Wyświetlacz studyjny kontra Samsung ViewFinity S9 5K


Półtora roku po wprowadzeniu na rynek przez firmę Apple monitora Studio Display, Samsung wypuścił bezpośredniego konkurenta w postaci monitora ViewFinity S9 5K. Dzięki wielu tym samym funkcjom, co Studio Display i niektórym poza nim, jest to interesująca alternatywa. Obserwuj, jak wypada porównanie Studio Display i Samsung ViewFinity S9.


Aktualizacja 19.04.24: Obecnie monitor Samsung 5K ViewFinity S9 Thunderbolt jest dostępny 44% zniżki za jedyne 899 USD przez ograniczony czas (zwykle 1599 USD). Za połowę ceny lub mniej niż Apple Studio Display, sprawia to, że 5K ViewFinity S9 jest dość kuszący.


Tło

Po wycofaniu wyświetlacza Apple Thunderbolt w 2016 r., wyświetlaczem zatwierdzonym przez Apple stał się 27-calowy LG UltraFine 5K (pełna recenzja) i 21,5-calowy 4K – później zastąpiony 24-calowym modelem 4K.

Ci zaznaczyli wiele pól, takich jak łączność jednym kablem Thunderbolt, rozdzielczości 4 i 5K, szeroki kolor P3 i inne. Jednak wielu osobom nie podobała się plastikowa konstrukcja wyświetlaczy LG UltraFine z grubymi ramkami (szczególnie w wersji 27-calowej) i ogólna konstrukcja poniżej standardów Apple.

Pod koniec 2019 roku Apple ponownie zaczął produkować własny wyświetlacz za pomocą Pro Display XDR, co wywołało wiele emocji. Jednak jego cena wynosząca ponad 5000 dolarów ogranicza go do użytku profesjonalnego i przez osoby, które nie są wrażliwe na cenę.

Reklama

W marcu 2022 r. Wyświetlacz studyjny Apple wprowadzony na rynek z imponującą listą funkcji i piękną aluminiową konstrukcją w stylu Pro Display XDR – za cenę, na którą może sobie pozwolić więcej użytkowników, twórców i firm.

Jednak pojawienie się monitora o podobnych kluczowych specyfikacjach i wyglądzie było tylko kwestią czasu, zanim konkurenci tacy jak Samsung wypuszczą na rynek monitor o podobnych kluczowych specyfikacjach i wyglądzie Monitor ViewFinity S9 5K.

Dla porównania, na poniższych wykresach uwzględniliśmy także model LG UltraFine 5K.

Wyświetlacz Apple Studio vs Samsung ViewFinity S9

Cena

Ceny Apple Studio Display zaczynają się od 1599 dolarów i sięgają 2299 dolarów w zależności od aktualizacji. Samsung ViewFinity S9 kosztuje 1599 dolarów i jest wyposażony w kilka funkcji, za które Apple pobiera dodatkową opłatę.

Zaczynając od różnicy 300 dolarów, zyskujesz znacznie więcej za swoje pieniądze zarówno dzięki wyświetlaczowi Apple Studio Display, jak i Samsungowi ViewFinity S9 w porównaniu do LG UltraFine.

Panele wystawowe

Panele tych trzech monitorów są niemal identyczne. Zarówno wyświetlacz Studio Display, jak i ViewFinity S9 charakteryzują się jasnością do 600 nitów – LG UltraFine znajduje się tuż poniżej i wynosi 500 nitów.

W przeciwnym razie patrzysz na 27-calowe panele LCD o rozdzielczości 5120 x 2880 5K.

Wyświetlacz studyjny Samsung ViewFinity S9 LG UltraFine 5K
Rozmiar 27-calowy 27-calowy 27-calowy
Typ panelu LCD z IPSem LCD z IPSem LCD z IPSem
Rezolucja 5120×2880 (5K) 5120×2880 (5K) 5120×2880 (5K)
Proporcje 16:9 16:9 16:9
PPI 218 218 218
Częstotliwość odświeżania 60 Hz 60 Hz 60 Hz
Jasność 600 nitów 600 nitów 500 nitów
Szeroki kolor P3
Skończyć Antyrefleksyjna/opcjonalnie nanotekstura Matowe wykończenie przeciwodblaskowe Przeciwodblaskowy

Mimo że LG UltraFine jest dość stary, panel nie odbiega zbytnio od specyfikacji Studio Display i ViewFinity S9.

Łączność

Apple Studio Display vs LG UltraFine i Pro Display XDR – Łączność

Wszystkie te wyświetlacze są wyposażone w porty Thunderbolt umożliwiające łączność za pomocą jednego kabla oraz trzy dodatkowe porty USB-C do podłączania urządzeń peryferyjnych. Jednak Studio Display wyróżnia się szybkością do 10 Gb/s dla portów USB-C korzystających z USB 3.1 Gen 2.

