Wyjaśniono, co musisz wiedzieć o problemie trzech ciał


Z Netflixa 3 Problem z ciałem już wkrótce, możesz być tym naturalnie zaintrygowany Problem trzech ciałpowieść science fiction Cixina Liu.

Po pierwsze: nie potrafię wyjaśnić, po co jest ten serial 3 Problem z ciałem i książka jest Problem trzech ciał. Szczerze mówiąc, ta decyzja doprowadza mnie do szału. Ale to sprawia, że ​​rozróżnienie tych dwóch w artykułach takich jak ten jest łatwiejsze i jak wkrótce zobaczysz, sprawy i tak będą wystarczająco skomplikowane.

O czym jest Problem trzech ciał?

W uproszczeniu jest to opowieść o pierwszym kontakcie ludzkości z obcym gatunkiem. Wyjątkowość tej gry polega na tym, że jest to bardzo dziwna historia pierwszego kontaktu, skupiająca się na niezwykle wciągającej grze wideo VR i jej powiązaniu z tajemniczą śmiercią czołowych światowych naukowców. Pierwszy kontakt to światło w tunelu tej historii: przeczytaj tył książki i wiesz, że to nadchodzi, ale Jak zdarza się, o tym przekonasz się czytając.

Dlaczego to taka wielka sprawa?

Wydany po raz pierwszy w Chinach w 2006 r., Problem trzech ciał szybko zebrała uznanie po swoim angielskim debiucie w 2014 roku, stając się pierwszą azjatycką powieścią, która zdobyła nagrodę Hugo dla najlepszej powieści. Ale co niezwykłe w przypadku tak trudnej powieści science-fiction, Problem trzech ciał szybko wymknął się z orbity kręgów spekulatywnej fikcji i otrzymał entuzjastyczne recenzje w mainstreamowych mediach, takich jak New York Timesa, NPRi, jak wiadomo, okrzyk prezydenta Baracka Obamy. Burgery Boba nawet zrobił Problem trzech ciał epizod. To była wielka rzecz!

Jest to także dzieło, które niektórzy uznaliby za nieprzystosowalne: Problem trzech ciał ma troche dziwny gówno dzieje się w jej grze VR i ostatecznie wywołuje konflikt, który może, ale nie musi, obejmować stulecia.

Przypomnij mi, co masz na myśli mówiąc „twarde” science-fiction.

Problem trzech ciał to mądra książka, w której bardzo szczegółowo opisano pracę wielu inteligentnych postaci rozwiązujących bardzo nieprzejrzyste tajemnice. Nie oznacza to, że jest ona nieprzenikniona dla osób niezainteresowanych zdobywaniem wiedzy na temat astrofizyki, ale robi oznacza, że ​​istnieje sporo tego, co nazywam „pornografią procesową”, skupiającego się głównie (ale nie wyłącznie) na istniejącej i/lub prawdopodobnej technologii. Aby uzyskać najbardziej satysfakcjonującą wersję tego, rozważ filmy takie jak Przyjazd lub nawet Reflektor (A Świetnie film o ekscytującym tworzeniu arkuszy kalkulacyjnych). Jak dobrze Problem trzech ciałTwoje podejście do tego będzie zależeć od tego, jak często łączysz się z tłumaczem (i bardzo dobry powieściopisarz sam w sobie) Interpretacja prozy Cixina Liu dokonana przez Kena Liu.

Reklama

Obraz: Netflix

Pomaga to, że książka zaczyna się żywo w przeszłości, podczas rewolucji kulturalnej w Chinach w latach 60. XX wieku – opowiadając o małej, osobistej tragedii, która odbija się echem przez całą pierwszą powieść, sięgając czasów współczesnych i później. Mając ten ludzki rdzeń na swoim miejscu, łatwiej się w nim zagubić Problem trzech ciałtajemnicze tajemnice i poznaj ich szokujące konsekwencje.

