Władze USA postawiły siedem zarzutów w związku z chińskimi hakerami


Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) tak odpieczętował akt oskarżenia oskarżając siedmiu obywateli Chin o spisek mający na celu włamania do komputerów i spisek mający na celu popełnienie oszustwa drogą elektroniczną, zarzucając im udział w wspieranej przez państwo grupie hakerskiej APT31 przez okres 14 lat.

Równolegle z nowymi sankcjami wydany dzisiaj przez wicepremiera Olivera DowdenaAPT31 jest oskarżany przez Amerykanów o szeroko zakrojoną kampanię szpiegowską służącą realizacji celów wywiadowczych chińskiego rządu.

Wymienione osoby to Ni Gaobin, 38 lat; Weng Minga, 37 lat; Cheng Feng, 34 lata; Peng Yaowen, 38 lat; Sun Xiaohui, 38; Xiong Wang, 35 lat; i Zhao Guangzong, 38 lat. Uważa się, że wszyscy przebywają w Chinach i jest bardzo mało prawdopodobne, że staną przed sądem.

„Ponad 10 000 złośliwych e-maili wpływających na tysiące ofiar na wielu kontynentach. Jak zarzucono w dzisiejszym akcie oskarżenia, ta płodna globalna operacja hakerska – wspierana przez rząd Chińskiej Republiki Ludowej – miała na celu dziennikarzy, urzędników politycznych i firmy, aby represjonować krytyków chińskiego reżimu, narażać na szwank instytucje rządowe i kraść tajemnice handlowe” – powiedział zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monako.

„Departament Sprawiedliwości będzie bezlitośnie ścigał, ujawniał i pociągał do odpowiedzialności cyberprzestępców, którzy mogliby podważyć demokrację i zagrozić naszemu bezpieczeństwu narodowemu”.

Prokurator generalny Merrick Garland dodał: „Departament Sprawiedliwości nie będzie tolerował wysiłków chińskiego rządu mających na celu zastraszanie Amerykanów, którzy służą społeczeństwu, uciszenie dysydentów chronionych przez amerykańskie prawo lub okradanie amerykańskich przedsiębiorstw.

Reklama

„Ta sprawa przypomina, do jakich celów chiński rząd jest skłonny dążyć do wycelowania i zastraszenia swoich krytyków, w tym do przeprowadzenia złośliwych operacji cybernetycznych mających na celu zagrożenie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników”.

„Ta sprawa przypomina, do jakich celów chiński rząd jest skłonny dążyć do wybrania swoich krytyków i zastraszenia ich, włączając w to przeprowadzanie złośliwych operacji cybernetycznych mających na celu zagrożenie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników”

Merrick Garland, prokurator generalny USA

Stany Zjednoczone oświadczyły, że odsłaniają kurtynę skrywającą zakrojoną na szeroką skalę prowadzoną przez Chiny operację hakerską, podkreślając potrzebę zachowania czujności w obliczu zagrożeń dla bezpieczeństwa cybernetycznego i kampanii złośliwego wpływu wykorzystujących cyberprzestępczość, zwłaszcza w okresie poprzedzającym napięte wybory prezydenckie w listopadzie 2024 rktóry będzie rewanżem za walkę Joe Bidena z Donaldem Trumpem z 2020 roku.

Departament Sprawiedliwości oświadczył, że będzie nadal wykorzystywać wszystkie możliwe narzędzia, aby zakłócać działanie złośliwych cyberprzestępców zagrażających bezpieczeństwu zarówno USA, jak i świata.

Hakerzy z Wuhan

Rzekomi obrońcy rzekomo współpracowali z dziesiątkami zidentyfikowanych funkcjonariuszy wywiadu, wykonawców i personelu pomocniczego chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego w ramach programu cyberszpiegostwa prowadzonego z miasta Wuhan pod auspicjami Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Hubei. Ich działalność była ukrywana za pośrednictwem dwóch firm-przykrywek, znanych jako Wuhan XRZ i Wuhan Liuhe.

