Wydaje się, że iOS 17.4 usuwa obsługę aplikacji internetowych w UE


Firma Apple niedawno wypuściła wersję beta systemu iOS 17.4 w celu zapewnienia zgodności z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej dotyczącymi rynków cyfrowych (DMA), które zmusiły firmę do zezwolenia na korzystanie z alternatywnych sklepów z aplikacjami na iPhone’a. Aktualizacja przynosi także pewne zmiany związane z przeglądarkami internetowymi – ale też złe wieści. Użytkownicy w UE, którzy zainstalowali wersję beta, zauważyli, że nie mogą już instalować i uruchamiać aplikacji internetowych na swoich iPhone’ach.

Aplikacje internetowe nie działają już dla użytkowników iPhone’a w UE

Od samego początku Apple umożliwiał użytkownikom dodawanie stron internetowych do ekranu głównego iPhone’a, dzięki czemu można ich używać jako aplikacji internetowych. W ciągu ostatnich kilku lat firma Apple dodała wiele funkcji poprawiających obsługę aplikacji internetowych. Na przykład, iOS 16.4 umożliwił programom PWA dostarczanie powiadomień push z plakietkami z ikonami.

Wydaje się jednak, że wszystkie te ulepszenia już minęły – przynajmniej w przypadku tych w Europie. Jak zauważył deweloper Maksymilian FirtmaniOS 17.4 beta usuwa obsługę progresywnych aplikacji internetowych (PWA) z systemu dla użytkowników znajdujących się w UE.

Początkowo Firtman uważał, że PWA nie działają w wersji beta iOS 17.4 z powodu błędu. Jednak z wydanie iOS 17.4 beta 2 na początku tego tygodniasystem wyświetla teraz alert informujący użytkowników, że aplikacje internetowe „odtąd będą otwierane w domyślnej przeglądarce”. I chociaż nadal możesz dodawać strony internetowe do ekranu głównego iPhone’a, otwierają się one po prostu w domyślnej przeglądarce internetowej użytkownika.

Ma to wiele konsekwencji dla użytkowników. Na przykład wszystkie dane przechowywane przez te aplikacje internetowe są automatycznie usuwane wraz z aktualizacją. Strony internetowe nie mogą już wysyłać użytkownikom powiadomień push.

Reklama

iOS 17.4 i DMA

Apple nie skomentowało jeszcze tych zmian, ale wydaje się, że mają one związek z DMA. Jednym z wymogów określonych przez nowe prawodawstwo UE jest to Apple musi pozwolić programistom na tworzenie przeglądarek internetowych z własnym silnikiem. Obecnie każda przeglądarka internetowa dostępna na iOS musi bazować na pakiecie WebKit firmy Apple.

W rezultacie iOS 17.4 nie tylko pozwala programistom udostępniać przeglądarki internetowe z alternatywnymi silnikami w UE, ale teraz system domyślnie pyta, jakiej przeglądarki żąda użytkownik. Ponieważ jednak aplikacje internetowe są również oparte na Safari i WebKit, Apple mógł zdecydować się na usunięcie PWA w UE, aby nie być oskarżanym o dalsze wykorzystywanie własnego silnika.

W tej chwili nie jest jasne, czy Apple zaproponuje obejście problemu, czy też aplikacje PWA staną się przeszłością dla osób mieszkających w UE.

Oczekuje się, że iOS 17.4 zostanie udostępniony publicznie w pierwszym tygodniu marca.

Przeczytaj także

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Aplikacja Threads zapewnia szybki dostęp do aparatu i opcję zapisywania wersji roboczych

Niedawno o tym pisaliśmy Wątkiplatforma mikroblogowa Meta, wdrażamy funkcję Trendy. Chociaż jest to dostępne tylko dla niektórych użytkowników w USA, użytkownicy na...

Concept przewiduje, że Apple może wprowadzić nowe funkcje do systemu VisionOS 2

Chociaż Vision Pro pojawił się w sklepach zaledwie kilka tygodni temu, Apple ogłosiło nowe urządzenie w czerwcu ubiegłego roku na WWDC – i...

Vice porzuca Vice.com i zwalnia setki pracowników

Po niemal trzech dekadach Wice przestanie publikować artykuły na swojej stronie internetowej. Wiceprezes ds. mediów, Bruce Dixon, powiedział dzisiaj, że firma zamierza...
Advertisment