Szukam postaci z książki i nie mogę znaleźć ich zbyt wielu w serialu. Co z tym?

Częścią adaptacji Netflixa jest przeniesienie dużej części akcji z Chin do Londynu, co oznacza wiele zmian, które rozprzestrzenią się na zewnątrz. Postacie są zależne od rasy i płci lub przerobione i otrzymują różne imiona, co sprawia, że ​​znalezienie analogii jeden do jednego dla niektórych postaci jest bardzo trudne. Zdaniem showrunnerów istnieją jednak bardzo praktyczne problemy, którymi należy się również zająć, a te zmiany to wyjaśniają.

„Wszyscy bohaterowie tej książki są w pewnym sensie rozproszeni, ale nie znają się nawzajem i nie łączą się ze sobą. Co bardzo dobrze sprawdza się w powieści, [where] dostajesz się do czyjejś głowy” – powiedział współtwórca DB Weiss firmie Polygon podczas niedawnego wydarzenia prasowego. „A w telewizji trudno wyobrazić sobie program telewizyjny o ludziach, którzy się nie znają i nigdy się nie spotykają. Telewizja to ludzie, którzy się znają, którzy żywią do siebie silne uczucia, wchodzący w interakcję z innymi ludźmi, do których mają silne uczucia. Dlatego w pewnym sensie musieliśmy to zrobić.

Jaką część Problemu trzech ciał adaptuje sezon 1 „3 Body Problem”?

Wszystko.

Sea Shimooka jako Sophon spacerujący po lawie w kadrze z filmu 3 Problem z ciałem

Obraz: Netflix

Pardon? Ale co, jeśli będzie kolejny sezon?

Oj, jest więcej książek. Problem trzech ciał to pierwsza część trylogii znanej jako Pamięć o przeszłości Ziemi. Netflixa 3 Problem z ciałem jest właściwie adaptacją całej trylogii, składającą się z dwóch sequeli powieści: Ciemny Las I Koniec Śmierci — w swojej narracji. Pierwszy sezon serialu obejmie Problem trzech ciał ale wprowadzę także wątki z późniejszych książek. Jest to adaptacja kompleksowa, a nie fragmentaryczna.

Więc masz na myśli, że to już koniec? Czy jest koniec?

Tak, mam to na myśli. Nie martw się; podczas gdy David Benioff i DB Weiss są najbardziej znani z tego, co wydarzyło się, gdy ten pierwszy Gra o tron showrunnerom zabrakło toru wyznaczonego przez ich materiał źródłowy, tutaj ten problem nie występuje. Nie tylko oni pełnią tę funkcję, a to dzięki współtwórcy Alexandrowi Woo, który wcześniej pracował nad świetnymi serialami, takimi jak Manhattan I Cudowne wodospady. 3 Problem z ciałem będzie żyło lub umrze dzięki dokonanym wyborom adaptacyjnym, a nie z powodu braku materiału.

3 Problem z ciałem Premiera na platformie Netflix odbędzie się 22 marca.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Spy x Family Code: Biała recenzja: Nieudana misja służenia każdemu fanowi

Kocham kiedy Szpieg x Rodzina zmienia się w dramat życia. Lubię patrzeć, jak zdolny szpieg Loid Forger i zabójczy...

Taylor Swift nawiązuje niestandardową współpracę z TikTok, gdy bitwa UMG trwa

TikTok uruchomił nowe centrum promujące nowy album Taylor Swift, w którym możesz zdobywać nagrody w aplikacji za wykonanie określonych zadań, np. śledzenie konta...

24-calowy iMac M3 zaczyna się od 1199 USD, a do tego sprzęt Anker MagSafe i akcesoria Satechi Mac

Najlepsze oferty z piątku pojawiają się na pierwszych stronach gazet Nowy 24-calowy iMac M3 firmy Applektóry się zaczyna z 1199 dolarów. Dołącza...
Advertisment