Wywiad z CIO: Russ Thornton, dyrektor ds. technologii w Shawbrook Bank


Na tym polega koordynacja dostawców i zespołów IT podczas dużej transformacji cyfrowej Russa Thorntona odnajduje się w roli CTO w brytyjskim banku pożyczkowym i oszczędnościowym Shawbrook.

Łączenie dużej grupy ludzi o różnych umiejętnościach i zachęcanie ich do współpracy nie jest dla niego nowością. Z wykształcenia dyrygent muzyczny, Thornton „wpadł na komputery, żeby zapłacić czynsz”.

Na początku lat 90. dyrygował orkiestrami w teatrach w San Francisco, mieście, o którym mówi, że „nawet na początku lat 90. było to drogie miejsce do wynajęcia”.

Ale na wyciągnięcie ręki pojawiła się kolejna szansa, ponieważ sektor IT w mieście i okolicach szybko się rozwijał. „Odkryłem, że całkiem dobrze radzę sobie z komputerami i byłem w Dolinie Krzemowej we właściwym czasie” — powiedział Computer Weekly.

Po zapoznaniu się z IT w Dolinie Krzemowej, Thornton przeniósł się do Wielkiej Brytanii w 1997 roku, aby przez rok doświadczyć życia za granicą. Dziś, żonaty, z dwójką dzieci, nadal tu jest.

W ciągu ostatnich 25 lat zajmował stanowiska technologiczne w dużych bankach i globalnych firmach konsultingowych oraz założył kilka start-upów technologicznych, które sprzedał.

Reklama

Powiedział, że jego praca dyrygowania dużymi orkiestrami w teatrach jest analogiczna do jego roli CTO. „Byłem dobrym muzykiem, ale nigdy nie byłem wybitny na żadnym instrumencie, ale dyrygowanie polega na łączeniu wielu ludzi o wielkich umiejętnościach” – powiedział. „Jestem dobry w wielu technologiach, ale nie w jednej”.

Powiedział, że chociaż jest mało prawdopodobne, aby został zatrudniony jako starszy programista, jest wszechstronny i ma umiejętności potrzebne do zebrania zespołu.

Tworzenie muzyki w Shawbrook

Branchless Shawbrook bank to specjalistyczny bank oszczędnościowo-pożyczkowy. Koncentruje się w szczególności na sektorze nieruchomości, ale świadczy usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz konsumentów, którzy często nie są obsługiwani przez główny nurt sektora finansowego.

Bank powstał w wyniku połączenia pięciu różnych firm finansowych w 2011 r. Do 2017 r., po latach wzrostu, właściciele postanowili wziąć bank w prywatne ręce i rozpoczęli transformację informatyczną, którą Thornton miał zaaranżować jako pierwszy w historii CTO firmy. Shawbook ma teraz 1200 pracowników po przejęciu The Mortgage Lender w 2020 roku.

Thornton powiedział: „Właściciele widzieli, że firma rozwija się naprawdę dobrze, ale technologia była wszędzie, więc zostałem sprowadzony”.

Powiedział, że była to okazja, aby mieć teren od podstaw, ustalić strategię technologiczną i rozpocząć wieloletnią strategię transformacji.

Pierwszym zadaniem było przekształcenie samego działu IT. „Przez kilka pierwszych lat, kiedy tu byłem, spędziliśmy dużo czasu, tworząc funkcję nowoczesnej technologii, zamiast starej szkoły, którą mieliśmy. Przeszliśmy od strategii „chmura nad moim trupem” do polityki opartej na chmurze, dużo zainwestowaliśmy w narzędzia cybernetyczne, infrastrukturę i produktywność” – dodał.

Wczesne inwestycje zostały wykonane w odpowiednim czasie, biorąc pod uwagę zakłócenia, które pojawiły się kilka lat później kiedy pandemia Covid-19 zburzyła działający model światowych biznesów. Thornton powiedział, że te inwestycje „uratowały bankowi bekon” podczas pandemii Covid-19, ponieważ firma „nagle przeszła z 900 osób pracujących w biurze do 900 osób pracujących z domu w ciągu dwóch tygodni”.

Pięć filarów IT

Ale Thornton koncentrował się na perspektywie długoterminowej, wyznaczając pięć kluczowych filarów, kiedy dołączył do banku w 2018 roku. Były to: wprowadzenie nowoczesnego modelu IT, przejście na chmurę, zdobycie szczytu bezpieczeństwa cybernetycznego, wykorzystanie danych i pisanie oprogramowania w dom.

Sam dział technologiczny był pierwszy. Thornton powiedział: „Model technologiczny został całkowicie złamany przez naprawdę oldschoolowy model operacyjny z lat 90.”. Wprowadził model bardziej przypominający fintech. Następnie ustanowił wewnętrzną funkcję inżynierii chmury, która, jak powiedział, była „głównym dziełem”.

Powołano również dyrektora ds. bezpieczeństwa informacji, aby aktualizować infosec. Następnie bank położył podwaliny pod jezioro danych w chmurze, aby „spojrzeć na analitykę znacznie bardziej pozytywnie, a ostatni element dotyczył napisania własnego oprogramowania”.

„Kiedyś technologia była poboczną częścią naszej strategii, ale teraz jest absolutnym rdzeniem”

Russ Thornton, Shawbrook

X

Thornton powiedział o ostatniej części: „Byliśmy bankiem, który bał się pisać własne oprogramowanie, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że możemy napisać własne oprogramowanie, aby zapewnić klientom doświadczenia”.

Być może najbardziej znacząca decyzja została podjęta w 2018 roku, kiedy to właściciele postanowili zainwestować w IT. „Kiedyś technologia była poboczną częścią naszej strategii, ale teraz stanowi absolutną podstawę” — powiedział Thornton.

Dziś powiedział, że firma chce zapewnić swoim pracownikom, którzy są wykwalifikowani w bardzo złożonej i specjalistycznej części usług finansowych, technologię potrzebną do wydajniejszego działania.

„Nasza strategia opiera się na połączeniu naszej głębokiej wiedzy specjalistycznej z najnowocześniejszymi technologiami i danymi. Zachowujemy element ludzki, ponieważ gramy na skomplikowanych rynkach, ale chcemy, aby specjaliści mieli wokół siebie odpowiednią technologię i dane, aby szybko podejmować decyzje” – powiedział.

Shawbrook ma około 110 pełnoetatowych pracowników IT i około 70 za pośrednictwem swoich dostawców IT, którzy są zleceni bankowi i „części zespołu”, według Thorntona.

„Dla mnie konieczna jest równowaga między pracownikami pełnoetatowymi a pracownikami dostawców. Równowaga 60:40 działa dobrze ze stabilną bazą pracowników na najwyższych szczeblach, powiększoną o personel dostawców, aby pomóc w realizacji dostaw”.

Thornton ostatnio nadzorował przepisać oprogramowanie procesów biznesowych i zautomatyzować podróże klientów w części swojej działalności pożyczkowej, korzystając z platformy technologii niskokodowej, która już teraz pozwala zaoszczędzić 1500 godzin miesięcznie.

Planuje teraz cyfryzację procesów w swojej działalności oszczędnościowej, aby przyspieszyć czas potrzebny klientom na otwarcie konta i dokonanie wpłaty.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Moore, człowiek stojący za prawem Moore’a, umiera w wieku 94 lat

Firma Intel oraz Fundacja Gordona i Betty Moore'ów ogłosiły dzisiaj, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat. Fundacja poinformowała, że...

Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka

Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie...

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej, zmarł dzisiaj w wieku 94 lat, zgodnie z komunikat prasowy firmy. Był...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!