Wywiad: Astronauta Tim Peake o rychłej rewolucji w technologii kosmicznej


„Zaraz będziemy świadkami rewolucji w kosmosie. Bardzo niewielu ludzi nawet zdawało sobie sprawę, jak wielka to będzie rewolucja.

Gdyby takie twierdzenie wyszło od dyrektora marketingu firmy technologicznej, prawdopodobnie przewróciłbyś oczami. Tak, tak – przestrzeń będzie duża, prawda? Słyszałem to wszystko już wcześniej…

Cóż, biorąc pod uwagę, że ten cytat pochodzi od kogoś, kto tam był – dosłownie – i zrobił to, i naprawdę wie, o czym mówi, może powinniśmy posłuchać. Ponieważ Tim Peake jest podekscytowany.

Jako pierwszy brytyjski astronauta płci męskiej – i jeden z zaledwie siedmiu osób urodzonych w Wielkiej Brytanii, które poleciały w kosmos – możesz pomyśleć, co jeszcze można osiągnąć, spędzając sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będąc pierwszym Brytyjczykiem, który odbył spacer kosmiczny. być podekscytowanym?

sektor kosmiczny w Wielkiej Brytanii znajduje się obecnie w doskonałej sytuacji i jest dobrze przygotowana do wykorzystania tego, co nadchodzi” – Peake powiedział Computer Weekly, wyjaśniając kamień milowy, który wkrótce zostanie osiągnięty.

„W 2011 roku, kiedy leciał ostatni prom kosmiczny, umieszczenie kilograma wahadłowca na niskiej orbicie okołoziemskiej kosztowałoby 57 000 dolarów. Dzisiaj, mając Falcona Heavy w SpaceX, zrobią to za około 1500 dolarów. Kiedy leci statek kosmiczny Elona Muska, kosztuje prawdopodobnie około 200–300 dolarów. Tak więc w ciągu nieco ponad dziesięciu lat koszt wyniesienia kilograma w przestrzeń kosmiczną wzrósł z 57 000 do 200 dolarów”.

Reklama

Osiągnięcie tego poziomu cenowego otworzy ogromne możliwości robienia w przestrzeni kosmicznej rzeczy, które wcześniej były możliwe do pomyślenia, ale fizycznie niemożliwe. „Nagle wszelkiego rodzaju rzeczy, które uważaliśmy za fantastykę naukową i które liczyły się za kilka dekad, dziś stają się opłacalne” – mówi Peake.

Zaraz będziemy świadkami rewolucji w kosmosie. Bardzo niewielu ludzi nawet zdawało sobie sprawę, jak wielka będzie to rewolucja

Tim Peake, astronauta

Jako przykład podaje Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) Projekt Solarisaktórej celem jest zbudowanie w kosmosie farmy fotowoltaicznej – o długości 10 km2 układ, który będzie przesyłał energię elektryczną na Ziemię za pośrednictwem połączeń mikrofalowych. Niektóre prognozy przewidują Solaris mógłby zaspokoić 10% zapotrzebowania Europy na energię elektryczną do 2050 roku.

„[The ESA’s] cena wynosiła 1000 dolarów za kilogram. Gdy tylko spadniesz poniżej tego poziomu, stanie się to ekonomicznie opłacalne – po prostu. To tylko punkt cenowy. Jesteśmy bardzo, bardzo blisko osiągnięcia tego poziomu cenowego” – mówi Peake.

Fabryki w kosmosie

Co jeszcze? A co powiesz na budowanie fabryk w kosmosie? „Masowa produkcja w kosmosie rzeczy, których nie można zbudować tutaj, na Ziemi – przy cenie 200 dolarów za kilogram i przy pomocy rakiety, która podczas każdego startu może zabrać 150 ton na niską orbitę okołoziemską, to już nie jest science fiction, jest to bardzo bliskie rzeczywistości” – mówi.

