W końcu Wikipedia prosi gigantów technologicznych o płacenie za rozwiązywanie ich własnych problemów


Nie trzeba głośno mówić, że Wikipedia jest głównym źródłem informacji na temat możliwie największego katalogu tematów w Internecie. Czasami zdumiewa mnie myśl, że baza danych tak użyteczna, jak Wikipedia, jest dostępna bezpłatnie, podczas gdy użytkownicy są zmuszeni płacić za znacznie gorsze i mniej znaczące usługi cyfrowe, które mogą być wszystkim, od płacenia za czytanie czyichś wiadomości w podejrzanej aplikacji randkowej i kupując kosmetyki dla postaci w grze, aby uniknąć reklam w usługach słuchania muzyki.

Ale pomijając zwykłych ludzi, tak się składa, że ​​jest jednym z największych beneficjentów giganci technologiczni, tacy jak Google, Amazon i Apple, którzy udostępniają swoim odbiorcom wiarygodne i przydatne informacje (czytać: klienci) przez Wikipedię, nie wydając za to ani grosza. To się teraz zmienia!

Wikimedia – organizacja non-profit stojąca za Wikipedią i innymi powiązanymi usługami Wiki – chce teraz, aby giganci technologiczni zapłacili. Ale ma to mniej wspólnego z pytaniem o te miliardy dolarów – bilion dolarów w kilku przypadkach – firmom, które płacą za korzystanie z Wikipedii do obsługi swoich usług, a więcej zajmują się rozwiązywaniem własnych problemów. Tym rozwiązaniem jest Wikimedia Enterprise.

„Skupiamy się na organizacjach, które chcą zmienić przeznaczenie treści Wikimedia w innych kontekstach, dostarczając usługi danych na dużą skalę, tak aby były szybsze i bardziej wszechstronne, niezawodne i bezpieczne”, mówi oficjalny opis. Wikimedia kieruje swoją ofertę do firm, które ponownie wykorzystują jej bibliotekę treści w dużych ilościach, a celem jest zaoferowanie im korzyści w trzech kluczowych obszarach:

1. Częstotliwość, z jaką regularnie otrzymują zbiorcze zrzuty danych, dzięki czemu każdy wandalizm można naprawić w szybszym tempie.
2. Zwiększenie aspektu niezawodności dzięki niezawodnej infrastrukturze, która pozwala im ponownie wykorzystywać informacje i służyć swojej bazie użytkowników przez całą dobę.
3. Dostępność wsparcia technicznego.

W prostych słowach Wikimedia Enterprise zaoferuje dużym technologiom gwarancję szybkości, niezawodności i spójności, z jaką będą mogli wyodrębniać i restrukturyzować zawartość Wikimedia zgodnie ze swoimi potrzebami. Wikimedia Enterprise API umożliwi dostęp do dużej ilości i szybkości oraz ponowne wykorzystanie treści Wikimedia, które ci bardzo zamożni klienci mogą wykorzystać do obsługi wpisów dotyczących projektów związanych z ich firmą, od strony profilu firmy na Wikipedii po powiązane media. .

W końcu dlaczego Wikimedia miałoby poświęcić wysiłki i zasoby, aby sprostać wymaganiom technicznym tych miliardowych firm, skoro nie płacą za to ani grosza?

Wielka technologia wyda pieniądze na infrastrukturę, za którą powinni zapłacić dawno temu

Reklama

Celem jest również uczynienie większej części zawartości czytelną maszynowo i zmniejszenie obciążenia serwera. W szczególności projekt Wikimedia Enterprise chce „Zmniejsz potrzebę skrobania witryn o dużej intensywności przez użytkowników o najwyższej częstotliwości i największej liczbie użytkowników, którzy obecnie celują w nasze serwery produkcyjne”. W prostych słowach, stres na serwerach Wikimedia z powodu treści, które są ponownie wykorzystywane przez te popularne marki z głęboką kieszenią, musi zostać zmniejszony poprzez przeniesienie ich na serwery dedykowane, których koszt zostanie opłacony przez tych klientów.

„Powszechnie wiadomo, że kilka dużych firm korzysta z danych naszych projektów. Firmy te zdają sobie sprawę, że bez projektów Wikimedia nie byłyby w stanie zapewnić tak bogatego i niezawodnego doświadczenia swoim własnym użytkownikom ”.
Wikimedia Enterprise

Wikimedia polega na funduszach i darowiznach, aby osiągnąć swój cel, jakim jest zapewnienie swobodnego dostępu do prawdopodobnie największej skarbnicy informacji na świecie. Jednak dodatkowa presja polegająca na zapewnieniu, że dane ponownie wykorzystywane przez firmy takie jak Google i Apple do obsługi ich użytkowników wymagają więcej wysiłku i zasobów, aby zapewnić, że są one wolne od błędów i dostępne, a incydenty takie jak wandalizm można szybko zwalczać.

Big tech powinien płacić za pracę, którą wykonuje dla nich organizacja non-profit, aby mogli zarabiać.

Firma planuje wydanie w maju / czerwcu 2021 r. Swoich interfejsów API Wikimedia Enterprise na dwóch poziomach – w czasie rzeczywistym i zbiorczo – z własnym zestawem podkategorii, z których każda ma określone korzyści. Aby osiągnąć techniczny cel obsługi tych bogatych klientów, interfejsy API Wikimedia Enterprise będą hostowane w Amazon Web Services (AWS), ale firma nie jest zobowiązana do korzystania z AWS i faktycznie bada alternatywne rozwiązania, gdy inicjatywa się rozwija.

Jednak Wikimedia nie spodziewa się zgarnięcia fortuny, prosząc wielkiego technika o zapłatę. W rzeczywistości, organizacja non-profit nadal oczekuje, że otrzyma dużą część finansowego wsparcia od swoich czytelników i darczyńców. Z perspektywy czasu zapewnia to również, że giganci technologiczni nie mogą wywierać żadnego nacisku na sposób działania Wikimedia, a co ważniejsze, na sposób obsługi jego treści. „Przychody z Wikimedia Enterprise uzupełnią naszą obsługę czytelników, ale jej nie przyćmią”, mówi Sekcja FAQ.




Piszę o technologii konsumenckiej od ponad trzech lat, pracując w przeszłości z takimi nazwami jak NDTV i Beebom. Oprócz przedstawiania najnowszych wiadomości, przejrzałem mój sprawiedliwy udział urządzeń, od smartfonów i laptopów po inteligentne urządzenia domowe. Przeprowadzałem również wywiady z dyrektorami technicznymi i występowałem jako prowadzący w filmach na YouTube, opowiadających o najnowszych i najlepszych gadżetach.





Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Noctua przedstawia niskoprofilową chłodnicę procesora NH-L12Sx77

Noctua przedstawiła dziś nową niskoprofilową chłodnicę procesora NH-L12Sx77 dla kompaktowych, wydajnych, a jednocześnie cichych systemów typu Small Form Factor. NH-L12Sx77 to nieco...

Rozpoczęcie rejestracji na AES Europe 2024 w dniach 15–17 czerwca w Madrycie w Hiszpanii

Towarzystwo Inżynierii Audio (AES) ogłosiło otwarcie rejestracji na Europejską Konwencję AES 2024 – Madryt, która odbędzie się w dniach 15–17 czerwca w Madrycie...

Nowy model Firefly firmy Adobe ułatwia korzystanie z narzędzi AI programu Photoshop

Firma Adobe dodaje do swojego oprogramowania kreatywnego Photoshop kilka nowych narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji, których celem jest zapewnienie użytkownikom dodatkowych możliwości kontrolowania generowanych...
Advertisment