Zakończenie części 2 Glory wyjaśnia Dong-eun i może rozpocząć sezon 2


Chwała zakończył swoją epicką, 16-odcinkową opowieść o zemście w piątek, kiedy Netflix porzucił drugą połowę koreańskiego dramatu. Historia opowiada o Moon Dong-eun (Song Hye-kyo), która wciela w życie skomplikowany plan zemsty na pięciu kolegach z klasy, którzy poważnie ją prześladowali jako nastolatkę. To prosta fabuła, ulepszona przez niszczycielskie występy, mistrzowskie scenariusze, oszałamiającą reżyserię i epicką muzykę. I jest zakotwiczony w centralnym, porywającym pytaniu: czy Dong-eun uda się zemścić — i powinien ona? Końcowe odcinki zdecydowanie dają jasną odpowiedź na te pytania, jednocześnie wprowadzając kilka nieoczekiwanych zwrotów akcji (a nawet drażniąc się z możliwym sezonem 2).

[Ed. note: As you might expect, this article contains major spoilers for the gruesome ending of The Glory.]

Co się stało z Park Yeon-jin i resztą łobuzów?

Reklama

Zdjęcie: Graphyoda/Netflix

W sercu Chwała to dynamika między Dong-eun i Park Yeon-jin (Lim Ji-yeon). Yeon-jin zawsze była głównym celem Dong-eun, ponieważ była przywódczynią brutalnego zastraszania Dong-eun i innych w liceum. Głosy, które słyszymy w całej serii, są ujęte zarówno jako wewnętrzny monolog Dong-eun I jako listy do Park Yeon-jin. To nie są listy, które Dong-eun kiedykolwiek zamierza wysłać do Yeon-jin — to dałoby Yeon-jin władzę nad Dong-eun w sposób, na jaki Dong-eun nigdy nie zamierza pozwolić ponownie. Listy do Yeon-jin są raczej przejawem nadmiernego skupienia Dong-eun na postawieniu Yeon-jin przed wymiarem sprawiedliwości, z wyłączeniem wszystkiego innego w jej życiu.

W końcu Dong-eun wykorzystuje własne zbrodnie i okrucieństwo Yeon-jin, aby spowodować upadek swojego oprawcy. Dong-eun zapewnia, że ​​Yeon-jin jest powiązana z dwoma zgonami, w których odegrała główną rolę. Po pierwsze, śmierć Yoon So-hee (w tej roli Piekło singla zawodnik Lee So-yi), jeden z innych celów zastraszania Yeon-jin w szkole średniej. W noc śmierci So-hee Yeon-jin był z nią na dachu opuszczonego budynku; podpaliła sweter So-hee, a kiedy dziewczyna sięgnęła po pomoc, Yeon-jin ją odepchnął. So-hee spadła z krawędzi dachu na śmierć.

Yeon-jin odegrał również rolę w zabójstwie Myeong-o (Kim Gun-woo). Kiedy Myeong-o próbowała szantażować Yeon-jin w związku ze śmiercią So-hee, podniosła kosztowną butelkę likieru Jae-juna i zadała dwa mocne ciosy w głowę Myeong-o. Dopiero w ostatnim odcinku dowiadujemy się, że tak naprawdę cichy pracownik sklepu Kim Gyeong-ran (Ahn So-yo) zadał śmiertelny cios. Jednak Dong-eun wyjaśnia Gyeong-ranowi, że Yeon-jin musieć być mordercą Myeong-o. Innymi słowy, aby Dong-eun mogła stanąć przed odpowiedzialnością za ból i cierpienie, które spowodowała przez lata, musi pójść do więzienia za przestępstwo, którego technicznie nie popełniła.

Zemsta Dong-eun na Yeon-jin staje się pełniejsza dzięki zapewnieniu, że kiedy stanie w obliczu sprawiedliwości i uwięzienia, Yeon-jin nie będzie miała nikogo po swojej stronie. Mąż Yeon-jin, Do-yeong, odkrywa niewierność Yeon-jin i historię znęcania się nad nią i rozwodzi się z nią, przeprowadzając się z córką Ye-sol do Wielkiej Brytanii. Dong-eun również manipuluje matką Yeon-jin, Hong Yeong-ae (Yoon Da-kyung), w zabicie znęcającego się męża Kang Hyun-nam (Yeom Hye-ran), a następnie zdradę Yeon-jin, próbując uratować się przed więzieniem. Z zachowania Hye-ran, zarówno w przeszłości, jak i obecnie, jasno wynika, że ​​Yeon-jin nauczyła się okrucieństwa od swojej matki. Kiedy Yeon-jin zepchnął So-hee z dachu na śmierć, natychmiast powiedziała o tym matce. Zamiast pocieszać córkę lub wspierać ją w stawianiu czoła odpowiedzialności za swoje czyny, Yeong-ae postanawia ją zbesztać i upewnić się, że udział Yeon-jin w tragedii zostanie zatuszowany. Jeśli Yeon-jin ma jakąś odkupieńczą cechę jako postać, to jest nią to, że nie przenosi tych zachowań na Ye-sol.

Oczywiście Yeon-jin nie jest jedyną osobą, która ponosi poważne konsekwencje za ich bezlitosne okrucieństwo. Myeong-o oczywiście zostaje zamordowany. Jae-jun zostaje zepchnięty z budynku na śmierć przez Ha Do-yeong, po tym jak został oślepiony przez Choi Hye-jeong (Cha Joo-young). Dokonując morderstwa, Do-yeong zapewnia, że ​​Jae-jun nigdy nie przyjdzie po Ye-sol, jego biologiczną córkę. Na szerszym poziomie tematycznym jest to ujęte jako kara za zgwałcenie przez Jae-jun So-hee, gdy byli w liceum.

