W Szkocji unieważniono wyrok skazujący za pierwszego zastępcę dyrektora Horizon w sprawie Horizon


Pierwszy niesłuszny wyrok skazujący na zastępcę naczelnika poczty w Szkocji został uchylony w ramach największej pomyłki sądowej w historii Wielkiej Brytanii.

Susan Sinclair, poprzednio zastępczyni kierownika poczty w północno-wschodniej Szkocji, jest pierwszą w kraju, której apelacja od wyroku skazującego została pomyślnie rozpatrzona przez Wysoki Trybunał w Edynburgu, co oznacza, że ​​w Wielkiej Brytanii było ich łącznie 93.

Została skazana po procesie w 2004 roku za defraudację pewnej sumy pieniędzy na podstawie raportu z systemu komputerowego Horizon, któremu zaprzeczyła. Nałożono zarządzenia społeczne.

Szkocka Komisja ds. Przeglądu Spraw Karnych dochodzenie skierowało do sądu apelacyjnego w Edynburgu na tej podstawie, że dopuściła się pomyłki sądowej. Sąd się zgodził i uchylił jej wyrok.

Kancelaria prawnicza Livingstone Brown stwierdziła: „Nigdy nie powinna była być oskarżana o jakiekolwiek wykroczenie, a tym bardziej skazana.

„Należy wyciągnąć wnioski z tego narodowego skandalu, aby zapewnić, że takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzą. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego dotarcie do tego punktu zajęło tak dużo czasu – cztery lata po wyroku Sądu Najwyższego w Anglii wydał potępiający werdykt w sprawie systemu komputerowego Horizon”.

Reklama

W Szkocji czeka jeszcze pięć apelacji, a wyroki skazujące byłych kierowników poczty Aleida Kloosterhuisa, Williama Quarma, Colina Smitha, Judith Smith i Roberta Thomsona mają zostać wkrótce rozpatrzone.

Błędy komputera

„Computer Weekly” po raz pierwszy doniósł o problemach z systemem Horizon dostarczonym przez Fujitsu w 2009 r., kiedy to upublicznił historie grupy zastępców poczty których życie zostało zrujnowane, gdy obwiniano ich o braki księgowe spowodowane błędami komputerowymi (patrz oś czasu artykułów Computer Weekly poniżej).

Niektórzy zostali osadzeni w więzieniu, wielu ukarano wysokimi grzywnami, wielu zbankrutowało, a rodziny uległy ruinie. Zostało to opisane jako największa pomyłka sądowa w historii prawa Wielkiej Brytanii. Na podstawie dowodów z systemu komputerowego Horizon używanego w oddziałach poczty w Anglii postawiono zarzuty łącznie 736 byłym kierownikom poczty. Do wyroku Wysokiego Trybunału w 2019 r. Urząd Pocztowy zaprzeczał, jakoby niewyjaśnione niedobory mogły być spowodowane błędami programu Horizon.

CCRC rozpoczęła przegląd spraw w języku angielskim w 2015 r. i pierwsze wyroki skazujące zostały unieważnione przyszedł w grudniu 2020 r. W Anglii ponad 80 byłych kierowników poczty uchyliło dotychczas wyroki skazujące, a oczekuje się, że będzie ich więcej.

We wrześniu 2020 r., w następstwie dużej liczby spraw skierowanych do odwołania przez angielską CCRC, SCCRC podjęła, jak to określiła, „niezwykły krok” i napisała do ponad 70 osób, w przypadku których mogą zostać wydane niesłuszne wyroki. To zaczął przeglądać pierwszy zestaw spraw w marcu 2021 r.

Szkocja ma odrębny system prawny, a SCCRC tradycyjnie stanowi około 10% wielkości CCRC w Anglii pod względem spraw.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple podkreśla tryb portretu inteligentnego w nowej reklamie iPhone’a 15

Po udostępnieniu filmu promującego funkcję Personal Voice wprowadzoną w tym roku w iOS 17, Apple opublikowało kolejny film na swoim kanale YouTube. ...

Najlepsza podklasa Łotra, atuty i przewodnik po budowie BG3

Baldurs Gate 3 ma 12 klas do wyboru podczas tworzenia swojej postaci. The Łobuz specjalizuje się w ukrywaniu się...

Najlepsza podklasa Rangera BG3, atuty i przewodnik po budowie

Wrota Baldura 3 ma 12 klas do wyboru podczas tworzenia swojej postaci. A Leśniczy to wojownik, który potrafi walczyć...
Advertisment