W serwisie Netflix program policyjny Idrisa Elby, Luther, otrzymuje intensywne aktualizacje


Luter: Upadłe słońce to szalony sposób na kontynuację serialu BBC. Przedstawienie, skupiając się na antybohatera Jana Lutra (Idris Elba), w ciągu pięciu sezonów pojawił się wielu niezrównoważonych złoczyńców, w tym rzucający kośćmi fani Dungeons & Dragons, zabójczy kardiochirurdzy i satanistyczni krwiopijcy. Pełnometrażowa kontynuacja Netflix idzie jeszcze dalej. Luther jest policjantem, który jest tak brutalny, że jedynym sposobem usprawiedliwienia jego działań samozwańczych jest postawienie go przed najbardziej ohydnymi i dziwacznymi zbrodniami, jakie można sobie wyobrazić. Tym razem staje twarzą w twarz z zabójcą znającym się na cyberprzestrzeni, granym przez Andy’ego Serkisa. Jest niemal wszechpotężnym internetowym złoczyńcą, bombastycznym i tak przewymiarowanym, jak prawdopodobnie był budżet filmu Netflix. To jak dotąd najbardziej obłąkany skok w świat Lutra.

Wyreżyserowany przez Jamiego Payne’a i napisany przez twórcę serialu Neila Crossa, Upadłe słońce zaczyna się od doskonałego przykładu konfiguracji wywołującej koszmary Luter takie trafienie. Młody mężczyzna, Calum, odbiera złowieszczy telefon od nieznajomego, szantażując go, by pojechał w odosobnione miejsce. Ale zostaje zaatakowany przez coś przerażającego w sekwencji, która natychmiast dołączy do annałów najlepszych horrorów Luthera. Ten ponury początek historii wywołuje konflikt w kotka i myszkę między Lutherem a szantażystą Davidem Robeyem (Serkis). Ale chociaż człowiek stojący za zabójstwami jest przerażający — i niezwykle teatralny, a Serkis ożywia go za pomocą kilku potężnie złych peruk — prawdziwym celem jest sprawienie, by widzowie przestraszyli się sposobu, w jaki wykorzystuje internet do znajdowania i atakowania swoich ofiar.

Reklama

Zdjęcie: John Wilson/Netflix

Główne założenie — niezwykle internetowy zabójca, który manipuluje ludźmi, grożąc ujawnieniem ich sekretów — nawiązuje do pewnych ludzkich lęków przed ujawnieniem i publicznym zawstydzeniem. Widzowie Netflix widzieli tę konfigurację już wcześniej, w chłodzie Czarne lustro epizod “Zamknij się i tańcz, Który Upadłe słońce czuje się bardzo zobowiązany. Ale w jednym z Upadłe słońcenajmądrzejsze zwroty akcji — i największe odstępstwa od tego Czarne lustro wpis — szczegółowe informacje dotyczące szantażu Robeya na jego ofiarach rzadko są ujawniane, pozostawiając te tajemnice wyobraźni publiczności. Jest to wybór, który działa na wielu poziomach: pozostaje nam myśleć o najgorszym lub w bardziej tragicznych okolicznościach, zdecydować, że wstyd ofiary był nie na miejscu, co jeszcze bardziej ułatwia jego wykorzystanie.

Osobą, która najbardziej to czuje, współczując tym biednym zagubionym duszom, jest Jan Luter. Wracając do roli, która przyniosła mu Złoty Glob i cztery nominacje do nagrody Emmy, Idris Elba nadal jest postacią, z którą należy się liczyć jako tytularny policjant. W sposobie, w jaki wyczuwa zło bogatych i uprzywilejowanych, jest niemal Columbo, a jego wymięty płaszcz to z pewnością ukłon w stronę kultowego detektywa Petera Falka. Ale tam, gdzie Falk przedstawił niedocenianego geniusza, Elba jest ledwie stłumionym huraganem w ludzkiej postaci. Luthera prześladuje przemoc, którą widział, i przemoc, którą w nim wywołała. To odurzająca mieszanka. Ze swoim szorstko czarującym londyńskim akcentem i niemal nieustającą furią, Elbę wciąż można oglądać w nieskończoność jako wybuchowego, żądnego sprawiedliwości gliniarza.

Podobnie jak wielu klasycznych detektywów telewizyjnych, Luther jest czymś w rodzaju luddysty. Używa telefonu z klapką i wielu palników. Nie jest obecny w mediach społecznościowych. To stawia go na zewnątrz tej sprawy, zaglądającego do środka, jako jedyną osobę w śledztwie, która widzi to, czego inni nie mogą: że internet i inteligentne urządzenia domowe pozwalają zabójcy szpiegować i kontrolować swoje ofiary.

Cynthia Erivo ze skrzyżowanymi ramionami stoi przed całą ścianą monitorów wyświetlających różne obrazy i dane w filmie Luther: Fallen Sun firmy Netflix

Zdjęcie: John Wilson/Netflix

Podczas gdy polowanie na Robeya jest w pewnym sensie klasyczną paszą dla Luthera, on również reprezentuje Upadłe słońce„największa dygresja od formuły serii”. Tam, gdzie poprzedni złoczyńcy Lutra działali na mniejszą, bardziej ugruntowaną skalę, jako samotni mordercy i szefowie gangów, budżet Netflix i ramy filmowe popychają film na bardziej oburzające terytorium. Robey to nie tylko bogaty i potężny zabójca; ostatecznie okazuje się, że jest mózgiem globalnej operacji, przynosząc jedną z oryginalne miejskie legendy internetowe do życia.