Działalność APT31 rzekomo sięga co najmniej 2010 r. i uważa się, że oskarżeni od tego czasu byli zaangażowani w globalne kampanie hakerskie, których celem byli dysydenci polityczni i ich zwolennicy zarówno w Chinach, jak i poza nimi, urzędnicy rządowi i polityczni, kandydaci polityczni i urzędnicy kampanii, i firm, zwłaszcza z sektora technologicznego. Uważa się, że złapali tysiące ofiar na całym świecie, w tym brytyjska Komisja Wyborcza gdzie uzyskali dostęp do danych milionów wyborców w Wielkiej Brytanii.

Często ich ataki rozpoczynały się od e-maili phishingowych rzekomo pochodzących od legalnych serwisów informacyjnych i dziennikarzy, często zawierających autentyczne artykuły prasowe. Jednak zdaniem Departamentu Sprawiedliwości te złośliwe e-maile zawierały ukryte linki śledzące, które zwracały informacje o odbiorcy – takie jak jego lokalizacja, adres IP, schemat sieci i informacje o urządzeniu – do infrastruktury dowodzenia i kontroli APT31.

Dane te zostały następnie wykorzystane do umożliwienia bardziej bezpośrednich i wyrafinowanych ukierunkowanych ataków hakerskich, w tym przeciwko domowym sprzętom szerokopasmowym i urządzeniom osobistym odbiorców.

Po włamaniu APT31 wykorzystywał techniki „życia poza ziemią” i exploity dnia zerowego, aby utrzymać trwałość i wniknąć głębiej w sieci ofiar, co doprowadziło do potwierdzonego naruszenia planów gospodarczych, własności intelektualnej, tajemnic handlowych i nie tylko.

Adam Marrè, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w Arctic Wolf i były agent FBI, skomentował: „Każdy, kto przez jakiś czas pracował w cyberbezpieczeństwie, nie będzie wcale zaskoczony tym raportem… Chiny prowadzą cyberprzestępczość na skalę przemysłową oraz cyberataki na zachodnie rządy, osoby fizyczne i przedsiębiorstwa od kilkudziesięciu lat. Pekin w dalszym ciągu postrzega cyberbezpieczeństwo jako naturalne przedłużenie swojej sztuki rządzenia i rzadko boi się wykorzystywać techniki cybernetyczne do wspierania własnych interesów narodowych.

„W 2024 r. odbędą się liczne wpływowe wybory, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i USA, dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby rządy i organy ścigania były w gotowości na działania Chin i innych państw narodowych, które chcą wykorzystać techniki cybernetyczne do destabilizacji rywali i osłabić ich moc.”

Marrè stwierdziła, że ​​dobrze było widzieć, że rządy wykazują większą przejrzystość w zakresie zagrożeń, jakie stwarzają dla procesów demokratycznych podmioty takie jak APT31, a dobrze wiedzieć, że organy ścigania aktywnie pracują nad zwalczaniem tych zagrożeń.

„Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania i zwiększenia zaufania do systemu wyborczego oraz ochrony naszych kluczowych demokracji” – stwierdził.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Pixel 7A to nokaut w rekordowo niskiej cenie 349 dolarów

Oczekuje się, że Google wprowadzi nowość Piksel 8A na swoim Konferencja programistów wejść/wyjść w następnym miesiącu. Prawdopodobnie jest to czynnik przyczyniający się...

Telewizory Samsung Frame inspirowane sztuką są teraz tańsze nawet o 1000 dolarów

Każdy może lubić oglądanie filmów na dużym ekranie, ale potężny panel po wyłączeniu tylko razi w oczy. Dlatego Telewizor Samsung Frame stało...

Nowy elektryczny robot Atlas firmy Boston Dynamics wytwarza koszmarne paliwo

Firma Boston Dynamics chciała, aby nowa wersja pokazała, że ​​Atlas może zachować humanoidalną formę, nie ograniczając „sposób poruszania się dwunożnego robota”. Nowa...
Advertisment