Rząd ogłosił wspólne przedsięwzięcie z Unią Europejską, które, jak twierdzi, zaowocuje zastrzykiem o 35 milionów funtów Brytyjscy naukowcy i przedsiębiorstwa zajmujące się półprzewodnikami w międzynarodowych badaniach chipów.
Wielka Brytania dołączyła do Wspólne przedsiębiorstwo Chips (Chips JU)europejska inicjatywa mająca na celu uzyskanie dostępu do puli środków finansowych w ramach programu „Horyzont Europa” o wartości 1,3 mld euro na wspólne projekty badawcze dotyczące półprzewodników do 2027 r.
Wielka Brytania dołączyła do inicjatywy jako „państwo uczestniczące”, co oznacza, że może ściślej współpracować z partnerami europejskimi w zakresie innowacji w zakresie półprzewodników. Rząd stwierdził, że Wielka Brytania, jako państwo uczestniczące, będzie odgrywać rolę w ustalaniu priorytetów badawczych i decyzji o finansowaniu w miarę rozwoju funduszu w nadchodzących latach.
Obejmuje to możliwość wzięcia przez Wielką Brytanię udziału w nowej możliwości finansowania wraz z Republiką Korei w celu zbadania sposobów łączenia chipów półprzewodnikowych w celu poprawy wydajności poprzez zaawansowane opakowania. The Struktura półprzewodników między Wielką Brytanią a Republiką Korei została podpisana w listopadzie 2023 r.
Fundusze Access to Chips UJ otrzymają w tym roku początkowe środki w wysokości 5 milionów funtów od Departamentu Nauki, Innowacji i Technologii, przekazane przez Innovate UK. Dodatkowe 30 milionów funtów ma wesprzeć udział Wielkiej Brytanii w dalszych badaniach w latach 2025–2027.
Rząd stwierdził, że przyłączając się do funduszu i wnosząc swój wkład w taki sam sposób, jak inne uczestniczące kraje, brytyjski sektor chipów poprawił dostęp do ubiegania się o wsparcie finansowe z puli 1,3 miliarda euro finansowanej w ramach programu „Horyzont Europa”.
„Nasze członkostwo we wspólnym przedsięwzięciu dotyczącym chipsów wzmocni siłę Wielkiej Brytanii w nauka i badania dotyczące półprzewodników aby zabezpieczyć naszą pozycję w globalny łańcuch dostaw chipów”- powiedział minister technologii Saqib Bhatti. „To podkreśla nasze niezachwiane zaangażowanie w przesuwanie granic technologii i cementuje naszą ważną rolę w kształtowaniu przyszłości technologii półprzewodnikowych na całym świecie”.
W zeszłym roku do UE dołączyła Wielka Brytania programu „Horyzont Europa”.dając brytyjskim przedsiębiorstwom i instytucjom badawczym możliwości przewodzenia globalnym pracom nad rozwojem nowych technologii i projektów badawczych w obszarach od zdrowia po sztuczną inteligencję.
Według rządu dziesiątki tysięcy brytyjskich firm kwalifikuje się do dotacji z programu „Horyzont Europa”, których średnia wartość dla firmy wynosi 450 000 funtów. Do brytyjskich firm, które już korzystają z finansowania w ramach programu Horizon, należą Nova Innovation, której konsorcjum zdobyło ponad 17 milionów funtów na rozwój energii pływów na Orkadach, oraz firma technologiczna The Floow z South Yorkshire, która uczestniczy w projekcie o wartości prawie 3 milionów funtów mającym na celu zbadanie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jalal Bagherli, prezes Probe Test Solutions Ltd i współprzewodniczący brytyjskiego panelu doradczego ds. półprzewodników, powiedział: „W miarę jak Strategia dotycząca półprzewodników w Wielkiej Brytanii przyspiesza fazę wdrażania, aby wesprzeć dobrze prosperujący przemysł, uważam, że ta inicjatywa jest kolejnym ważnym krokiem umożliwiającym współpracę z naszymi globalnymi partnerami w celu udoskonalenia najnowocześniejszego rozwoju chipów i innowacyjnych technologii pakowania w Wielkiej Brytanii”.
Rząd stwierdził, że fundusz Wspólnego Przedsięwzięcia „Chips” jest dobrze dostosowany do specjalistycznej wiedzy badawczej Wielkiej Brytanii i obejmuje dwa ukierunkowane zaproszenia do składania ofert w sprawie finansowania półprzewodników do samochodów i innych pojazdów, a także RISC-V architektura open source.
Sean Redmond, partner zarządzający w SiliconCatalyst, powiedział: „Komercjalizacja tych wynalazków przy pomocy wspólnego przedsiębiorstwa UE ds. chipów znacznie zwiększy prawdopodobieństwo ich powodzenia, ograniczając ryzyko dzięki lokalnej współpracy, która zapewnia wyraźną drogę od laboratorium do fabryki”.