W sezonie 6 Expanse ostatecznie wykorzystał kosmitów do politycznego przesłania


[Ed. note: This article contains major spoilers for The Expanse books and the end of the TV show.]

Amerykański fizyk i filozof Thomas Kuhn po raz pierwszy ukuł wyrażenie „zmiana paradygmatu” w swojej książce z 1962 roku Struktura rewolucji naukowych opisać moment, w którym naukowcy stają w obliczu zjawiska, które dowodzi, że ich wcześniejsze zrozumienie działania wszechświata było wadliwe. Podczas gdy Kuhn opisywał przejścia, takie jak przejście od mechaniki Newtona do mechaniki kwantowej, termin ten stał się użytecznym sposobem na określenie innych poważnych zmian w sposobie, w jaki ludzie postrzegają świat, od pierwszych obrazów Ziemi z kosmosu, zapoczątkowując ruch ekologiczny, po sposób, w jaki COVID-19 zmienił sposób, w jaki ludzie postrzegają pracę zdalną.

W najlepszym science fiction nie chodzi o przewidywanie przyszłości, ale o komentowanie teraźniejszości i Przestrzeń ostatecznie zastanowiła się nad wszystkimi sposobami, w jakie ludzkość poradziła sobie z niedawnymi zmianami paradygmatu. W ciągu sześciu sezonów serialu rozsianych po Syfy i Amazon pochodzenie, umiejętności i motywy kosmitów z serialu pozostały dość tajemnicze.

Ale Daniel Abraham and Ty Franck, kto napisał seria powieści science fiction, na której oparty jest serial pod pseudonimem James SA Corey wydawał się być zainteresowany głównie tym, jak ludzie poradzili sobie z odkryciem technologii pozaziemskich. Te istoty pozaziemskie nigdy nie były tak naprawdę postaciami, ale zewnętrzną presją, która pchnęła różne postacie i frakcje polityczne do szybkiego przystosowania się.

Działki z udziałem protomolekuła, rodzaj samowystarczalnej sondy wysłanej do ziemskiego układu słonecznego przez dawno wymarłą obcą cywilizację, często sprzeczną z bardzo rozpoznawalnymi ludzkimi opowieściami, które autorzy Przestrzeń mówili inaczej. Widzowie początkowo się dostrajają do opowieści o dobrze rozumnej i kiepskiej załodze Rosynanta lub science-fiction noir detektywa Josephusa Millera badającego zniknięcie, które okazuje się być sednem spisku, mogło być zrozumiale zbite z tropu, gdy stawka wzrosła do obejmują asteroidę zdobywającą świadomość i kierującą się kursem kolizyjnym na Ziemię.

Ten podział być może nigdy nie był tak dotkliwie odczuwany, jak w szósty i ostatni sezon serialu, który kończy się w piątek, gdzie większość obcych dziwactw rozgrywała się w zupełnie innym układzie słonecznym niż główna akcja, na marsjańskiej kolonii zwanej Laconia. Biorąc pod uwagę skróconą długość ostatniego sezonu i to, że przerywniki na Lakonii nie przyniosły większych korzyści poza tym konfigurowanie a teoretyczny spinoff, łatwo jest poczuć, że czas spędzony tam zastępował więcej chwil słodkiej więzi na Rosynant lub napięte paty między flotą Narodów Zjednoczonych a Belter Free Navy. Zamiast tego cenny czas ekranowy poświęcono na zamartwianie się, w jaki sposób niektórzy podobni do psów kosmici byli w stanie wskrzeszać ludzi.

Reklama

Zdjęcie: Amazon Studios

Jednak blask Przestrzeń umieszczał prawie całą agencję w ręce jego ludzkich postaci. Twórcy protomolekuły mieli dość życzliwe pragnienie eksploracji galaktyki i dzielenia się nią z innymi formami życia, ale ich praca stała się centrum licznych, aż nazbyt rozpoznawalnych konfliktów.

Protomolekuła zabija lub przemienia większość ludzi, którzy mają z nią kontakt, ale nie ma w niej prawdziwej złośliwości. W rzeczywistości ogromna większość szkód, jakie powoduje, jest bezpośrednio zaaranżowana przez ludzi, którzy chcą ją zrozumieć i wykorzystać. W sezonie 1 bezwzględny potentat Jules-Pierre Mao spiskował, aby zabić setki tysięcy Pasiarzy w ramach eksperymentu mającego na celu uwolnienie mocy protomolekuły i współpracował z Marsem, aby stworzyć hybrydy protomolekuły człowieka, które będą używane jako superżołnierze.

W ten sposób protomolekuła rozpoczęła nowy wyścig zbrojeń, w którym różne frakcje planują, że nie zostaną w tyle (lub na łasce protomolekuły). Członek załogi Rosynanta Naomi Nagata potajemnie przekazał próbkę przywódcy Pasów, Fredowi Johnsonowi, tylko po to, by wpadła w ręce Marcosa Inarosa po tym, jak jego lojaliści zamordowali Johnsona. Inaros z kolei sprzedał go nieuczciwemu admirałowi marsjańskiemu Winstonowi Duarte w zamian za technologię, której Inaros użył do zaatakowania Ziemi.