Wyświetlacz studyjny Samsung ViewFinity S9 LG UltraFine 5K
Piorun 1 w górę 1 w górę 1 w górę
USB typu C x3 (3.1 generacji 2) x3 (prawdopodobnie 3,0) x3 (3,0)
Dostarczanie mocy 96 W 90 W 94 W
Kompatybilny z VESA ✅ (zdecyduj w momencie zakupu)
AirPlay
Funkcja Smart Hub TV z pilotem

Samsung nie określa, jakiego typu porty USB-C znajdują się w ViewFinity S9, więc prawdopodobnie będzie to 5 Gb/s w standardzie 3.0, takim jak LG UltraFine, a nie 10 Gb/s, jak w Studio Display.

Jednak Samsung zawiera jeden dodatkowy port niż pozostałe dwa monitory – mini DisplayPort.

Kamera i dźwięk

Wyświetlacz studyjny to pierwszy element sprzętu, który Apple umieścił swój ultraszerokokątny aparat 12 MP poza iPadem Pro/Air. Umożliwia to korzystanie z cennej funkcji Center Stage w przypadku rozmów wideo i zapewnia pole widzenia 122 stopni.

Co zabawne, Apple w ogóle nie wspomina o rozdzielczości 1080p w swojej specyfikacji technicznej Studio Display; jednak podczas wydarzenia „Peek Performance” powiedziano, że jest to ten sam aparat, co w iPadzie Pro – i ta strona ze specyfikacjami to robi powiedzmy 1080p.

Jednak pomimo wysokiej rozdzielczości 1080p, monitor Studio Display otrzymał nagrodę spora dawka krytyki. Aparat Samsung 4K SlimFit dołączony do ViewFinity S9 może działać lepiej.

Wyświetlacz studyjny Samsung ViewFinity S9 LG UltraFine 5K
Wbudowana kamera internetowa
Specyfikacja obiektywu Ultraszerokokątny aparat 12 MP, przysłona f/2.4, widok 122 stopni, obsługa rozdzielczości 1080p 4K 1080p
Scena Środkowa
Głośniki System 6 głośników z dźwiękiem przestrzennym 2×5 W 2×5 W
Mikrofon Zestaw 3 mikrofonów o studyjnej jakości Mikrofon dalekiego pola

Jeśli jednak chodzi o głośniki, Studio Display może wygrać dzięki sześciogłośnikowemu systemowi audio (cztery głośniki niskotonowe z redukcją siły i dwa głośniki wysokotonowe), który może odtwarzać dźwięk przestrzenny i zestaw trzech mikrofonów Apple o studyjnej jakości.

To samo w porównaniu z podwójnymi głośnikami o mocy 5 W w monitorach Samsung i LG.

Projekt

Już sam projekt i jakość wykonania wystarczą, aby wiele osób wybrało wyświetlacz Apple Studio Display zamiast LG UltraFine.

Ale teraz pojawił się Samsung ViewFinity S9 w podobnej, eleganckiej stylistyce. Jest również standardowo wyposażony w regulację pochylenia, wysokości i obrotu. W przypadku monitora studyjnego trzeba zapłacić dodatkowo 400 dolarów, aby uzyskać stojak z regulacją wysokości.

Jednak ViewFinity firmy Samsung wykorzystuje metalową podstawkę, ale tylny panel z tworzywa sztucznego w kolorze srebrnym, podczas gdy Apple wykorzystuje w całej konstrukcji aluminium.

Wyświetlacz studyjny Samsung ViewFinity S9 LG UltraFine 5K
Stojak w zestawie ✅ (w cenie tylko przechylenie, 400 USD za wysokość + stojak uchylny) ✅ (regulacja pochylenia, wysokości i obrotu) ✅ (regulacja nachylenia i wysokości)
Konstrukcja z czarnego plastiku
Konstrukcja aluminiowa ✅ (pełne aluminium) ✅ (podstawa aluminiowa, tył z tworzywa sztucznego)
W zestawie ściereczka do polerowania Apple? ✅ (z wersją nanoteksturową)
Waga ze stojakiem 13,9 lub 16,9 funtów 16,3 funta 18,7 funta

Niektóre recenzje wspomniały że dzięki całkowicie metalowej konstrukcji Apple Studio Display sprawia wrażenie solidniejszego niż ViewFinity S9.

Tryby referencyjne

Wyświetlacz Pro Display XDR firmy Apple wyróżnia się wśród profesjonalistów dzięki 11 różnym trybom referencyjnym (oraz niestandardowym). Tymczasem Studio Display obsługuje 9 z 11.

