Wyzwania związane ze wsparciem komputerów Copilot+ w przedsiębiorstwie


Na początku maja Microsoft ogłosił Copilot+ PC, nową kategorię komputerów PC z systemem Windows przeznaczonych do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją (AI).

Yusuf Mehdi, dyrektor ds. marketingu konsumenckiego w firmie Microsoft, stwierdził, że urządzenia oparte na krzemie Qualcomm są takie zdolny do 40+ TOPS (biliard operacji na sekundę), mają baterię wystarczającą na cały dzień i zapewnią dostęp do najbardziej zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji.

Chociaż Microsoft od kilku lat zajmuje się sprzętem opartym na architekturze ARM i oferuje emulator Windows RT x86 dla komputerów PC z procesorem ARM, tego typu urządzenia pozostają niszą. Ta ostatnia próba jest postrzegana przez niektórych obserwatorów branży jako sposób na wzmocnienie rynku komputerów osobistych i naśladowanie sukcesu Apple, gdy ten przeszedł ze sprzętu opartego na procesorach Intel na własny układ krzemowy oparty na architekturze ARM.

Geoff Blaber, dyrektor generalny CCS Insight, powiedział: „Microsoft dostrzegł szansę na ożywienie rynku komputerów osobistych, zmianę doświadczenia użytkownika i pobudził ekosystem komputerów PC do wspierania swojej wizji. Jeśli rynek potrzebuje dowodów na determinację i ambicję Microsoftu pod rządami Satyi Nadelli lub na jego zaangażowanie w przewodnictwo w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji, Copilot+ jest kolejnym dowodem”.

Blaber zwraca uwagę, że specyfikacja Copilot+ ustalona przez Microsoft oznacza, że ​​cały sprzęt wprowadzany na rynek będzie oparty na chipsecie Qualcomm Snapdragon X Series. „To ogromny sukces dla Qualcomm, potwierdzenie mocy i wydajności, jaką zapewnia seria Snapdragon X, i daje mu ogromną szansę, aby w końcu włamać się na rynek komputerów PC zdominowany przez Intela i AMD” – dodał.

Blaber wierzy, że Microsoft ma nadzieję, że uda mu się wypełnić lukę w wydajności Krzem Apple z serii M za pośrednictwem krzemu Qualcomm.

Reklama

„Wydajność krzemowych procesorów Apple z serii M stworzyła poważne zagrożenie konkurencyjne dla komputerów PC z systemem Windows i przyciągnęła klientów, częściowo ze względu na żywotność baterii i parametry wydajnościowe” – powiedział Blaber. „Niezbędna była reakcja Microsoftu, a ta premiera jest wynikiem lat pracy nad dostosowaniem planów działania dotyczących krzemu, oprogramowania, sprzętu i partnerów”.

Pojawiają się pytania dotyczące różnicy między komputerami Copilot+, które wykorzystują krzem Qualcomm, a komputerami wyposażonymi w sztuczną inteligencję, które w dużej mierze są pozycjonowane jako komputery nowej generacji x86 (Intel i AMD) -zasilany sprzęt komputerowy.

Producent komputerów PC, firma Dell, należy do wielu wiodących producentów komputerów PC, którzy wprowadzili na rynek komputery Copilot+. Louise Quennell, starsza dyrektor CSG (grupa rozwiązań klienckich) w Dell Technologies UK, powiedziała: „Jesteśmy zaangażowani w różnorodność krzemów; wiemy, że wybór jest najlepszy dla naszych klientów, dlatego będziemy nadal inwestować w oferowanie najszerszego portfolio komputerów PC AI w całym ekosystemie krzemowym.

„Ściśle współpracujemy z Microsoftem i Qualcomm, aby zapewnić ten sam stopień rygorystyczności, co reszta naszego portfolio x86, jeśli chodzi o kompatybilność oprogramowania i dostępność funkcji”.

Wśród największych rzucaj wyzwanie twórcom oprogramowania stoi przed nami fakt, że oprogramowanie będzie musiało działać natywnie, a nie emulowane, aby osiągnąć najlepszą wydajność i czas pracy baterii w urządzeniach Copilot+.