Chociaż jej początki mogą być niezwykłe, zmiana paradygmatu protomolekuły ma więcej wspólnego z początkami fizyki jądrowej niż z bardziej konwencjonalnymi historiami pierwszego kontaktu. W miarę rozwoju serii, pisarze skutecznie odtwarzali historię ludzkości po zakończeniu zimnej wojny, a protomolekuła służyła jako główny katalizator zmian. Poszczególni przywódcy z pewnością mieli ogromny wpływ na to, jak ludzie, których reprezentowali, reagowali na nazbyt interesujące czasy, w których żyli. Ale główny konflikt zawsze sprowadzał się do tego, jak dobrze frakcja może zareagować na radykalne zmiany w porządku światowym, w których byli wykorzystywani do.

ten Marsjanin Bobbie Draper reprezentował udaną, choć burzliwą, adaptację do czasów. Została zdradzona przez swoich własnych ludzi, jako jedyna ocalała z ataku hybrydy protomolekuły i człowieka, i zbiegła do Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby odkryć spisek. Została oczyszczona ze zdrady, ale potem ponownie wpadła w kłopoty, gdy pojawił się pierwszy Pierścień i próbowała załagodzić sytuację, ale jej żołnierze nie wykonali jej rozkazu, by się wycofać.

Zdjęcie: Syfy/Alcon Entertainment

Mars, który zbudował swoją cywilizację na szlachetnym poświęceniu dla projektu terraformowania, który przyniósłby korzyści przyszłym pokoleniom, prawie upadł, gdy bramy Pierścienia dały swoim obywatelom szansę na natychmiastowe życie na wolności pod błękitnym niebem. Bobbie starała się znaleźć nowy cel, początkowo uciekając się do działalności przestępczej, ale potem wybrała inną ścieżkę, gdy zobaczyła szkody, jakie wyrządziły jej działania. Stała się symbolem współpracy dawnych wrogów, gdy sprzymierzyła się z sekretarzem generalnym ONZ Chrisjenem Avasaralą, a nawet pomógł popchnąć Avasarala przemyśleć swoje poprzednio potworne traktowanie Pasiarzy.

Duarte wyraża wiele z tych samych emocji, które przeżył Bobby w monologu, który jest jednym z najpotężniejszych momentów sezonu 6. Opłakuje sen, który on i jego ludzie stracili, dzieląc swoje ambicje dotyczące Lakonii jako nowej siły w galaktyce. „Potrzebowałem czegoś, co sprawi, że będzie to coś więcej niż tylko śmierć” – powiedział. „Musiałem zrobić z tego ofiarę”.

Ostatecznie jego pozycja władzy pomaga uniknąć niezręczności, której doświadczała Bobbie: Przestrzeńbohaterowie skupiają się na powstrzymaniu Inarosa, przywódca Pasiarzy jest tylko używany przez Duarte jako odwrócenie uwagi, więc nie ma przeszkód w jego wysiłkach, aby dowiedzieć się więcej o technologii Budowniczych Pierścieni i wykorzystać ją do uczynienia z siebie samozwańczego obrońcy nowo rozszerzona galaktyka. Przełom, który osiągnął, jest tylko sugerowany w finale, ale w książkach Duarte zamienia Lakonię w nowe imperium.

Dystans między tym, co dzieje się na Lakonii, a walką z Wolną Marynarką Wojenną może wydawać się duży, ale te dwie fabuły są ze sobą ściśle powiązane. Duarte jest symptomem rozpadu Marsa, który Ziemia początkowo postrzegała jako zwycięstwo, ich długoletni rywale zdemoralizowali i podzielili się, a on jest wzmocniony przez zdesperowanych Pasiarzy używających przemocy, aby skłonić Wewnętrznych do potraktowania ich poważnie. Fakt, że prawie wszyscy w serialu są nieświadomi tego, co dzieje się w Lakonii, podkreśla jeden z głównych tematów serialu: ludzkość jest okropna w przewidywaniu kolejnego zagrożenia, ponieważ tak trudno nam wyjść poza nasze obecne paradygmaty.

Załoga Rosynanta patrząca na trajektorię asteroidy w kadrze z serialu

Zdjęcie: Amazon Studios

SHOREH AGHDASHLOO w kadrze z 6. sezonu The Expanse

Zdjęcie: Shane Mahood/Amazon Studios

Keon Alexander (Marco Inaros) stoi przy balustradzie w niebieskim pokoju w The Expanse

Zdjęcie: Amazon Studios

Ci nieliczni ludzie, którzy widzą, co jest na horyzoncie, muszą walczyć o to, by być słyszanym, często walcząc z głęboko zakorzenionymi interesami. Holden ma wyjątkowe połączenie z protomolekułą, co pozwoliło mu komunikować się z nim poprzez manifestację jego zmarłego przyjaciela Millera. Rozumie jego niesamowitą moc i zawsze popycha ludzkość do wspólnej pracy, aby poradzić sobie z niebezpieczeństwem, jakie stanowi, nieustannie odwołując się do lepszych natur bardziej niejednoznacznych moralnie ludzi wokół niego.