ViewFinity S9 firmy Samsung nie obsługuje wszystkich tych samych trybów referencyjnych, ale obsługuje:

  • DCI-P3
  • sRBG
  • BT.709
  • Zwyczaj
  • Graficzny
  • Eko
  • Bawić się

Ponadto ViewFinity jest wyposażony w oprogramowanie do zarządzania kolorami Smart Calibration. Oto, jakie tryby referencyjne są dostępne w Apple Studio Display:

Wyświetlacz studyjny
Wyświetlacz Apple (nity P3-600)
Pro Display XDR (P3-1600 nitów)
Wideo HDR (P3-ST 2084)
Wideo HDTV (BT.709-BT.1886)
Wideo NTSC (BT.601 SMPTE-C)
PAL i SECAM (BT.601 EBU)
Kino cyfrowe (P3-DCI)
Kino cyfrowe (P3-D65)
Projektowanie i drukowanie (P3-D50)
Fotografia (P3-D65)
Internet i sieć (sRGB)

Podsumowanie Apple Studio Display i Samsung ViewFinity S9

Zalety ViewFinity S9

Może się wydawać, że niewiele jest powodów, aby odciągnąć użytkowników Apple od wyboru monitora Studio Display, ponieważ ceny obu monitorów 5K zaczynają się od 1599 dolarów. Jednak Samsung oferuje pewne funkcje, za które w przypadku Apple Studio Display trzeba zapłacić nieco więcej.

Po pierwsze, aby uzyskać stojak z regulacją wysokości i pochylenia w Apple, podnosi to cenę do 1999 USD.

A jeśli zależy Ci również na mniej odblaskowym wykończeniu szkła z nanoteksturą, wyświetlacz Apple Studio kosztuje 2299 USD – prawie 50% drożej niż Samsung ViewFinity S9.

Wyświetlacz Samsunga jest standardowo wyposażony w uchwyt VESA, a kamera internetowa 4K może okazać się lepsza od kamery internetowej Apple o rozdzielczości 12 MP w monitorze Studio Display.

Ponadto ViewFinity S9 zapewnia funkcjonalność Smart Hub/TV. Wszystko to sprawia, że ​​S9 ViewFinity sprawia wrażenie atrakcyjnego pakietu.

Jednakże, chociaż ViewFinity wykorzystuje metalową podstawkę, ma plastikowy panel tylny w srebrnym kolorze.

Ale zwłaszcza gdy jest w promocji – obecnie 899 dolarów, wyświetlacz Samsunga 5K wydaje się, że to dużo za wydane pieniądze.

Plusy dla wyświetlacza studyjnego

Studio Display ma pewne funkcje, których ViewFinity S9 nie lubi, obsługę Hey Siri, obsługę Spatial Audio/Dolby Atmos, mikrofony o studyjnej jakości, opcję błyszczącego lub matowego wykończenia ekranu i 96 W mocy przelotowej (w porównaniu z 90 W w ViewFinity).

I oczywiście atrakcyjność Studio Display jako oficjalnego monitora Apple pasującego do MacBooka lub komputera stacjonarnego Mac może dla wielu wystarczyć, aby przechylić szalę. Dodaj to do faktu, że Studio Display ma konstrukcję w całości aluminiową, podczas gdy Samsung wykorzystuje hybrydową konstrukcję metalowo-plastikową.

Czasem też jabłko Studio Display można znaleźć za mniej niż sugerowana cena detaliczna wynosząca 1599 USD, co czyni ją bardziej atrakcyjną.

Co sądzisz o wyświetlaczu ViewFinity S9 i Apple Studio? Czy nowy monitor przyciąga uwagę Studio Display? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Ciekawią Cię tańsze, ale wydajne monitory 4K? W naszym przewodniku znajdziesz pełne zestawienie solidnych wyborów:

Dziękujemy za przeczytanie naszego przewodnika na temat wyświetlacza Studio vs Samsung ViewFinity S9!

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dlaczego zarząd OpenAI zwolnił Sama Altmana

Jesteśmy rozczarowani, że pani Toner w dalszym ciągu powraca do tych kwestii. Niezależna komisja zarządu współpracowała z kancelarią prawniczą Wilmer Hale, aby...

Dzięki uprzejmości FCC wyciekły szczegóły dotyczące nowych Galaxy Z Flip 6 i Galaxy Ring

Według zapisów testów FCC wygląda na to, że niezapowiedziany jeszcze Galaxy Z Flip 6 otrzyma nieznacznie większą pojemność baterii w porównaniu do Z...

Vivek Ramaswamy nie potrafi nawet dobrze wsadzić Buzzfeeda

Dobra, Vivek Ramaswamy, chciałeś mojej uwagi i teraz ją masz. Do tej pory znałem Cię przede wszystkim jako gościa, który tak histerycznie...
Advertisment