Peake twierdzi, że Wielka Brytania jest dobrze przygotowana do wykorzystania nadchodzących wydarzeń. The Sektor kosmiczny Wielkiej Brytanii jest wart około 17,5 miliarda funtów dla gospodarki, w której bezpośrednio zatrudnionych jest ponad 50 000 osób, mówi, powołując się na inwestycje w Konstelacja satelitów OneWeb. Clyde Space – mała firma satelitarna z siedzibą w Glasgow, klaster kosmiczny Harwell w Oxfordshire, Narodowa Akademia Kosmiczna w Leicester, Stacja Ziemi Goonhilly w Kornwalii oraz rządowe brytyjskie porty kosmiczne inicjatywa.

„Mamy szczęście, że od wielu lat mamy bardzo dobry sektor kosmiczny w Wielkiej Brytanii” – mówi. „Przez długi czas było to coś w rodzaju ukrytego klejnotu, o którym nikt tak naprawdę nie wiedział. Myślę, że bardzo mądrze zainwestowaliśmy w naszą technologię”.

Amerykańskiemu programowi kosmicznemu przypisuje się wprowadzenie wszelkiego rodzaju zaawansowanych technologii do naszego codziennego życia – a przynajmniej dzięki innowacjom takim jak teflon, rzepy i pianka zapamiętująca kształt oraz znalezienie dla nich zastosowań, które pomogły w tworzeniu udanych produktów konsumenckich.

Dzisiejszy sektor technologii kosmicznych już stanowi podstawę wielu aspektów IT przedsiębiorstw, które szefowie cyfrowi uważają za oczywiste, takich jak sygnał pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu (PNT) przesyłany z satelitów GPS.

“Badanie [in 2022] przez Ekonomia Londynu powiedział, że jeśli utracimy PNT, brytyjska gospodarka poniesie straty w wysokości 5 miliardów funtów dziennie, ponieważ ten sygnał jest niezwykle cenny dla wszystkiego. Nie tylko na podstawie sygnałów GPS, ale także transakcji bankowych i systemów cyfrowych, które opierają się na precyzyjnym taktowaniu. Wiele rzeczy, z których ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, jak technologia satelitarna, technologia telefoniczna, systemy prognozowania pogody i modelowanie klimatu” – mówi Peake.

„Wraz z pojawieniem się nowych technologii, takich jak kwantowa i sztuczna inteligencja, większa łączność, moc obliczeniowa i tego typu rzeczy, stają się one coraz bardziej istotne i ważniejsze, a przestrzeń staje się obszarem, który może pomóc w tej łączności”.

Peake twierdzi, że kiedy w 2015 roku poleciał w kosmos, wokół Ziemi znajdowało się 4000 satelitów. Dzisiaj, SpaceX Elona Muska sam ma 6 tys.

Kontrola misji

Coraz częściej przepływ innowacji działa w obie strony, ponieważ technologie opracowane dla przedsiębiorstw oferują korzyści w przestrzeni kosmicznej – między innymi poprzez potencjał sztucznej inteligencji (AI).

„Przyszłość, w której ludzie będą pracować ze sztuczną inteligencją, będzie lepszą przyszłością niż bez niej” – mówi Peake. „Musimy upewnić się, że wykorzystamy to bez drugiej strony ryzyka”.

Przewiduje, że przyszłe Centrum Kontroli Misji oparte na sztucznej inteligencji będzie potrzebne podczas podróży na Marsa, gdzie 20-minutowe opóźnienie w komunikacji oznacza, że ​​konwencjonalna kontrola misji nie przydaje się w sytuacji awaryjnej – zanim łączność dotrze na Ziemię, może już być za dużo późno.

„Przyszłość, w której ludzie będą pracować ze sztuczną inteligencją, będzie lepszą przyszłością niż bez niej. Musimy upewnić się, że wykorzystamy to bez drugiej strony ryzyka ”.

