Zapnij pasy, bo zbliża się El Niño i zrobi się gorąco


Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrzegła dziś, że najbliższe pięć lat będzie prawie na pewno upalne. Zmiana klimatu już podniosła podstawowe temperatury dla planety. Teraz wzór pogodowy znany jako El Niño sprawi, że sytuacja stanie się jeszcze gorętsza, gdy rozwinie się jeszcze w tym roku.

Oczekuje się, że ten podwójny cios El Niño i zmiany klimatu „wypchną globalne temperatury na niezbadane terytorium”, powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas powiedział w dzisiejszym komunikacie prasowym. „Będzie to miało daleko idące konsekwencje dla zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego, gospodarki wodnej i środowiska. Musimy być przygotowani”.

„Musimy być przygotowani”.

Według opublikowanego dzisiaj raportu WMO istnieje 98 procent szans, że jeden z kolejnych pięciu lat będzie najcieplejszy w historii. Istnieje również 98-procentowe prawdopodobieństwo, że średnia temperatura w całym pięcioletnim okresie będzie wyższa niż w poprzednich pięciu latach.

Na planecie już panuje gorączka. Ostatnie osiem lat było ośmioma najgorętszymi w książkach, the WMO poinformowało w styczniu. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami oszałamiających szkód, jakie mogą przynieść ekstremalne temperatury.

The najbardziej ekstremalne letnia fala upałów, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Ameryce Północnej wyboiste drogi i uruchomił A kolec podczas wizyt na oddziałach ratunkowych w północno-zachodnim Pacyfiku w USA w 2021 r. Chiny najbardziej cierpiał rekordowa fala upałów ostatni rok. Było to tak powszechne i długotrwałe – rozciągające się na ponad 70 dni – że prawdopodobnie było to również najpoważniejsze upały, jakie kiedykolwiek udokumentowano na świecie, według historyka pogody Maximiliano Herrera. Inny rekordowa fala upałów w lipcu zeszłego roku temperatura w notorycznie chłodnej i pochmurnej Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przekroczyła 40 stopni Celsjusza — zdarzenie, które badacze uznali za „wirtualnie niemożliwe” bez zmian klimatycznych.

Reklama

Wszystko to ustąpiło pomimo łagodzących skutków rzadkiego i niezwykle długotrwałego „potrójne zanurzenie” La Niña od września 2020 do marca tego roku. Pomyśl o tym jako o przeciwieństwie El Niño; La Niña to wzorzec pogodowy, który ma wpływ na ochłodzenie planety.

W tej chwili, gdy nie ma ani La Niña, ani El Niño, pasaty znad Oceanu Spokojnego pomagają przesuwać ciepłe wody na zachód od Ameryki Południowej w kierunku Azji. Gdy tak się dzieje, chłodniejsza woda podnosi się z głębin oceanu w kierunku powierzchni. Te pasaty słabną wraz z El Niño, pozwalając ciepłej wodzie płynąć z powrotem na wschód. Cieplejsza woda popycha również prąd strumieniowy Pacyfiku, szybko płynący prąd powietrza, na południe – co może wpływać na pogodę.

Oczekuje się, że El Niño nabierze kształtu między majem a lipcem i potrwa co najmniej do zimy, według Centrum Prognoz Klimatu National Weather Service. WMO mówi, że może minąć nawet rok, zanim El Niño zacznie wpływać na globalne temperatury, w tym przypadku może to być rok 2024.

Ponieważ El Niño prawdopodobnie podniesie słupek rtęci jeszcze wyżej niż obserwowaliśmy podczas uporczywego zjawiska La Niña w ciągu ostatnich kilku lat, globalne temperatury mogą wkrótce przekroczyć niepokojący poziom odniesienia. Istnieje obecnie 66 procent szans, że w ciągu co najmniej jednego roku między 2023 a 2027 rokiem średnia roczna temperatura na świecie wzrośnie o ponad 1,5 stopnia Celsjusza wyżej niż w epoce przedindustrialnej (inaczej zanim spalanie paliw kopalnych spowodowało zanieczyszczenie gazami cieplarnianymi w stopniu wystarczającym do ogrzania planety) .

Żeby było jasne, 1,5 stopnia ocieplenia to wielka sprawa. Porozumienie klimatyczne z Paryża ma na celu powstrzymanie globalnego ocieplenia powyżej tego progu. Do tej pory planeta ociepliła się o około 1,1 stopnia Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej – czyli tak główny kierowca bardziej ekstremalnych warunków pogodowych, które już dzisiaj obserwujemy. Wciąż jest niewiele czasu na osiągnięcie tego celu – ponieważ WMO przewiduje, że świat tylko tymczasowo przekroczy cel 1,5 stopnia w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Ten raport nie oznacza, że ​​na stałe przekroczymy określony w porozumieniu paryskim poziom 1,5°C, który mówi o długotrwałym ociepleniu na przestrzeni wielu lat. Jednak WMO alarmuje, że będziemy tymczasowo przekraczać poziom 1,5°C z rosnącą częstotliwością” – powiedział Taalas w komunikacie prasowym.

Według WMO nie tak dawno temu, w 2015 r., prawdopodobieństwo, że świat doświadczy ocieplenia powyżej 1,5 stopnia Celsjusza, było bliskie zeru. A w 2021 roku prawdopodobieństwo wynosiło zaledwie 10 procent. Ale żyjemy dziś w innym świecie – i bez szybkich działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, będzie to dla nas coraz więcej krzywych.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Najnowsza aktualizacja Polestar 2 OTA dodaje YouTube, przyspiesza Apple CarPlay

Tego ranka, Gwiazda Polarna rozpoczęła bezprzewodową aktualizację oprogramowania P2.9 do sterowników Polestar 2 na całym świecie. Aktualizacja obejmuje dodanie integracji z YouTube...

Zaprezentowano serie Garmin Fenix ​​7 Pro i Epix Pro 2 z latarkami, dłuższą żywotnością baterii i nie tylko

Zegarki Garmin to tylko niektóre z nich najlepsze smartwatche na rynku, a firma właśnie zaktualizowała dwa ze swoich smartwatchy, w tym nowy Fenix...

Zestaw słuchawkowy Oppo MR ogłoszony na kilka dni przed Reality Pro

Zaledwie kilka dni wcześniej Jabłko oficjalnie ujawnia Rzeczywistość Proogłoszono zestaw słuchawkowy Oppo MR – ale będzie on dostępny tylko w Chinyi jest przeznaczony...
Advertisment