Wszystkie najważniejsze wiadomości z targów IFA 2023


Garść nowości Materiał wprowadzono na rynek gadżety inteligentnego domu Konferencja technologiczna IFA 2023 w zeszłym tygodniu, w tym intrygujące lampa sufitowa marki Aqarazabawne listwy świetlne RGB firmy Yeelight, linia Matter-ready sprzęt firmy MideaI stylowe, nowe, inteligentne kamery bezpieczeństwa firmy Philips Huektóry według firmy będzie współpracował z Matter, jeśli standard obsługuje kamery.

To wspaniale, że na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów zgodnych z Matter, które zapewniają bezpieczną kontrolę lokalną i interoperacyjność między platformami w inteligentnym domu. Potrzebujemy jednak większego postępu za kulisami.

Chociaż widziałem niektóre z nich wychodzące z Berlina, w tym pełną obsługę platform dla mostów, dzięki czemu istniejące gadżety inteligentnego domu mogą działać w Matter (tak, w tym Amazon!) nadal ich brakuje.

W tym tygodniu Amazon i Samsung wreszcie dodały obsługę mostkowania

W szczególności obietnica, że ​​nasze nowe inteligentne domy zasilane energią Matter nie będą zależne od koncentratorów, ponieważ urządzenia powinny móc komunikować się bezpośrednio ze sobą bez pośrednika. Okazuje się, że jest to nadal technicznie prawdą, ale ponieważ Connectivity Standards Alliance, które zarządza tym standardem, nie nakazał, aby każda platforma implementowała każdą część specyfikacji Matterkonsumenci nie otrzymują niektórych z najlepszych funkcji.

Oto przegląd wiadomości Matter pochodzących z targów IFA i aktualnego stanu nowego standardu inteligentnego domu.

Reklama

Philips Hue dostaje Matter, co oznacza, że ​​mosty w końcu się budują

Wreszcie zostaje dodany popularny ekosystem inteligentnego oświetlenia Philips Hue wsparcie dla Materii poprzez aktualizację oprogramowania sprzętowego mostka rozpoczynającą się w tym miesiącu. Hue spotkało się z wieloma krytykami za opóźnienie wdrożenia, ale powód był prosty i zrozumiały: nie wszystkie platformy Matter obsługiwane mostkowanie. Teraz to robią.

Istniejące produkty oświetleniowe Hue działają w Matter poprzez most, a gdyby Hue dodała obsługę Matter w zeszłym miesiącu, działałaby tylko z Google Home i Apple Home poprzez Matter. W tym tygodniu Amazon i Samsung wreszcie dodały obsługę mostkowania.

„Niedawno zakończyliśmy wdrażanie wsparcia dla koncentratorów i mostów Matter” – powiedział mi rzecznik Amazona Connor Rice. „Teraz klienci mogą łączyć koncentratory i mostki obsługujące Matter, takie jak most Philips Hue, z Alexą za pośrednictwem dowolnego urządzenia Echo obsługującego Matter”. Samsung potwierdził mi również, że zaczął wprowadzać aktualizację aktualizację oprogramowania sprzętowego do koncentratorów SmartThings w zeszłym miesiącu.

Most Philips Hue Bridge współpracuje teraz z Matter.
Zdjęcie: Philips Hue

Mostkowanie w materii to sposób, w jaki urządzenia korzystające z różnych protokołów, takie jak Zigbee i Z-Wave, mogą działać w ekosystemie Matter. Producent właśnie zaktualizował swój mostek i każdy kompatybilny produkt podłączony do tego mostka może być teraz używany przez platformy Matter.

Dla firmy Philips Hue oznacza to, że „obsługiwany będzie każdy poprzedni produkt oświetleniowy Hue, co czyni tę bazę zdecydowanie największą bazą instalacyjną obsługującą technologię Matter” – George Yianni, dyrektor ds. technologii w Hue, powiedział na targach IFA. Aktualizacja oprogramowania sprzętowego w tym miesiącu zapewni taką możliwość, umożliwiając dodanie świateł Hue do dowolnej platformy Matter. Inne firmy oferujące mosty kompatybilne z Matter to m.in PrzełącznikBota I Akaraktórzy już je zaktualizowali, i platformy takie jak Centrum Dirigera firmy Ikea I Sterownik inteligentnego domu Bosch.

