Założyciel Wikileaks Julian Assange otrzymał tymczasowe zwolnienie w sprawie ekstradycji


Założyciel Wikileaks, Julian Assange, otrzymał tymczasowe zwolnienie z ekstradycji do USA, gdzie grożą mu zarzuty, które mogą skutkować karą 175 lat więzienia w związku z publikacją przez Wikileaks dokumentów, które wyciekły i ujawniły rzekome zbrodnie wojenne Stanów Zjednoczonych.

Dwóch sędziów powiedziało dziś, że sąd będzie się opóźniał postępowanie przeciwko Assange’owi zwrócić się do Stanów Zjednoczonych o zapewnienie, że założyciel Wikileaks nie zostanie skazany na karę śmierci i uzyska prawa na mocy amerykańskiej konstytucji.

52-latek jest naładowany z 17 zarzutami na podstawie amerykańskiej ustawy o szpiegostwie z 1917 r. i jednym na podstawie amerykańskiej ustawy Ustawa o oszustwach i nadużyciach komputerowychw związku z publikacją przez WikiLeaks w 2010 r. dokumentów ujawnionych przez Chelsea Manning, sygnalistkę armii amerykańskiej.

The sprawa, co stanowi pierwszy przypadek aktywnego wykorzystania amerykańskiej ustawy o szpiegostwie do ścigania kogoś za opublikowanie dokumentów rządowych, które wyciekły, doprowadziło do ostrzeżeń ze strony głównych grup wydawców wiadomości i grup kampanii, że będzie to miało efekt mrożący na pracę dziennikarzy.

Dama Wiktoria Sharp prezes Kings Bench Division Sądu Najwyższego i sędzia Johnson w wyroku wydanym 26 marca 2023 r. oddalili większość punktów apelacyjnych Assange’a, ale uznali, że trzy podstawy mają „realną szansę powodzenia”.

Trybunał domaga się zapewnień USA

Trybunał zwrócił się teraz do rządu USA o zapewnienie dyplomatyczne, które umożliwi ekstradycję Assange’a do USA. Jeśli Stany Zjednoczone nie spełnią zapewnień, Assange będzie mógł odwołać się od ekstradycji do sądu apelacyjnego.

Reklama

Sąd domaga się od USA zapewnień, że założycielowi Wikileaks zostanie przyznana wolność słowa na mocy Pierwszej Poprawki do konstytucji USA, że nie spotka go niesprawiedliwy proces ze względu na swoją narodowość i że nie grozi mu kara śmierci jeśli ekstradycja dojdzie do skutku.

W przemówieniu po wyroku Stella Assange powiedziała, że ​​brytyjskie sądy próbują rozwiązać sprawę, „przerzucając odpowiedzialność” z powrotem na USA.

„Nie ma żadnej ochrony dla danej osoby, nawet jeśli w związku z ekstradycją doszło do przestępstw politycznych. Taka jest decyzja” – powiedziała.

„Jest oczywiste, że brytyjskie sądy czują się niekomfortowo. Kiedy masz sprawę polityczną, wymiar sprawiedliwości zachowuje się dziwnie” – dodała.

Przestępstwo polityczne

W 66-stronicowy werdyktsąd odrzucił argumenty Assange’a, jakoby zgodnie z brytyjsko-amerykańskim traktatem o ekstradycji założyciel Wikileaks nie mógł podlegać ekstradycji za przestępstwa polityczne.

Sędziowie uznali, że parlament zdecydował się nie włączać traktatu ekstradycyjnego między USA a Wielką Brytanią, który zabrania ekstradycji ze względów politycznych, do ustawy o ekstradycji z 2003 r.

Dochodzenie ekstradycji z powodu przestępstwa politycznego nie stanowiło nadużycia procesu ani sprzeczności z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Sędziowie uznali także, że Assange nie wykazał, że został poddany ekstradycji ze względu na swoje przekonania polityczne.

W wyroku stwierdzono, że zarzuty postawione Assange’owi ograniczały się do publikacji dokumentów – dostarczonych przez sygnalistkę armii amerykańskiej Chelsea Manning w 2010 roku – które identyfikowały źródła wywiadu ludzkiego.

„Istnieje duży interes publiczny w ochronie tożsamości źródeł wywiadu ludzkiego i nie znaleziono żadnego równoważącego uzasadnienia publikacji w interesie publicznym” – stwierdzono.

Istniały mocne powody, aby stwierdzić, że działalność skarżącej nie była zgodna z „zasadami odpowiedzialnego dziennikarstwa”.