Tim Peake, astronauta

„Możesz mieć zdalne Centrum Kontroli Misji wyposażone w sztuczną inteligencję, która może pomóc w procesach decyzyjnych, które dokładnie rozumie statek kosmiczny i środowisko, w którym działasz, i może poinformować załogę, aby w odpowiednim czasie podjęła działania zmieniające życie lub- zapisywanie decyzji” – mówi, podkreślając to każdemu, kto oglądał film 2001: Odyseja kosmicznanikt nie pozwoli, aby AI była nieskrępowana kontrolę śluzy powietrznej statku kosmicznego.

Inne potencjalne zastosowania obejmują technologię robotyczną ze sprzężeniem zwrotnym dotykowym, którą można wykorzystać w nagłych przypadkach medycznych w kosmosie, a także umożliwienie ludziom w bezpiecznym środowisku korzystania z robotów w niebezpiecznym środowisku.

„W tego rodzaju obszarach technologia naprawdę pomoże w postępie w naszych działaniach kosmicznych” – mówi.

Peake zaprezentuje niektóre z tych technologii w ramach Future Lab, wystawy odbywającej się podczas Goodwood Festival of Speed, podczas której startupy zaprezentują innowacyjne produkty w takich obszarach jak drony, robotyka, hologramy i technologie środowiskowe. Wystawa ma na celu zaangażowanie młodzieży w wieku od 11 do 16 lat, którą on szczególnie interesuje.

Edukacja STEM

Peake był także pierwszym honorowym ambasadorem Wielkiej Brytanii w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), pomagając wspierać 35 000 wolontariuszy, którzy zachęcają młodych ludzi do zainteresowania się karierą w dziedzinach STEM.

Przyciąganie młodych ludzi – i osób z różnych środowisk – do edukacji i kariery zawodowej w zakresie technologii od dawna jest źródłem frustracji dla wielu osób w sektorze IT i cyfrowym, zwłaszcza biorąc pod uwagę znaczne niedobory umiejętności które w dalszym ciągu hamują postęp Wielkiej Brytanii. Peake rozumie problem, ale widzi oznaki poprawy.

„Chociaż jest to problem, w tej chwili obserwujemy większe wykorzystanie STEM niż kiedykolwiek wcześniej” – mówi.

Przemysł musi być innowacyjny, elastyczny i szybki… ale nie można oczekiwać, że sektor edukacji będzie się rozwijał w tym samym tempie, jeśli chodzi o program nauczania. Prowadzenie staży i programów, które pozwolą na podniesienie kwalifikacji młodszych absolwentów, leży w gestii większych firm [education]

Tim Peake, astronauta

„Ale jasne jest, że choć rosną, nadal nie zaspokajają zapotrzebowania branży. Myślę, że to pokazuje, jak bardzo postęp w dziedzinie technologii, inżynierii, nauki ścisłej, studiów informatycznych itd. przyspiesza w takim tempie, że mimo że angażuje się w nie coraz więcej młodych ludzi, nadal nie jest on w stanie nadążać za popytem. Musimy robić więcej tego samego, ponieważ to oczywiście działa. Musimy jednak zlikwidować rozbieżność między tym, czego młodzi ludzie uczą się w szkole, a tym, czego faktycznie potrzebuje branża”.

Peake przytacza inicjatywy takie jak poziomy T, staże, większe możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego i uniwersyteckie uczelnie techniczne jako pozytywne przykłady powiązań między edukacją a przemysłem zapewniających lepsze wyniki wspólnej pracy.

„Zawsze można zrobić coś lepiej. Trzeba przyjrzeć się temu, co się sprawdza, i zrobić tego więcej” – mówi.

„Przemysł musi być innowacyjny, elastyczny i szybki, a my nie chcemy go spowalniać. Nie można jednak oczekiwać, że sektor edukacji będzie się rozwijał w tym samym tempie, jeśli chodzi o program nauczania. Prowadzenie staży i programów, które pozwolą na podniesienie kwalifikacji młodszych absolwentów, leży w gestii większych firm [education].

