Wyłącznie: VanMoof bada sprzedaż pod ochroną sądu, ponieważ nie może opłacić rachunków


VanMoof — producent rowerów elektrycznych z Amsterdamu, który kiedyś szczycił się tym, że jest „najbardziej finansowana firma zajmująca się rowerami elektrycznymi na świecie” — zwrócił się do holenderskich sądów o ochronę prawną, aby dać firmie czas na zapłacenie rachunków. Firma bada wszystkie możliwe drogi wyjścia z zadłużenia, w tym ewentualną sprzedaż, według źródła zaznajomionego ze sprawą. Wszystkie opcje są na stole, ponieważ firma szuka drogi do przetrwania.

Firma tymczasowo zamyka również swoje salony firmowe. Wśród plotek o kłopotach wściekli klienci przybyli w środę do flagowego sklepu i centrum serwisowego VanMoof w Amsterdamie (i byłej globalnej centrali), aby odebrać swoje motocykle, które zostały przywiezione do serwisu kilka tygodni temu. Zamknięcia mają na celu ochronę pracowników VanMoof.

Tak zwane wstępnesurseance van betaling” (co oznacza „zawieszenie płatności”), do którego przystąpił VanMoof, jest zazwyczaj przyznawane na okres do 18 miesięcy i — co ważne — ma na celu pomóc firmom uniknąć bankructwa. Jednak często jest to również pierwszy krok w kierunku postępowania upadłościowego. Zgodnie z prawem holenderskim wierzyciele nie mogą dochodzić swoich długów w okresie zawieszenia płatności, który kończy się po zapłaceniu wszystkich wierzycieli, osiągnięciu ostatecznego porozumienia z wierzycielami (prywatnym lub sądowym) lub po ogłoszeniu upadłości firmy.

Współzałożyciel i dyrektor generalny VanMoof Taco Carlier w lepszych czasach.
Zdjęcie: VanMoof

Według dobrze umiejscowionego źródła, bracia i współzałożyciele Ties i Taco Carlier nadal będą kierować firmą, a Taco nadal będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego. Jednak do codziennego zespołu kierowniczego dołączy wyznaczony przez sąd administrator z prawem weta w stosunku do wszelkich decyzji dotyczących wydawania pieniędzy. Administrator jest wyznaczony do doradzania Carlierom i pomagania w negocjacjach z wierzycielami oraz w zarządzaniu majątkiem.

Personel został powiadomiony o nowościach za pośrednictwem wiadomości e-mail wysłanej dzisiaj w całej firmie. Dla nich to normalna sytuacja w okresie odroczenia płatności, Krawędź nauczył się.

Reklama

Gillian Tans, była dyrektor generalna Booking.com, która dołączyła do VanMoof w 2022 r. na stanowisku prezesa, aby „kierować i nadzorować zespół zarządzający firmy”, według zarchiwizowanego ogłoszeniaopuścił firmę w maju 2023 roku, tak jak poprzednio zgłoszone przez niderlandzkojęzyczną publikację Het Financieele DagbladLub FD i potwierdzone przez źródła, z którymi rozmawiałem Krawędź. Jej nominacja zaledwie rok wcześniej miała zapoczątkować „kolejną fazę globalnego wzrostu” VanMoof, w której Ties skupiła się na innowacjach produktowych, a Taco na globalnej strategii biznesowej.

Do poniedziałku VanMoof prowadził rozmowy z podmiotami zewnętrznymi, aby uniknąć zawieszenia postępowania płatniczego. To było tego samego dnia TechCrunch poinformował o narastających kłopotach finansowych VanMoof i jego nieoczekiwana przerwa we wszystkich sprzedażach e-rowerów – w tym SA5 i nowy SX4 seria. (Nie jest jasne, kiedy sprzedaż zostanie wznowiona.) Firma została zmuszona do zebrania pieniędzy od swoich obecnych inwestorów na początku tego roku, aw zeszłym tygodniu VanMoof podobno nie spłacił odsetek od pożyczek od inwestorów detalicznych, według FD.

Wiadomości o narastających problemach VanMoof bez oficjalnej odpowiedzi ze strony firmy spowodowały prognozy zagłady przez cały tydzień. Członkowie popularnej grupy VanMoofing na Facebooku martwili się nagłówkami i zachęcali się nawzajem do podjęcia działań ochronnych, takich jak eksport kluczy szyfrujących Bluetooth. „Jeśli VanMoof nie będzie w stanie pokryć kosztów serwera, klucze te mogą zostać utracone na zawsze, pozostawiając niezliczone rowery jako odpady elektroniczne bez możliwości odzyskania” uzasadnił jeden wpis od najlepszego współtwórcy.

Ties Carlier, który wraz ze swoim bratem Taco założył firmę VanMoof.
Zdjęcie: VanMoof

W 2016 roku, podczas premiery pierwszego e-roweru VanMoof, Krawaty powiedział Carlier Krawędź„Mój brat i ja naprawdę wierzymy w budowanie [the business] w górę powoli. Ale w ciągu ostatnich kilku lat zmieniło się to na podejście oparte na wzroście za wszelką cenę, napędzane przez wiele rund finansowania, w których inwestorzy otrzymali ponad 200 milionów dolarów. Ale ci sami inwestorzy nie są już skłonni do finansowania bezterminowych kontraktów futures, które nie przynoszą zysków w obliczu rosnących stóp procentowych i ponurych perspektyw gospodarczych. To zła wiadomość dla VanMoof, który podobno sprzedaje swoje e-rowery ze stratą z powodu kwestie jakości które wymagają kosztownych napraw gwarancyjnych. Firma podobno odnotowała straty w wysokości około 78 milionów euro w każdym z ostatnich dwóch lat.

Dni start-upów zdobywających udział w rynku i martwiących się o zyski później minęły, nie tylko dla VanMoof, ale także dla innych ulubieńców e-rowerów, takich jak Rad Power, który właśnie wyjechał z Europy w dążeniu do obniżenia kosztów. Podczas gdy bracia Ties i Taco mogą nadal być odpowiedzialni za VanMoof, inwestorzy firmy są teraz na miejscu kierowcy i chcą otrzymać zapłatę.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

4 grudnia 2023 r. – zwolnienia w Spotify, Zoom dla Apple TV

Posłuchaj podsumowania najważniejszych artykułów dnia na 9to5Mac. Dostępny jest 9to5Mac Daily w iTunes i aplikacji Podcasty firmy Apple, Zszywacz, Dostroić, Google Playlub...

NVIDIA rozdaje kupony Green Man o wartości 500 dolarów i szansę na wygranie nasadek na klawisze RTX, aby uczcić RTX 500

NVIDIA świętuje kamień milowy w postaci posiadania aż 500 gier i aplikacji w ramach ekosystemu NVIDIA RTX, o czym możesz przeczytać w naszym...

MSI GE76 Raider z procesorem Intel Core i9 otrzymuje rabat w wysokości 500 dolarów

Najnowsze oferty Amazona obejmują kilka bardzo wydajnych laptopów do gier, w których znajdziesz MSI GE76 Raider w cenie 2499 USD po otrzymaniu natychmiastowej...
Advertisment