Wsparcie mostu trwało długo, dłużej niż powinno. Jest to jednak ważne, ponieważ pomaga spełnić obietnicę Matter dotyczącą kompatybilności wstecznej z istniejącymi urządzeniami w naszych domach. Dzięki tej aktualizacji każdy produkt Hue, jaki kiedykolwiek powstał, począwszy od 2012 roku, współpracuje teraz z Matter. Drzwi są teraz otwarte dla większej liczby firm oferujących rozwiązania pomostowe (*kaszel* Lutron), aby wziąć udział w grze.

Wiązanie powinno być kolejną wielką rzeczą dla inteligentnych urządzeń domowych

Eve Thermo Control łączy się z inteligentnym zaworem grzejnikowym firmy jako pilot zdalnego sterowania i zdalny czujnik urządzenia. Wykorzystuje funkcję wiązania Matter, aby zapewnić większą precyzję, łatwość użycia i wyeliminować potrzebę stosowania koncentratora.

Przejdźmy teraz do następnej bitwy. Istnieje mało znana, ale kluczowa część materii zwana wiązaniem — umożliwia ona bezpośrednie łączenie urządzeń ze sobą, dzięki czemu nie potrzebują już pośrednika ani koncentratora.

Pamiętasz, jak po uruchomieniu Matter wszystko brzmiało: „Hej, nie potrzebujesz już koncentratorów!”? To właśnie miał na myśli. Urządzenia mogły komunikować się ze sobą bezpośrednio, bez konieczności stosowania koncentratora pośredniczącego.

Na przykład, jeśli masz czujnik ruchu, można go powiązać z inteligentnym przełącznikiem lub inteligentnym oświetleniem za pomocą kabla Kontroler materii (znany również jako koncentrator), aby poinformować ich, kiedy mają się włączyć. Po powiązaniu oba urządzenia są niezależnie połączone — nawet jeśli usuniesz koncentrator.

Teraz, jeśli pozbędziesz się kontrolera Matter lub zastąpisz go nowszym, czujnik ruchu powinien nadal włączać to światło. Ponadto, jeśli zdecydujesz się przejść na nową inteligentną platformę domową Matter, Twoje światła nadal będą się włączać, kiedy tego chcesz, bez konieczności przeprogramowywania czujnika ruchu.

Platforma No Matter obsługuje obecnie wiązanie

Eve zademonstrowała tę funkcję wiązania na targach IFA dzięki nowemu opartemu na gwintach Eve Thermo Control (79,95 EUR, tylko UE), bezprzewodowemu wyświetlaczowi E Ink, który można powiązać (lub powiązać, jak to nazywa Eve) z jego System sterowania grzejnikami Eve Thermo. Dzięki temu może przekazywać temperaturę z innej części pomieszczenia do grzejnika, podobnie jak termostat Ecobee współpracuje z czujnikami pokojowymi.

Jednak platformy No Matter – takie jak Apple Home, Home Assistant, Amazon Alexa lub Google Home – obecnie obsługują wiązanie. Tim Böth z Eve powiedział mi, że tę funkcję można uruchomić tylko w Apple HomeKit przy użyciu aplikacji Eve, a nie aplikacji Apple Home. Oznacza to, że funkcja jest dostępna tylko dla użytkowników Apple Home korzystających z aplikacji Eve na iOS, co nie jest obiecaną funkcjonalnością wieloplatformową, jaką powinna zapewnić Matter.

Chociaż w tym roku nie zobaczymy obsługi aparatu, możliwa jest połowa 2024 r

Dopiero co wprowadziliśmy mostowanie na wszystkich platformach, nic więc dziwnego, że wiązanie — bardziej skomplikowana zaawansowana funkcja — nie było priorytetem nr 1 dla inżynierów. Ale to jedna z tych cech, które sprawią, że inteligentny dom „po prostu będzie działał”. Wyobraź sobie, że kupujesz czujnik ruchu i zestaw żarówek, podłączasz je i współpracują ze sobą od razu po wyjęciu z pudełka — nawet bez połączenia z Internetem! To właśnie przyniesie wiązanie.

