Władze USA są o krok bliżej wprowadzenia zakazu TikTok


Władze amerykańskie zbliżyły się o krok do całkowitego zakazu stosowania często kontrowersyjnej chińskiej aplikacji do udostępniania wideo TIK Tokpo przeważającym głosowaniu obu partii w Izbie Reprezentantów, niższej izbie amerykańskiej legislatury.

Rachunek, Ustawa o ochronie Amerykanów przed aplikacjami kontrolowanymi przez zagranicznego przeciwnikaktóry został przyjęty większością 352 do 65 głosów, przy 50 Demokratach i 15 Republikanach głosujących przeciw, może spowodować wyrzucenie TikToka z amerykańskich sklepów z aplikacjami, chyba że jego właściciel, ByteDance, wydzieli go w najbliższej przyszłości.

Ustawa nie została jeszcze przyjęta przez Senat i nie jest jasne, czy tak się stanie, ale jej zwolennicy twierdzą, że TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, opierając się na tym, że rygorystyczne chińskie przepisy dotyczące wywiadu mogą zostać wykorzystane do szpiegowania użytkowników w USA.

Argument ten był zawsze odrzucany przez ByteDance, ale podobne argumenty były w przeszłości stosowane przeciwko firmie sieciowej Huawei z wielkim sukcesem, co doprowadziło do tego, że została ona wyparte z krajowych sieci telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii sporym kosztem.

Ustawa cieszy się dużym poparciem czołowych amerykańskich polityków, a prezydent Biden powiedział, że rozważy ją, jeśli trafi do Gabinetu Owalnego, chociaż były prezydent Trump, który kiedyś zdecydowanie popierał zakaz i prawie przepchnąłem jednego pod koniec swojej kadencji w 2020 r. zmienił teraz zdanie i sprzeciwia się temu, twierdząc, że zakaz TikToka byłby dobry dla Meta.

W komentarzu za pośrednictwem X (dawniej Twittera) rzecznik TikTok powiedział: „Ten proces był tajny, a projekt ustawy został zablokowany z jednego powodu: jest to zakaz. Mamy nadzieję, że Senat rozważy fakty, wysłucha swoich wyborców i zda sobie sprawę z wpływu na gospodarkę, 7 milionów małych firm i 170 milionów Amerykanów korzystających z naszych usług”.

Reklama

Szerszy zakaz

Stany Zjednoczone zakazują już TikTok na urządzeniach będących własnością rządu i robi to od 2022 rpodczas gdy poza Stanami Zjednoczonymi wiele innych krajów wprowadziło ograniczenia na TikTok, w tym Wielka Brytania, która zablokował go na urządzeniach będących własnością rządu w marcu 2023 rI wkrótce potem Francuzi poszli w ich ślady.

Biorąc jednak pod uwagę globalną dominację tego kraju w technologii i polityce mediów społecznościowych, zakaz wprowadzony w USA miałby znaczący wpływ na cały świat.

James Mawhinney, założyciel platformy zarządzania reputacją Media.com, powiedział: „Ogólnokrajowy zakaz TikTok może mieć daleko idące skutki w szerszym ekosystemie mediów społecznościowych. W przypadku nieobecności TikToka użytkownicy mogą gromadzić się na alternatywnych platformach w poszukiwaniu podobnych treści, co potencjalnie poszerza bazę użytkowników konkurencyjnych aplikacji.

„Ten napływ użytkowników może zmienić dynamikę krajobrazu mediów społecznościowych, wpływając na trendy w tworzeniu treści, zaangażowaniu użytkowników i konkurencji platform. Ponadto zakaz może skłonić inne firmy z branży mediów społecznościowych do ponownej oceny własnych praktyk w zakresie bezpieczeństwa danych i powiązań z podmiotami zagranicznymi w miarę nasilenia kontroli przepisów technologicznych”.