Gdzie indziej Lee Sa-ra (Kim Hi-eora) trafia do więzienia za dźgnięcie Hye-jeonga w szyję, podczas gdy jej ojciec pastor ponosi konsekwencje swoich przestępstw finansowych. Hye-jeong może nigdy więcej się nie odezwać, ale odgrywa rolę w ukaraniu Jae-juna, który ją odrzucił. Matka Yeon-jin idzie do więzienia, a matka Dong-eun idzie na odwyk z powodu nadużywania alkoholu (co w tej serii jest problematycznie ujęte jako kara za moralny upadek, a nie leczenie przewlekłej choroby. Zaburzenie związane z używaniem substancji Sa-ra jest podobnie oprawione, podkreślając różnice kulturowe w postrzeganiu używania narkotyków w Korei w porównaniu z USA).

Co stanie się z Dong-eun pod koniec The Glory?

Lee Do-Hyun jako Joo Yeo-jeong i Song Hye-kyo jako Moon Dong-eun stojący po drugiej stronie płotu

Zdjęcie: Graphyoda/Netflix

Kiedy Dong-eun dokonuje zemsty na Yeon-jin i innych, jest zgubiona.

Do-yeong zapytał ją wcześniej: „Kiedy ta zemsta się skończy, czy odnajdziesz szczęście?” Dong-eun odpowiedział: „Mam nadzieję, że tak. Chciałbym być na tyle szczęśliwy, że mógłbym umrzeć. Chcę być szczęśliwy, tylko o tyle.” Planuje umrzeć w wyniku samobójstwa po tym, jak jej oprawcy zostaną ukarani, więc udaje się na dach, na którym zmarła So-hee. Pisze w swojej głowie ostatni list do Yeon-jin: „Drogi Yeon-jin, o zabiciu którego marzyłam: do widzenia. To mój ostatni list do Ciebie. Żegnam też wszystkich innych.

Ale w ostatniej chwili Dong-eun zmienia zdanie. Dowiaduje się od matki Joo Yeo-jeonga (Lee Do-hyun), że mężczyzna, który zabił ojca Yeo-jeonga, dręczy go z więzienia listami. I tak Dong-eun postanawia zejść z półki. Ma nową zemstę, dla której chce żyć: Yeo-jeong. Sześć miesięcy później wraca do jego życia z planem. Zapewnia, że ​​ich cel zostanie przeniesiony do innego więzienia, gdzie Yeo-jeong dostaje pracę jako lekarz, a Dong-eun pracuje jako nauczycielka.

Seria kończy się, gdy oboje wchodzą do więzienia na dzień pracy i rozpoczynają domniemany spisek zemsty. Nie wiemy dokładnie, jak to będzie wyglądać (to dotyczy możliwego sezonu 2), ale wiemy, że są razem i zakochani. To rodzaj szczęśliwego zakończenia dla Dong-eun, która wciąż może robić to, czego nauczyła się przez całe życie – zemścić się – ale ma też kogoś u swego boku. Zwraca się nawet do wiernego wspólnika, Kang Hyun-nam, który czuje się zagubiony i samotny z córką w szkole w USA

Niektórym może się wydawać, że sposób, w jaki wszystko układa się w Dong-eun, jest nierealistyczny, ale ten program nigdy nie obiecywał realizmu. Raczej obiecuje katharsis, za ból, który Dong-eun znosiła jako dziecko i za gniew, który pojawił się, gdy nikt nie pociągnął za to odpowiedzialności jej oprawców. Nigdy nie obiecywał życia Dong-eun po zemście, ale to też dostaliśmy — jako bonus. „Dziękuję bardzo za uratowanie mnie”, pisze Dong-eun do właściciela, którego kiedyś uratowała jako nastolatka i który w zamian ją uratował. „Nie wyrosłem na dobrego człowieka, ale pewnej wiosny w pełni rozkwitnę”. To obietnica uzdrowienia pośród większej zemsty.

Zazwyczaj w dramatach o zemście, których akcja toczy się wokół kobiet, bohaterka dokonuje wyboru: Na jednej ścieżce jest jakaś forma sprawiedliwości. Z drugiej strony jest uzdrowienie. Ale nie mogą mieć obu. Chwała nie sprawia, że ​​Dong-eun wybiera, i jest w tym coś wspaniałego.

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, jest w kryzysie, poproś o pomoc Linia życia samobójstw i kryzysów dzwoniąc lub wysyłając SMS-a pod numer 988.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

NCSC uruchamia narzędzia do kontroli cybernetycznej dla MŚP

Wielkiej Brytanii Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) uruchamia dziś dwie nowe usługi dla 5,5 miliona małych firm w kraju, z których jedna trzecia była...

Szefowa Marvel Studios VFX, Victoria Alonso, odpadła

Za Reporter z Hollywood, po 17 latach pracy w Marvel Studios – początkowo jako wiceprezes wykonawczy ds. efektów wizualnych i postprodukcji, zanim został...

Zack Snyder tworzy grę RPG Rebel Moon na „śmieszną skalę”

Zack Snyder, znany m.in 300 i czterogodzinny „Snyder Cut” z Liga Sprawiedliwychpracuje nad grą RPG osadzoną w uniwersum swojego nadchodzącego filmu science-fiction Netflixa...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!