Google rozpoczyna wdrażanie nowego narzędzia „Informacje o tym obrazie”, którego celem jest dostarczanie niezbędnych informacji ogólnych i kontekstu na temat obrazów w wyszukiwarce Google. Ta funkcja została po raz pierwszy ogłoszona o godz Konferencja programistów I/O Google w maju, a teraz jest udostępniana użytkownikom anglojęzycznym na całym świecie. Dostęp do tej funkcji można uzyskać z menu z trzema kropkami wyświetlanego w wynikach wyszukiwania i Grafice Google. Gigant wyszukiwania ogłasza również aktualizacje swojej Inicjatywa Fact Check Explorer oraz generatywne doświadczenie wyszukiwania oparte na sztucznej inteligencji.
Narzędzie „Informacje o tym obrazie” ma na celu pokazanie pochodzenia obrazu, w tym jego metadanych (jeśli są dostępne), a także dostarczenie istotnego kontekstu opisującego sposób, w jaki był on opisywany przez serwisy informacyjne i weryfikujące fakty na przestrzeni czasu. Możesz więc zobaczyć, kiedy obraz został po raz pierwszy zindeksowany przez wyszukiwarkę Google, a metadane mogą zawierać szczegółowe informacje na temat tego, czy obraz został wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Google już oferuje Funkcja „Informacje o tym wyniku”. aby pomóc użytkownikom zweryfikować źródła tekstowe.
Publikacja tej funkcji następuje w momencie rozpowszechniania ogromnej ilości dezinformacji na temat wojny Izrael-Hamas, często w formie niepowiązane obrazy są udostępniane wyrwane z kontekstu. Jeśli ktoś szuka pochodzenia obrazu udostępnionego w mediach społecznościowych, pomysł jest taki, że narzędzie Google powinno pomóc mu w udzieleniu odpowiedzi.
Niestety w dzisiejszym ogłoszeniu nie ma wzmianki o możliwości wyszukiwania samego obrazu za pomocą Google Lens w celu uzyskania dostępu do funkcji „Informacje o tym obrazie”, którą Google ogłosił plany na początek tego roku. Stwierdzono również, że narzędzie będzie dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy lub długim naciśnięciu obrazu w przeglądarce Chrome lub poprzez „przesunięcie w górę w aplikacji Google, gdy jesteś na stronie i natkniesz się na obraz, o którym chcesz dowiedzieć się więcej .” Google twierdzi, że planuje dodać więcej sposobów dostępu do tej funkcji „w nadchodzących miesiącach”, więc skontaktowaliśmy się z nią, prosząc o więcej informacji.
Chociaż funkcja „Informacje o tym obrazie” może być pomocnym narzędziem, nadal zależy od tego, czy użytkownicy aktywnie podejmują kroki w celu zweryfikowania źródła obrazu. Jednak jak widzieliśmy w ostatnich miesiącach, zbyt łatwo jest udostępniać wprowadzające w błąd obrazy w mediach społecznościowych (np. wyluzowany papież), nawet nie zastanawiając się, czy jest autentyczny. „Huragan RekinNa przykład zdjęcie po huraganach stało się popularne w Internecie przez ponad dekadęmimo że w Google najwyższe wyniki wyszukiwania haseł odnoszących się do obrazu oznaczają go jako fałszywy.
Oprócz „Informacji o tym obrazie” Google podkreśla także ulepszenia, które wprowadza w swoim obrazie Eksplorator sprawdzania faktów. To narzędzie zostało uruchomione w wersji beta na początku tego lata i umożliwia wyszukiwanie informacji o obrazach poprzez przesłanie obrazu lub wyszukiwanie przy użyciu jego adresu URL. Choć Google jest wciąż w fazie beta, twierdzi, że udostępnia nowy interfejs API, który ma pomóc weryfikatorom faktów i dziennikarzom zintegrować Eksploratora Fact Check Explorer z większą liczbą przepływów pracy.
Wreszcie Google twierdzi, że eksperymentuje również z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji, aby oferować więcej informacji na temat źródeł internetowych Wyszukiwanie oparte na sztucznej inteligencji. Te wygenerowane przez sztuczną inteligencję opisy zostaną wyświetlone w narzędziu „Informacje o tym wyniku” i mają na celu wypełnienie ich w przypadku, gdy istniejące źródła, takie jak Wikipedia lub Graf wiedzy Google, nie zawierają informacji w mniejszej witrynie.