Wszystkie Spider-Women Madame Web mają całkowicie szalone historie


Pani Web‘S słabe początkowe wyniki w kasie sugeruje, że niewiele osób chce go zobaczyć w teatrze, nie mówiąc już o mówieniu o nim niewidzianym. Ale jest jeden aspekt, o którym i tak powinniśmy porozmawiać, ponieważ jest taki dziki. Pani Web to rzadkość we współczesnym kinie superbohaterskim: film, który Twoi znajomi mogliby pomyśleć, że wymyśliłeś, gdybyś im go opisał bez upiększeń. Jak na ironię, czyni to grę całkowicie wierną erze komiksów, do której adaptuje. Komiksowa wersja głównej bohaterki Cassandry Webb nie tylko kryje w sobie szereg mocy i historii, które są tak zdumiewające, ale nie mogę pojąć, jak komukolwiek przyszło do głowy, że nadadzą się na spójny film. Również przedstawia trio innych Spider-Women o żebraczym pochodzeniu.

Wszystkie te kobiety sprawiają, że pochodzenie „ukąszenia przez radioaktywnego pająka” autorstwa Petera Parkera i Milesa Moralesa wydaje się zwyczajne w porównaniu z komiksową wersją wulkanu z sody oczyszczonej na targach nauki w gimnazjum. Oto podsumowanie pochodzenia tego trio, zgodnie z kanonem Marvel Comics.

Ania Corazón

Aña Corazón w Spider-Man: Across the Spider-Verse, w pancerzu i poza nim
Zdjęcie: animacja Sony i zdjęcie: animacja Sony

Reklama

Początek XXI wieku był okresem bogatym w twórczość pisarzy i artystów białych komiksów wymyślających marginalizowane postacie, a Aña Corazón (początkowo nazywana „Araña”, po hiszpańsku „pająk”) była jedną z nich. Pochodzenie Añy jest jakiś prawdziwy horror o magiku ciała. Fabuła dotyczy wojny pomiędzy dwoma tajnymi magicznymi klanami, pomiędzy którymi została uwięziona. W końcu zostaje nasycona magicznym tatuażem, który daje jej obrzydliwy niebieski pancerz, który może przywołać do woli. To szczerze mówiąc, rządzi się swoimi prawami.

Ponieważ jednak nie miała stałego mistrza kreatywności, który pisałby jej historie, Aña odbiła się szerokim echem w całej rodzinie komiksów Spider-Man, a jej moce i fabuła za każdym razem ulegały niewielkim przeróbkom. (Nie zauważysz pancerza w Pani Web wersję, w której gra ją Isabela Merced. Ale ty Móc widać to po jej bardzo krótkim występie w Spider-Man: Po drugiej stronie Spider-Verse, powyżej: Stojąc w grupie innych zszokowanych Spider-Ludzi, odpowiada na próbę ucieczki Milesa, przywołując swoją zbroję.) Przez jakiś czas Aña nadal była superbohaterką bez mocy. Obecnie nazywa się Spider-Girl (ona jest jeden z wielu, którzy to robią) i ma znacznie bardziej tradycyjny zestaw mocy związanych z pająkami.

Mattiego Franklina

„O rany, Osborn!  Czy mógłbyś być bardziej zimnokrwistym szczurem?”  Mattie Franklin krytykuje Normana Osborna po tym, jak wyraża ulgę, że Madame Web otrzymała dar śmierci w swoim dziwnym okultystycznym rytuale w Amazing Spider-Man #441

Zdjęcie: John Byrne, Rafael Kayanan/Marvel Comics

Mattie Franklin (zagrał w Pani Web autorstwa Celeste O’Connor) ma być może najdziksze pochodzenie trzech przedstawionych tu kobiet, wywodzące się z jednej z ostatnich z bardzo długiej listy okropnych decyzji podjętych przez Marvela w komiksach Spider-Mana z lat 90. W kulminacyjnej historii poprzedzającej miękki restart Norman Osborn, Zielony Goblin, przeprowadza zawiły okultystyczny rytuał, który miał dać mu moce Spider-Mana. Zamiast tego Mattie je dostajejak czytelnicy dowiedzieli się w wielkim skrócie, w którym Peter Parker jest pokazany jako nie bycie Spider-Manem podczas wielkiego wznowienia swojego komiksu w 1999 roku.

Jak wszystkie wielkie, szokujące zmiany w komiksach o superbohaterach, i ta została dość szybko cofnięta, a Mattie stała się kolejna Spider-Woman która przychodzi i odchodzi, gdy pisarze i artyści odkrywają ją na nowo. Ostatnio kupiła sobie zestaw pajęczych ramion robota, tego samego rodzaju zaskakujący złoczyńca Ezekiel Sims widzi w Pani Web poprzez zamgloną wizję przyszłości. Są całkiem schludne.

Julia Carpenter

Julia Carpenter wytęża umysł, próbując kogoś „wysadzić”, aż w końcu wystrzeliwują jaskrawoczerwone drgania.  „Kształty sieciowe — krzyczy — wychodzą mi prosto z głowy!”  w Spider-Woman nr 2 (1993).

