Wsparcie techniczne na Święto Dziękczynienia: podstawowe porady i wskazówki dotyczące systemów iOS i macOS, które pozwolą dostroić urządzenia Twoich krewnych


Stany Zjednoczone obchodzą dziś Święto Dziękczynienia, a wielu Amerykanów przygotowuje się do spotkań rodzinnych, ogląda mecze piłki nożnej, spędza wolny czas na wakacjach – i szuka okazji, gdy zbliżają się świąteczne zakupy. Jeśli jesteś „osobą techniczną” w swojej rodzinie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś poprosi o pomoc ze swoim iPhonem lub komputerem Mac. Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by działały lepiej!

Pobierz najnowszą wersję iOS i macOS

Jeśli masz członka rodziny z systemem iOS 13 lub starszą wersją systemu macOS, Święto Dziękczynienia to świetny czas na jego aktualizację. Otrzymają wszystkie najnowsze funkcje iOS 16 i watchOS 9, a dzięki automatycznym aktualizacjom mogą być aktualne jeszcze dłużej.

Wszystkie jesienne aktualizacje systemu operacyjnego Apple były dostępne na tyle długo, że powinieneś czuć się bezpiecznie, aktualizując je. Pamiętaj – obecne wersje są najbezpieczniejsze na rynku, więc dobrym pomysłem jest informowanie rodziny o tych łatkach i poprawkach.

Przed aktualizacją do systemu macOS Ventura upewnij się, że utworzono kopię zapasową systemu — więcej na ten temat później. Jeśli zamierzasz zrobić tylko jedną rzecz dla wsparcia technicznego w Święto Dziękczynienia, powinno to być sprawdzenie aktualizacji (nawet bardziej niż obieranie ziemniaków).

Potwierdź, że iCloud jest skonfigurowany

Zdjęcia iCloud

Udostępniona biblioteka zdjęć iCloud

Jeśli zamierzasz przeglądać urządzenia członka rodziny, upewnij się, że zalogował się on na swoje konto iCloud, zanim zrobisz cokolwiek innego. Może się to wydawać szalone, ale widziałem to na własne oczy: w 2022 roku ktoś mógł korzystać z iOS bez iCloud.

Aby sprawdzić, czy członkowie Twojej rodziny są zalogowani do iCloud, przejdź do Ustawień i stuknij w iCloud. Gdy jesteś w tej sekcji, przewiń w dół i upewnij się, że ostatnio wykonali kopię zapasową – jeśli nie, od razu uruchom ręczną kopię zapasową, aby została zakończona przed aktualizacją iOS.

Reklama

Po sprawdzeniu, czy Zdjęcia iCloud są włączone, wróć do ekranu głównego i sprawdź, czy mają wystarczająco dużo miejsca na swoim koncie iCloud. Jeśli utworzysz kopię zapasową biblioteki zdjęć na iCloud, utrata urządzenia nie będzie gorsza niż zapomnienie, gdzie położyłeś ładowarkę.

W systemie macOS będziesz chciał włączyć iCloud (logo Apple> Preferencje systemowe> iCloud). Następnie otwórz aplikację Zdjęcia, aby poprawnie zsynchronizować.

Jeśli masz ochotę na przygodę, możesz włączyć Udostępnianie zdjęć iCloud.

Time Machine i kopie zapasowe w chmurze

Chociaż Twoja rodzina może nie mieć przy sobie zewnętrznego dysku twardego, zdecydowanie zachęcaj ich do regularnego tworzenia kopii zapasowych komputera Mac. Amazon oferuje szereg rozsądna cena zewnętrznal dyski, które są łatwe w użyciu z Time Machine.

Jeśli nie mają dysku, należy ich o to poprosić zamów jeden i ustawić go na Boże Narodzenie. Możesz sprawdzić, czy Time Machine działa, przechodząc do Preferencji systemowych > Time Machine.

Jeśli nie mają kopii zapasowej Time Machine, a chcieliby ją mieć, możesz polecić usługę taką jak Backblaze. Kosztuje tylko 70 dolarów rocznie. Mam kilku współpracowników, którzy nie chcieli zajmować się koniecznością pamiętania o podłączeniu dysku zewnętrznego w celu wykonania kopii zapasowych, więc po prostu zdecydowali się na Odpalanie. Backblaze automatycznie wykona kopię zapasową wszystkich plików na komputerze Mac lub PC. Kopie zapasowe poza siedzibą firmy są szczególnie ważne w przypadku pożaru, powodzi lub kradzieży; po zainstalowaniu nie ma nic innego do roboty.