Quennell powiedział, że Dell przenosi także całe swoje własne oprogramowanie, takie jak Dell Optimizer i Dell Command Update, aby uzyskać korzyści, jakie zapewnia architektura oparta na architekturze ARM. Zauważyła jednak, że klienci komercyjni są przyzwyczajeni do architektury x86: „Wprowadzenie tej zmiany może spowodować znaczną zmianę w działach IT”.

Acer jest także jednym z partnerów wprowadzających na rynek komputery Copilot+. Firma nalegała, aby działy IT przetestowały kompatybilność przed wdrożeniem takich urządzeń w przedsiębiorstwie. Acer powiedział: „Działy IT powinny przeprowadzić testy zgodności, aby upewnić się, że całe niezbędne oprogramowanie i aplikacje używane przez organizację są kompatybilne z systemem Windows 11 i funkcjami sztucznej inteligencji komputerów Copilot+”.

W swojej dokumentacji systemu Windows on Arm Microsoft stwierdził, że system Windows 11 dodaje możliwość uruchamiania niezmodyfikowanych aplikacji Windows x64 na urządzeniach ARM. „Ta możliwość uruchamiania aplikacji x86 i x64 na urządzeniach ARM daje użytkownikom końcowym pewność, że większość ich istniejących aplikacji i narzędzi będzie działać dobrze nawet na nowych urządzeniach z procesorem ARM”.

Podczas corocznej konferencji programistów Build 2024 Microsoft omówił aktualizację swojego emulatora o nazwie Prism. Firma opisuje Prism jako nowy silnik emulacji, który, jak twierdzi, wydajniej generuje kod, dzięki czemu emulowane aplikacje działają szybciej na wszystkich urządzeniach z systemem Windows na Arm. Według Microsoftu Prism tłumaczy kod wykonywalny x86/x64 na Arm64 i działa w tle, gdy aplikacja x64 jest otwierana na urządzeniu z systemem Windows on Arm.

Jednak w celu uzyskania najlepszej wydajności, responsywności i żywotności baterii Microsoft nalegał, aby programiści tworzyli lub przenosili aplikacje dla systemu Windows natywne.

Emulacja jest przez wielu uważana za rozwiązanie tymczasowe, które pomaga decydentom IT przejść na nową platformę sprzętową bez konieczności aktualizacji i ponownego pisania całego oprogramowania dla procesora ARM.

W poście dot LinkedIn, firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania VMO America zauważył, że choć przejście na ARM w ekosystemie Windows jest obiecujące, wiąże się z wyzwaniami: „Starsze aplikacje zaprojektowane dla architektury x86 mogą napotykać problemy ze zgodnością, wymagające emulacji lub adaptacji. Ta zmiana wymaga od programistów wspólnych wysiłków w celu tworzenia lub przenoszenia aplikacji Windows dla systemu Arm-native w celu uzyskania optymalnej wydajności”.

Jednakże, choć wydaje się, że wokół krzemu Qualcomm panuje duży ruch, Microsoft planuje w przyszłości certyfikować sprzęt oparty na procesorach AMD i Intel. Prawdopodobnie spowoduje to bardziej złożone środowisko komputerowe użytkownika końcowego, w którym na komputerach PC z systemem Windows będą mogły działać natywne 64-bitowe i 32-bitowe aplikacje AMD/Intel PC Copilot+ Windows, natywne aplikacje ARM64 Copilot+ Windows oraz aplikacje Windows, które muszą być emulowane na platformie Qualcomm Krzem AMD64.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Studio gier współzałożone przez Dr Disrespecta „natychmiast” kończy współpracę ze streamerem

Midnight Society, studio gier, którego współzałożycielem jest Dr Disrespect, zakończyło współpracę ze streamerem. W poście na X, – napisało studio że w...

Avid Pro Tools zapewnia obsługę ARA 2 dla rozwiązań iZotope, Synchro Arts i Sound Radix oraz nowe wtyczki MIDI

Firma Avid ogłosiła aktualizację oprogramowania do produkcji dźwięku Pro Tools, która wprowadza obsługę ARA 2 dla rozwiązań firm iZotope, Synchro Arts i Sound...

24 czerwca 2024 – Rozmowy Apple i Meta, dramat DMA

Posłuchaj podsumowania najważniejszych artykułów dnia z 9 do 5Mac. Dostępny jest 9to5Mac Daily w iTunes i aplikacji Podcasty firmy Apple, Zszywacz, Dostroić,...
Advertisment