To połączenie pozwoliło mu zrozumieć, że ludzkość przemierzająca galaktykę rozgniewała się na coś. W sezonie 6 ta siła podjęła działania, niszcząc statki. Podobnie jak w przypadku Budowniczych Pierścieni, nowe zagrożenie nie jest czymś, z czym ludzie mogą rozmawiać. Jest to bardziej zbliżone do zmiany klimatu, strasznego efektu ubocznego gwałtownej ekspansji postępu ludzkości, z którym tak naprawdę można się zmierzyć tylko poprzez zbiorowe działanie – rodzaj współpracy, do której Holden wzywa w całej serii, irytując siły, które są, nawet jeśli zdobywa wiarygodność poprzez wielokrotne ratowanie świata.

Przestrzeń mogli wykorzystać więcej czasu, aby dać swoim bogatym postaciom wysyłkę, na którą zasłużyli, i zbadać, w jaki sposób bramy Pierścienia i postęp naukowy dokonany za pomocą protomolekuły zmieniały świat. Jednak ostatni sezon pozostał blisko głównych tematów, pokazując, że dramatyczna zmiana jest nieunikniona, ale ludzkość powinna stawić czoła nowym innowacjom i kryzysom we współpracy, aby podejmować najlepsze możliwe decyzje. Scenarzyści zakończyli serial optymistycznie, tworząc nową radę zarządzającą podróżami Pierścienia, utworzoną z pomocą Holdena i wszystkich frakcji, które rozpoczęły serię, rzucając się sobie do gardeł. Związek transportowy nie tylko pozwala na bezpieczną eksplorację galaktyki, ale ostatecznie umieszcza wiecznie uciskanych mieszkańców Pasa Asteroid na tym samym poziomie, co mieszkańcy Ziemi i Marsa. Nowe zagrożenie nadciąga spoza Pierścienia, ale załoga Rosynanta po raz kolejny uratowała sytuację i zyskała status legendy nie tylko w uniwersum serialu, ale także w kanonie science fiction.

Dzień Niepodległości, Strażnicy, oraz Star Trek Wyobraziliśmy sobie, że nawiązanie pierwszego kontaktu z kosmitami – czy to brutalnym, czy pokojowym – sprawi, że ludzkość odłoży na bok nasze różnice i zacznie pracować nad czymś większym niż my sami. Abraham i Franck przyjęli mniej uproszczony pogląd, ale nadal wydaje się radykalnie optymistyczny w czasach, gdy frakcyjność wydaje się wyraźniejsza niż kiedykolwiek. Z załogą reprezentującą ludzi z Ziemi, Marsa i Pasa, którzy wielokrotnie ratowali ludzkość, działając jako głos rozsądku, Rocinante może czuć się równie utopijnie jak USS Enterprise.

Przyszłość Przestrzeń jest bardzo rozpoznawalny w świecie, w którym eksploracja kosmosu jest zdominowana przez miliarderów, którzy wyobrażają sobie, że Ziemia będzie miejscem, w którym ludzie będą mogli po prostu odwiedź na wakacjach. Jeśli weźmiemy masowo do gwiazd, prawdopodobnie przyniesiemy ze sobą wszystkie najgorsze aspekty kapitalizmu i nacjonalizmu, jakie sobie wyobrażano Przestrzeń. Jeśli jednak dopisze nam szczęście, posłuchamy również przesłania serialu, od czasu do czasu zatrzymując się, by zakwestionować nasze założenia dotyczące sposobu działania świata i sprawdzając, czy rzeczywiście możemy zbudować coś lepszego.

Przestrzeń jest teraz przesyłany strumieniowo na Amazon Prime Video.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy powinieneś kupić AirPods Pro?

AirPods Pro to jedne z najpopularniejszych prawdziwie bezprzewodowych słuchawek na rynku. Po wprowadzeniu w październiku 2019 r. AirPods Pro stały się niezbędnym...

Meta zamyka jedną ze swoich największych gier VR — ale tylko dla posiadaczy Quest 1

W tym samym czasie Meta podniosła cenę swoich zestawów słuchawkowych Quest 2ogłosił również, że kończy obsługę Quest 1 dla Populacja 1,...

Najlepsze książki, komiksy i nie tylko Neila Gaimana

W tym tygodniu Netflix adaptacja Neila Gaimana Piaskun debiutuje. To było długa, długa droga za adaptację legendarnego komiksu oraz Zaangażowanie...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!