieniędzy i nielegalnym dostarczaniem sprzętu kryptograficznego.

Podejrzany został po raz pierwszy aresztowany na Dominikanie w maju 2020 r., gdzie przebywał w areszcie domowym do czasu ekstradycji do Francji w zeszłym tygodniu na wniosek prokuratora w Lille we Francji.

Ekstradycja, która nastąpiła po aresztowaniu i ekstradycji trzech obywateli Hiszpanii oskarżonych o sprzedaż telefonów EncroChat do Francji w 2022 r., podkreśla działania francuskiej policji mające na celu ściganie osób podejrzanych o prowadzenie działalności EncroChat.

Dochodzenia policyjne poza Francją w dużej mierze skupiały się na gangach przestępczości zorganizowanej, które wykorzystywały telefony zaszyfrowane EncroChat – które zostały naruszone w wyniku operacji hakerskiej przeprowadzonej przez francuską i holenderską policję w 2020 r. – do handlu narkotykami i prania pieniędzy.

Sieć EncroChat opierała się na serwerach hostowanych we francuskich centrach danych, prowadzonych przez firmę świadczącą usługi w chmurze OVH w Roubaix w Lille. Zgodnie z francuskim prawem świadczenie usług kryptograficznych bez zgody rządu francuskiego jest nielegalne.

Reklama

Międzynarodowa operacja policji z Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec i innych krajów doprowadziła do aresztowań ponad 6000 podejrzanych i zajęcia 600 mln euro po tym, jak francuscy i holenderscy śledczy uzyskali dostęp do serwerów wykorzystywanych przez sieć EncroChat we francuskim centrum danych .

Podejrzany, aresztowany przy wsparciu europejskiej organizacji sądowniczej Eurojust, został oskarżony o udział w spisku mającym na celu nielegalny import i nabywanie nielegalnych narkotyków oraz pomocnictwo i podżeganie do nielegalnego posiadania, dostarczania i transferu narkotyków.

Biznesmen jest także podejrzany o udział w spisku przestępczym, pranie brudnych pieniędzy, nielegalne posiadanie broni oraz dostarczanie lub przekazywanie urządzenia kryptograficznego bez uprzedniego zgłoszenia władzom francuskim.

Francuska żandarmeria Nationale rozpoczęła dochodzenie w sprawie EncroChat w 2017 r. po znalezieniu telefonów EncroChat będących w posiadaniu zorganizowanych gangów przestępczych.

Późniejsze dochodzenie wykazało, że EncroChat działał na serwerach w centrum danych w Roubaix, co umożliwiło francuskiej policji, przy pomocy policji holenderskiej, odtworzenie systemu i opracowanie implantu umożliwiającego zbieranie wiadomości od 60 000 użytkowników telefonów na całym świecie.

Francuscy śledczy byli w stanie przechwycić ponad 115 milionów rzekomo zaszyfrowanych wiadomości wysłanych przez użytkowników urządzeń EncroChat w okresie od kwietnia do 13 czerwca 2020 r., kiedy to użytkownicy otrzymali wiadomość ostrzegającą o włamaniu do sieci.

W czerwcu 2020 r. Francuska gazeta Le Parisien poinformowało, że obywatel Kanady opisany jako dyrektor generalny EncroChat został aresztowany na Dominikanie.

Z Hiszpanii do Francji dokonano ekstradycji trzech obywateli Hiszpanii stanąć w obliczu zarzutów, że dostarczali telefony zaszyfrowane EncroChat, które były używane przez zorganizowane grupy przestępcze we wrześniu 2022 r.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Najlepsze filmy, które opuszczą Netflix, Max i nie tylko pod koniec lutego 2024 r

Luty dobiega końca i choć rok przestępny sprawia, że ​​jest on nieco dłuższy, wciąż zostało ledwo wystarczająco dużo czasu, aby obejrzeć...

9to5Mac Overtime: Wreszcie nowe iPady!

W tym tygodniu w 9to5Mac Overtime Jeff i Fernando omawiają nowe, ekscytujące szczegóły dotyczące nadchodzących iPadów, w tym nowe, supercienkie wymiary, zaktualizowane funkcje...

Wielu użytkowników Redditorów nienawidzi IPO Reddit

Jeśli jesteś pewnym rodzajem cynizmu, Zgłoszenie S-1 Reddita uruchamia dzwonki alarmowe. Jest wzmianka o r/WallStreetBets. (Właściwie w sumie pięć wzmianek.) Jest...
Advertisment