„Nigdy nie będzie idealnej, płynnej drogi z edukacji do przemysłu – to utopia, której nie osiągniemy. Możemy jednak zamknąć tę lukę i sprawić, że droga będzie mniej kamienista”.

Powrót w kosmos

Peake ma nadzieję, że jego dni jako astronauty jeszcze się nie skończyły. Jest w kontakcie z załogami szkolącymi się, aby jako pierwszy powrócić na Księżyc – NASA ma nadzieję, że uda mu się dokonać pierwszego załogowego lądowania od czasu Apollo 17 pod koniec 2026 r. Peake ma nadzieję wrócić na Księżyc, choć uważa, że ​​wystrzelenie go na Księżyc jest poza jego zasięgiem. space: „Chciałbym myśleć, że będę miał okazję wrócić na ISS w ciągu najbliższych kilku lat, co w tej chwili wygląda naprawdę pozytywnie”.

Dla każdego, kto zachwyca się podróżami kosmicznymi lub oglądał nagrania z pierwszych wypraw ludzkości na Księżyc, a nawet widział niezwykłe zdjęcia astronautów w skafandrach kosmicznych unoszących się nad Ziemią, jest jedno pytanie, którego prawie nie da się nie zadać, kiedy się spotykacie prawdziwy astronauta.

Tim Peake zaprezentuje technologie z potencjałem kosmicznym na wystawie Future Lab, gdzie startupy zaprezentują innowacyjne produkty w takich obszarach jak drony, robotyka, hologramy i technologie środowiskowe

Z pewnością to pytanie jest zadawane Peake’owi częściej niż jakiekolwiek inne, ale jest na tyle łaskawy, że odpowiada – i okazuje więcej tego utrzymującego się podekscytowania – gdy Computer Weekly pyta: A więc, jak to jest lecieć w kosmos?

„Dwie rzeczy są naprawdę wyjątkowe” – mówi. „Pierwsze to uczucie nieważkości. Jesteś bardzo, bardzo świadomy, że znajdujesz się w innym środowisku, ponieważ unosisz się w powietrzu. I wszystko wydaje się bardzo, bardzo dziwne i wyjątkowe.

„Ale tak naprawdę wszystko zależy od widoku. Chodzi o to, aby spojrzeć przez właz, spojrzeć na planetę Ziemię i zobaczyć wszechświat z zupełnie innej perspektywy. Widok planety na tle czerni kosmosu całkowicie zmienia życie. Chciałbym, żeby więcej ludzi mogło tego doświadczyć.

„To naprawdę uświadamia, jak mała wydaje się Ziemia z kosmosu. Wszyscy dzielimy tę samą atmosferę, wszyscy dzielimy tę samą planetę, musimy się dogadywać, współpracować i pracować razem”.


Tim Peake jest ambasadorem Future Lab i pojawi się na targach Festiwal prędkości w Goodwood w dniach 11-14 lipca 2024 r.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dom Smoka, sezon 2, poprawia makabryczne zabójstwa opisane w książce

Dom Smoka zawsze mówił o tym, jak najmniejsze decyzje mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje, ale rzadko ten temat był tak jasny, jak...

iOS 18: 18 najważniejszych funkcji i zmian dla iPhone’a [Video]

W tym wstępnym, praktycznym przewodniku omawiam 18 moich ulubionych nowych zmian i funkcji z pierwszej wersji beta systemu iOS 18 dla iPhone'a. ...

Przeglądarka Chrome na Androidzie może czytać strony internetowe na głos z poziomu aplikacji

Google wprowadza nową opcję o nazwie „Posłuchaj tej strony”, która umożliwia odczytanie strony internetowej na głos w przeglądarce Chrome na Androidzie. Ta...
Advertisment