Plotki krążą prawie tak długo, jak Internet: Czerwone pokoje podobno są nikczemne nielegalne strony gdzie widzowie online mogą zapłacić, aby zobaczyć prawdziwy gwałt, tortury i morderstwa. Filmowcy od dziesięcioleci ślinią się nad niesamowitymi możliwościami mitu o Czerwonym Pokoju Upadłe słońce poczuj się jak powrót do horroru z lat 00 Moje Małe Oko, FeardotCom, Cry_Wolf, I Niewykrywalny. To interesująca sprzeczność: bardziej intymne aspekty planu Robeya, zbudowane wokół wykorzystania najmroczniejszych internetowych sekretów ludzi w celu ich upokorzenia, wydają się na wskroś współczesne i prawdziwe. Ale jego brudne podziemne sale tortur wypełnione kamerami, zaprojektowane, by zadowolić przerażających internetowych mężczyzn na całym świecie, wydają się pozostałością po dawno minionym sianiu strachu w Internecie.

Aby cieszyć się każdym z Luter, musisz zrozumieć, że to fantazja na wielu poziomach. Wyobraża sobie strażnika policji, który walczy z najgorszymi częściami instytucji, którą reprezentuje, aby złapać zabójców i chronić bezbronnych. Ale on także nieustannie niszczy swobody obywatelskie cywilów. Dlatego kluczem są głęboko nikczemni, bezkompromisowi złoczyńcy, tacy jak Robey. Usprawiedliwianie zachowania Lutra oznacza skupianie się na najbardziej odrażających zbrodniach z możliwych, co ostatecznie czyni Luter czuje się bardziej jak serial grozy niż policyjna procedura.

Upadłe słońce przenosi tę dynamikę na wyższy poziom, czyniąc złoczyńcę nie tylko sadystycznym zabójcą, ale także nietykalnym miliarderem z armią i tajną norweską podziemną kryjówką w stylu filmów o Bondzie. Upadłe słońce pasuje do zawsze surrealistycznego charakteru Luter i jego wyimaginowany świat dobra i zła, ale rozszerzony świat, krótka historia i przesadna nikczemność zmniejszają wpływ moralnych dążeń Luthera do powstrzymania Robeya.

John Luther (Idris Elba) siedzi w bardzo ciemnym pokoju z rękami złożonymi przed sobą i wpatruje się w kamerę, otoczony przez trzech mężczyzn w kominiarkach zakrywających twarz, w Luther: The Fallen Sun

Zdjęcie: John Wilson/Netflix

Dużo LuterSiła pochodzi od zbuntowanego gliniarza Elby i jego skonfliktowanego serca. Podczas gdy John robi straszne rzeczy, które często sprawiają, że publiczność nie jest pewna, czy mu kibicować, robi to z powodów, które uważa za słuszne. Dzięki długiej formie oryginalnego serialu telewizyjnego ma czas na nawiązywanie kontaktów i przyjaźni, sojuszy i wrogów. Upadłe słońce nie ma na to czasu. Nie ma zagubionej młodej osoby, którą mógłby chronić, żadnego nowego partnera, którego mógłby irytować, namawiać, a ostatecznie związać się i uratować. Podczas gdy Elba wciąż jest bijącym sercem tej historii, jest skupiony na Robeyu i jego stale nasilających się zbrodniach. Przemoc, z którą zmaga się John, jest tak dziwaczna, a stawka jest tak wysoka, że ​​Luther rzadko czuje się skonfliktowany. Wydaje się tutaj bardziej jak dwuwymiarowy, sprawiedliwy antybohater niż złożony strażnik, którym był w oryginalnej serii.

To jednak niekoniecznie jest złe. Luteroryginalne, wspaniałe pięć sezonów wciąż istnieje. Łatwo jest do nich wrócić, aby uzyskać głębię, rozwój postaci i nadrzędne łuki wypełnione moralnie złożonymi rozterkami. W przeciwieństwie, Upadłe słońce jest tutaj, aby oferować gigantyczne zabójstwa, jakich nie widziano od czasu rozkwitu horroru telewizyjnego Hannibala. To dla każdego, kto chce oglądać rzadko lepszego Idrisa Elbę szalejącego przez ponad dwie godziny w Londynie, niszczącego wszystko, co stanie mu na drodze. I jest to plac zabaw dla rozkosznie obłąkanego występu Serkisa, który przeżuwa scenerię równie konsekwentnie, jak jego postać pomysłowo zabija niewinnych ludzi tylko po to, by bawić się z Lutherem. Upadłe słońce to skondensowane, od kul do ściany nowe odkrycie Lutra, którego widzowie znają i kochają, z sadyzmem i pokazami podkręconymi do 11, a do tego dodano trochę klasycznego internetowego koszmaru.

Luter: Upadłe słońce jest teraz przesyłany strumieniowo w serwisie Netflix.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Moore, człowiek stojący za prawem Moore’a, umiera w wieku 94 lat

Firma Intel oraz Fundacja Gordona i Betty Moore'ów ogłosiły dzisiaj, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat. Fundacja poinformowała, że...

Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka

Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie...

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej, zmarł dzisiaj w wieku 94 lat, zgodnie z komunikat prasowy firmy. Był...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!