Ale tak się nie dzieje, ponieważ w tej chwili do skonfigurowania tego typu automatyzacji musisz używać platform, a one bardzo chciałyby pozostać między Tobą a Twoimi czujnikami i urządzeniami, abyś był bardziej skłonny do pozostania przy nich. Na przykład możesz użyć procedury Alexa, aby powiązać ten czujnik ruchu z tą żarówką. Dzięki powiązaniu ta relacja nie będzie już kontrolowana przez Amazon, co oznacza, że ​​na razie utkniesz w obejściach takich jak to wprowadzone przez Eve.

Aparaty pojawią się w Matter prawdopodobnie w przyszłym roku

Nowy aparat Aqara E1 został zaprezentowany na targach IFA. Firma twierdzi, że będzie współpracować z Matter, gdy standard będzie obsługiwał kamery.
Zdjęcie: Jennifer Pattison Tuohy / The Verge

Co każda platforma Jest wściekle pracują nad kamerami. Na targach IFA ogłoszono wiele nowych aparatów, w tym kilka od firm, które oświadczyły, że ich nowy produkt będzie współpracował z Matter, gdy tylko będzie to zgodne ze specyfikacją.

Obejmuje to nowe Linia kamer Philips Hue Secure oraz nowy poziom podstawowy Aqary Kamera E1. Jasper Vervoort z Signify (właściciele Hue) i Filipp Shved z Aqara powiedzieli mi, że ich nowe aparaty będą obsługiwać Matter, i obaj wydawali się pewni, że stanie się to raczej wcześniej niż później, chociaż żaden z nich nie podał dokładnego harmonogramu.

Organizacja Connectivity Standards Alliance jasno dała do zrozumienia, że ​​kamery pojawią się w Matter, a na targach IFA słyszałem wiele rozmów o tym, że jest to priorytet nr 1 dla organizacji i jej członków. Przypuszczam, że nie zobaczymy tego w tym roku, ale możliwa jest połowa 2024 r.

Ponieważ Matter jest standardem, a nie platformą, wdrożenie obsługi kamer będzie dotyczyć sposobu przesyłania strumieniowego obrazu na żywo z punktu A do punktu B — powiedzmy z dzwonka wideo do aplikacji inteligentnego domu na smartfonie lub inteligentnego wyświetlacza.

Bardziej skomplikowana i bardziej lukratywna strona kamer – subskrypcje na nagrywanie i przechowywanie wideo oraz funkcje takie jak wykrywanie osób – pozostaną w gestii platform i producentów.

Oto, co się liczy

Z mojej rozmowy na targach IFA jasno wynika, że ​​branża nadal uważa Matter za najlepsze rozwiązanie dużego problemu interoperacyjności w inteligentnym domu. Wiedzą, że jeśli urządzenia nie będą mogły bezproblemowo ze sobą współpracować, ludzie nie będą chcieli ich w swoich domach.

Jednak obecnie urządzenia nadal nie współpracują ze sobą płynnie — nie dlatego, że technologia nie działa, ale dlatego, że niektóre platformy i firmy wahają się lub zabezpieczają swoje założenia. Zrozumiałe jest, że wszyscy walczą o jak najlepszą pozycję, chcąc jak najlepiej wykorzystać Materię, gdy będzie ona w pełni rozwinięta. Ale nadal muszą go w pełni wdrożyć. Nie możesz wygrać wyścigu, jeśli tor nie jest jeszcze ukończony.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Przebicie mogłoby przekonać producentów samochodów do przyjęcia nowej generacji CarPlay

Jabłko nie miał szczęścia przekonać producentów samochodów do przyjęcia nowej generacji CarPlay, w którym własny interfejs użytkownika przejmuje wszystkie lub większość wyświetlaczy pojazdu....

Pamięć G.SKILL osiąga 31 rekordów podkręcania w okresie Computex 2024

G.SKILL International Enterprise Co., Ltd., wiodąca na świecie marka wydajnych podkręcanych pamięci i komponentów do komputerów PC, z radością ogłasza osiągnięcie 31 rekordów...

Wgłębianie się w obietnicę reformy planowania centrów danych Partii Pracy w programie wyborczym Partii Pracy

Manifest wyborczy Partii Pracy zawiera zobowiązanie do usunięcia barier planistycznych, które wstrzymują rozwój centrów danych i, z kolei, hamują wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii. Według...
Advertisment