Wymiar cyber

Poprzednie dyskusje na temat zakazów TikTok często skupiały się na obawach związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym nieodłącznym nie tylko dla TikTok, ale także innych platform mediów społecznościowych. Lisa Plaggemier, dyrektor wykonawcza amerykańskiej organizacji non-profit Narodowy Sojusz na rzecz Cyberbezpieczeństwapowiedział Computer Weekly, że obawy te były uzasadnione.

„[This is] przede wszystkim ze względu na potencjalne wykorzystanie bazy użytkowników oraz możliwość ułatwienia przez ByteDance dostępu do ich danych chińskiemu rządowi” – ​​powiedział Plaggemier.

„[But] poza bezpośrednimi konsekwencjami dla prywatności, istnieją obawy, że TikTok można wykorzystać jako narzędzie do kampanii dezinformacyjnych i gromadzenia danych przez podmioty zagraniczne, w szczególności rząd chiński. Skala zaangażowania użytkowników TikToka w połączeniu z Historia Chin w zakresie agresywnych działań cybernetycznychstwarza widmo wyrafinowanych zagrożeń cybernetycznych wymierzonych w… użytkowników, obejmujących inwigilację, naruszenia danych i manipulację dyskursem internetowym”.

“Ponadto, TIK TokPopularność zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci zwiększa potencjalny wpływ tych cyberzagrożeń, ponieważ wrażliwe dane osobowe mogą zostać naruszone, a kampanie dezinformacyjne mogą szybko się rozprzestrzeniać.

„Interaktywny charakter platformy i szeroki zasięg sprawiają, że jest ona atrakcyjnym celem dla złośliwych podmiotów, które chcą podważyć bezpieczeństwo narodowe lub wspierać interesy zagraniczne. W związku z tym decydenci stoją przed kluczowym zadaniem zrównoważenia korzyści płynących z wymiany informacji i łączności społecznej z koniecznością ochrony obywateli przed podatnościami cybernetycznymi nieodłącznie związanymi z platformami takimi jak TIK Tok,” powiedziała.

Tim Ward, dyrektor generalny i współzałożyciel brytyjskiego startupu Pomyśl o Cyberdodał: „Chociaż amerykańska ustawa zakazująca TikToka wynika z obaw związanych z bezpieczeństwem narodowym, element wojny handlowej między USA a Chinami maskuje większy problem – że wszelkie nieautoryzowane lub osobiste narzędzia używane w pracy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

„Celowe lub przypadkowe publikowanie danych firmy, ponowne wykorzystywanie danych uwierzytelniających, a nawet nagrywanie w biurze informacji widocznych na ekranach stwarza ryzyko. Zakazanie TikToka może wyeliminować niewielką część tego ryzyka, ale jest to plaster na znacznie większy problem.

„Aby zabezpieczyć się przed zagrożeniami, firmy i rządy muszą zaakceptować fakt, że zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że użytkownicy uzyskają dostęp do niezabezpieczonych platform. Zamiast skupiać się na zakazie określonych technologii, należy zatem położyć nacisk na umożliwienie ludziom dostrzegania sygnałów ostrzegawczych i powstrzymywania niebezpiecznych zachowań, które narażają ich na niebezpieczeństwo”.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Które samochody obsługują kluczyk samochodowy w Apple Wallet?

Na WWDC w 2020 r. Apple ogłosiło nowa funkcja kluczyka samochodowego, która umożliwia kontrolowanie samochodu za pomocą aplikacji Portfel na iPhonie lub zegarku...

Funkcje Galaxy AI będą dostępne w telefonach Samsung ostatniej generacji – w tym w serii S21

Według nich Samsung planuje w przyszłym miesiącu udostępnić wybrane funkcje Galaxy AI kilku starszym flagowym telefonom i tabletom za pośrednictwem aktualizacji One UI...

Apple opowiada się za sprzedażą komputerów Mac wyposażonych jedynie w 8 GB pamięci RAM

Wraz z premierą MacBooka Pro M3 w zeszłym roku wielu recenzentów i klientów skrytykował firmę za w dalszym ciągu sprzedaż komputerów klasy premium...
Advertisment