Zdjęcie: Roy Thomas, Dann Thomas, John Czop/Marvel Comics

Rzeczą, którą musisz zrozumieć w przypadku Spider-Woman z Julią Carpenter, jest to, że jako Spider-Man ledwo ma ona sens. Jej najsłynniejsza adaptacja wcześniej Pani Web (gdzie nazywa się Julia Cornwall i gra ją Sydney Sweeney) było w latach 90-tych Człowiek z żelaza serial animowany, gdzie prawie nigdy nie czołgała się po jednej ścianie. Ponadto to, czy potrafiła kręcić sieci (i jak), różniło się w zależności od odcinka.

Jej komiksowe pochodzenie ma więcej wspólnego z thrillerem szpiegowskim z lat 70. niż z wszystkim, co zrobił Peter Parker: nieświadomie otrzymuje uprawnienia od rządowego zespołu doradców, a następnie wciela się do grupy nadludzkich G-Menów zwanej Freedom Force. Pomimo najfajniejszego kostiumu (prawdopodobnie będącego bezpośrednią inspiracją dla Spider-Mana słynny czarny garnitur symbionta), nikt nigdy nie wiedział, co zrobić z Julią Carpenter, co prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego sekcję „moce i zdolności” na jej wiki jest tak cholernie mylące.

Dlaczego Madame Web jest taka zła?

Zjawa dotyka pająka na krótkiej koszulce Añi w stylu „oos”, a jej ciało zaczyna pokrywać się dziwnym pancerzem w Amazing Fantasy # 5 (2004).

Zdjęcie: Fiona Avery, Mark Brooks/Marvel Comics

Biorąc pod uwagę całą tę dziwną, skomplikowaną historię, tyle kolorowych i ekscytujących nonsensów, z których można wyciągnąć, dlaczego tak się dzieje Pani Web zniszczyć (lub w tym przypadku de-chelicerae?) swoje młode bohaterki, ograniczając ich tożsamość bohaterów do jednej powtarzającej się sceny z koszmaru? Chociaż większość tej historii nie pasowałaby do większej Uniwersum Spider-Mana Sony buduje, Pani Web ma być raczej samodzielnym filmem, zawierającym m.in minimalne połączenia z SSU. Mogło to dać reżyserowi SJ Clarksonowi i czterem uznanym scenarzystom dużą swobodę w zawarciu przynajmniej namiastki niektórych historii, które wyróżniają Pani WebSpider-Women od siebie.

Ale ponieważ w filmie tak naprawdę w ogóle nie poznajemy historii pochodzenia tej trójki – nie zdobywają one w tej historii swoich mocy ani kostiumów, nigdy nie stają się bohaterami, a cała narracja rozgrywa się w połowie jak Madame Web historię pochodzenia, w połowie jako prequel filmu, o którym nie możemy sobie wyobrazić, że kiedykolwiek powstanie – nie ma tu miejsca na tego rodzaju kolory i szczegóły.

Trudno wyobrazić sobie część tego materiału odtwarzaną na ekranie — magiczny rytuał wzmacniania pająków, historię wielkiego zespołu z jeszcze większą liczbą superbohaterów, którymi ten film w ogóle nie jest poświęcony i tak dalej. A drobne początki, jakie dostrzegamy w filmie – dzieciak, którego tata został deportowany, zaniedbana „biedna mała bogata dziewczynka”, dosłownie rudowłosy pasierb – znacznie bardziej wpisują się w nowoczesny trend w stronę „realistycznych” narracji o superbohaterach.

To trochę wstyd, biorąc pod uwagę, jak podobne są te realistyczne narracje w porównaniu do znacznie bardziej zróżnicowanych i przykuwających wzrok narracji, z których pochodzą drukowane wersje tych bohaterek. No cóż; Zawsze będziemy mieli do czynienia z wydaniami Marvela, do których będziemy mogli wrócić, jeśli chcemy wersji tej historii opartej na horrorze i magii.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kalifornijska policja aresztuje cztery osoby w związku z kradzieżą popiersia z klocków Lego o wartości 300 000 dolarów

Mieszkańcy Los Angeles mogą spać spokojnie, wiedząc, że szajka przestępcza nie prześladuje już sklepów detalicznych w mieście, by zasilić czarny rynek klocków Lego....

Taylor Swift wykorzystuje teksty Apple Music do dzielenia się zagadkami na nowym albumie

Taylor Swift 19 kwietnia wyda swój najnowszy album zatytułowany „The Tortured Poets Department”. W zeszłym tygodniu piosenkarka nawiązała już współpracę z Apple Music...

Oto porównanie bezpłatnego miejsca i uaktualnień w iCloud na tle konkurencji

Firma Apple po raz pierwszy wprowadziła usługę iCloud na konferencji WWDC 2011, a Steve Jobs zachwalał ją jako najlepszy sposób przechowywania dokumentów, poczty,...
Advertisment