Sąd odrzucił także wniosek o przedstawienie nowych dowodów w związku z planami CIA porwania Assange’a z ambasady USA. Sędziowie stwierdzili, że dowody dotyczące planów CIA zostały już wzięte pod uwagę.

Assange argumentował, że były dyrektor CIA Mike Pompeo rozpoczął długoterminową kampanię przeciwko WikiLeaks i Assange’owi, nazywając WikiLeaks „niepaństwową wrogą służbą wywiadowczą”.

Śledztwo wg Wiadomości Yahooz którego rozmawiało 30 byłych urzędników wywiadu USA i bezpieczeństwa narodowego, ujawniło później, że CIA omawiała plany uprowadzenia Assange’a i potencjalnego zamachu na niego.

Polityczne „na każdym poziomie”

W przemówieniu po wyroku Stella Assange stwierdziła, że ​​wydaje się, że sąd wikła się w kłopoty, przekazując całą odpowiedzialność Stanom Zjednoczonym.

„To kwestia polityczna na każdym poziomie” – powiedziała. „Nie ma żadnej ochrony dla danej osoby, nawet jeśli w związku z ekstradycją doszło do przestępstw politycznych. Taka jest decyzja.”

„W szczególności dowody na to, że Julian był ofiarą spisku mającego na celu morderstwo prowadzonego przez rząd USA pod rządami Trumpa i Mike’a Pompeo, uznano za nieistotne dla tej ekstradycji, co jest oczywiście niezrozumiałe” – stwierdziła.

Mrożący wpływ na wolność prasy

Dziennikarze, wydawcy wiadomości i działacze powiedzieli dzisiaj, że ekstradycja, jeśli do niej dojdzie, będzie miała mrożący krew w żyłach wpływ na dziennikarstwo, jeśli ekstradycja Assange’a zostanie dopuszczona.

Trevor Timm, prezes Fundacji Wolności Prasy powiedział, że praktycznie wszystkie główne publikacje informacyjne i organizacje zajmujące się wolnościami obywatelskimi ostrzegały, że oskarżenie będzie miało wpływ na podstawowe prawa do wolności prasy.

„Skazanie Assange’a przed amerykańskimi sądami stworzyłoby niebezpieczny precedens, który rząd USA może i będzie wykorzystać przeciwko reporterom wszelkiej maści, którzy ujawniają jego niewłaściwe postępowanie lub zawstydzają go. Administracja Bidena powinna skorzystać z okazji, aby raz na zawsze porzucić tę niebezpieczną sprawę” – stwierdził.

Michelle Stanistreet, przewodnicząca Krajowego Związku Dziennikarzy Wielkiej Brytanii, z radością przyjęła decyzję o tymczasowym zawieszeniu decyzji Juliana Assange’a, ale ostrzegła, że ​​ekstradycja zaszkodzi dziennikarstwu.

„Ściganie Assange’a przez Stany Zjednoczone ma związek z czynnościami, które są codzienną pracą dziennikarzy śledczych – wyszukiwaniem źródeł posiadających dowody przestępczości i pomaganiem im w rozpowszechnianiu ich historii w świecie. Jeśli Assange zostanie postawiony przed sądem, wolność słowa na całym świecie zostanie zniszczona” – stwierdziła.

Stella Assange powiedziała, że ​​sprawa będzie miała konsekwencje dla dziennikarzy na całym świecie.

„Ta sprawa nie służy żadnemu innemu celowi niż zastraszenie dziennikarzy na całym świecie, nie tylko tutaj, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Wywołuje to efekt mrożący, tworząc nie tylko precedens prawny, ale także precedens polityczny” – stwierdziła.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Które samochody obsługują kluczyk samochodowy w Apple Wallet?

Na WWDC w 2020 r. Apple ogłosiło nowa funkcja kluczyka samochodowego, która umożliwia kontrolowanie samochodu za pomocą aplikacji Portfel na iPhonie lub zegarku...

Funkcje Galaxy AI będą dostępne w telefonach Samsung ostatniej generacji – w tym w serii S21

Według nich Samsung planuje w przyszłym miesiącu udostępnić wybrane funkcje Galaxy AI kilku starszym flagowym telefonom i tabletom za pośrednictwem aktualizacji One UI...

Apple opowiada się za sprzedażą komputerów Mac wyposażonych jedynie w 8 GB pamięci RAM

Wraz z premierą MacBooka Pro M3 w zeszłym roku wielu recenzentów i klientów skrytykował firmę za w dalszym ciągu sprzedaż komputerów klasy premium...
Advertisment