Sprawdź rozszerzenia Chrome

Chrome jest popularną przeglądarką wśród użytkowników komputerów Mac dzięki łatwej synchronizacji z komputerami PC i solidnemu ekosystemowi rozszerzeń. Zwykle jednak znajduję przypadki, w których właściciele komputerów PC załadowali go oprogramowaniem typu bloatware – i na szczęście stosunkowo łatwo jest usunąć takie dodatki.

Przejdź do Okno > Rozszerzenia. Poszukaj niczego nienormalnego (konwertery PDF itp.) i usuń to. Sprawdź również dokładnie jego domyślną stronę główną (KaczkaDuckGo jest najbezpieczniejszą opcją). Jeśli twoi bliscy narzekają na ciągłe wyskakujące okienka podczas przeglądania sieci, prawdopodobnie dzieje się tak z powodu rozszerzenia, które zainstalowało własną wyszukiwarkę. Upewnij się, że uwzględnisz to wsparcie techniczne podczas kolacji w Święto Dziękczynienia!

Ogólne czyszczenie systemu macOS

Chociaż macOS jest bardzo bezpieczny, nadal możesz dostać złośliwe oprogramowanie, klikając losową wyskakującą reklamę, która mówi o pobraniu nowego Flash Playera itp. Moim ulubionym narzędziem do czyszczenia złośliwego oprogramowania jest Malwarebytes lub CleanMyMac X. Malwarebytes można pobrać bezpłatnie, aw przyszłości dostępne będą płatne opcje automatycznego skanowania. Możesz to zrobić za darmo, jeśli chcesz uruchomić szybkie skanowanie i usunąć go.

Jeśli potrzebujesz wykonać ogólną konserwację, usunąć duże pliki, aby zwolnić miejsce lub odinstalować aplikacje, sprawdź CleanMyMac X. To najlepsze narzędzie do konserwacji systemu macOS na rynku. Świetnie nadaje się do czyszczenia przestrzeni, odinstalowywania nieużywanych aplikacji i nie tylko.

Omów aktualizacje Wi-Fi

Dostaję coraz więcej pytań o to, jak ulepszyć domowe połączenia Wi-Fi. W dowolnym momencie do mojej sieci domowej może być podłączonych 60 urządzeń – głównie urządzenia i akcesoria obsługujące HomeKit, ale także komputery, iPhone’y i iPady.

korzystam z eero Pro 6E w moim domu, ponieważ pracuję z domu, ale dla kogoś o mniej wymagających potrzebach, to normalne eero 6 model będzie fantastycznym ulepszeniem. Oto mój komplet recenzja. Jeśli Twoja rodzina narzeka na słabe Wi-Fi w domu do pracy zdalnej, możesz śmiało polecić im eero.

Podsumowanie pomocy technicznej na Święto Dziękczynienia

Najwyższy czas, aby wszyscy Twoi znajomi i członkowie rodziny przygotowali się na nowy rok, upewniając się, że ich urządzenia mają kopie zapasowe, są aktualizowane i wolne od złośliwego oprogramowania. Unikaj kontrowersyjnych tematów, takich jak aplikacje internetowe czy aplikacje natywne – to Święto Dziękczynienia!

zdjęcie zrobione przez Jure Pivk na Nierozpryskiwany

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich przynoszących dochód. Więcej.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej wiadomości Apple:Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Jak zdobyć wszystkie zakończenia w Cyberpunk 2077 Phantom Liberty

Istnieją cztery różne Cyberpunk 2077: Widmowa Wolność zakończenia, a osiągnięcie każdego z nich wymaga podjęcia kilku kluczowych decyzji. W...

Francuski organ ds. konkurencji dokonał nalotu na biura Nvidii

W tym tygodniu krajowe władze ds. konkurencji dokonały nalotu na biura Nvidii we Francji, według raportu z Dziennik Wall Street. Choć francuska...

Shure wprowadza na rynek mikrofon SM7B ze zintegrowanym przedwzmacniaczem Cloudlifter

Każdemu, kto chciał kupić słynny mikrofon dynamiczny Shure SM7B, ulubiony wśród muzyków, podcasterów i streamerów, natychmiast zaoferowano pakiet z przedwzmacniaczem Cloudlifter firmy Cloud....
Advertisment