VTuber Selen Tatsuki zabiera głos po rozwiązaniu umowy z Nijisanji, co wywołuje reakcję


5 lutego japońska agencja talentów VTuber Nijisanji ogłoszony że pozbędzie się jednego z jego talentów: Selena Tatsuki. Jednakże w przeciwieństwie do standardowego „ukończenia studiów”, przyjętego w branży określenia wspólnie uzgodnionego zakończenia umowy pomiędzy agencją VTuber a VTuber, Nijisanji podjął decyzję wykonawczą o całkowitym zerwaniu powiązań z Selen w związku z roszczeniami obejmującymi naruszenie umowy oraz zarzuty dotyczące wprowadzających w błąd oświadczeń na platformach mediów społecznościowych. Bez ostrzeżenia Selen została usunięta z Nijisanji Konto X został natychmiast zamknięty i w ogóle Youtube filmy zniknęły z jej kanału. Przeprowadzka z Nijisanji następuje tuż po ogłoszeniu przez Selen 31 grudnia 2023 r., że trafiła do szpitala, co zahamowało jej obecność w społeczeństwie. Dopiero teraz Selen, która obecnie streamuje pod swoim oryginalnym niezależnym awatarem VTuber Dokibird i woli używać Dokiego, wypowiedziała się na temat tej sytuacji.

„Przez ponad miesiąc nie mogłem nic powiedzieć ani zrobić” – mówi Doki w rozmowie z Polygon. „Byłem w bardzo mrocznym momencie mojego życia. Nie wiedziałem, co się wydarzy na końcu. Chcę odejść za obopólną zgodą. Wiedziałem, że byłoby źle dla wszystkich zaangażowanych, gdyby poszła tą ostatnią możliwą drogą.

Choć często postrzegany jako niszowa forma rozrywki, VTubing eksplodował na skalę międzynarodową. Agencje takie jak Hololive i Nijisanji zdominowali rynek, tworząc unikalne, kolorowe postacie, aby uspokoić publiczność przyciągniętą tymi projektami i osobowościami za nimi stojącymi. Nijisanji odniosło taki sukces w swoich przedsięwzięciach, że Riku Tazumi, założyciel firmy-matki ANYCOLOR, jest jednym z Najmłodsi miliarderzy w Japonii. Zyski z VTubing generowane są głównie dzięki fanom, którzy przekazują datki, subskrybują swoje ulubione VTubing i kupują gadżety. W przeciwieństwie do japońskiej kultury idoli, fani VTuber mają bezpośredni kontakt ze swoimi ulubionymi wirtualnymi gwiazdami za pośrednictwem mediów społecznościowych i czatów na żywo podczas transmisji.

Ale chociaż agencje zapewniają VTubers bezpieczniejszy sposób na znalezienie stabilnego dochodu, Nijisanji kilkakrotnie znalazło się pod ostrzałem w związku z nagłymi odchodzeniami z pracy, zwolnieniami i sugestiami, że firma udaremniła wysiłki swoich talentów w zakresie wykorzystania potencjalnych możliwości rozwoju. Po zwolnieniu Selen doszło do publicznego oburzenia wśród fanów i innych użytkowników VTubers w anglojęzycznej strefie, krytykujących Nijisanji za jego talenty na niespotykaną wcześniej skalę.

Selen nie jest pierwszą VTuberką, która została nagle usunięta ze składu Nijisanji z powodu niejasnych oskarżeń. W maju 2023 roku agencja talentów usunęła Zaion LanZa, jak podano na oficjalnym koncie Nijisanjinaruszenie praw autorskich, „obraźliwe uwagi” i „lajkowanie” komentarzy stanowiących zniesławienie NIJISANJI Livers [VTuber nomenclature for the real person behind the virtual streamer].” W kolejnych miesiącach VTuber Sayu Sincro wydał album dokument odpierając kilka roszczeń wysuniętych przeciwko Zaion LanZa. Dodatkowo dostarczyło więcej informacji na temat oczekiwań wobec Zaion, gdy była talentem pod okiem Nijisanjiego i ANYCOLOR.

Reklama

Chociaż cytowane przestępstwa, które doprowadziły do ​​rozwiązania umowy z Zaionem i Selen, nie są ze sobą powiązane, te dwa incydenty mówią o tym, jak Nijisanji traktuje swój talent i jak wybory firmy wpływają na krajobraz VTuber. Obejmuje to streamerów płacących z własnej kieszeni za zasoby i materiały wykorzystywane do celów transmisji strumieniowej. Jak zaznaczono na jej obecnie prywatnym koncie X i udokumentowano w pliku Film z YouTube’aW maju 2023 r. Selen była gospodarzem konkursu na projekt stroju, w którym obiecała zapłacić zwycięzcy i pięciu najlepszym uczestnikom z własnej kieszeni. Początkowo Nijisanji protestowała przeciwko pomysłowi zorganizowania konkursu, jednak kiedy pomysł został zaakceptowany, firma zastrzegła, że ​​nagroda pieniężna zostanie pochodzić z jej osobistych środków. (Transmisja zawierająca szczegółowe informacje na temat warunków konkursu i ciągłych poprawek wprowadzanych przez Nijisanj nie jest już dostępna ze względu na usunięcie jej treści z YouTube). Jednym z powodów, dla których Nijisanji twierdzi, że zdecydowała się rozwiązać umowę z Selen, były „opóźnienia w płatnościach ” z prowizji Selen wypłacanej twórcom. Jednak twierdzenia, że ​​Selen się nie zastosowała, były obalony przez kilku artystów, z którymi współpracowała, którzy sprawdzają, czy VTuber pokryje z własnej kieszeni wszelkie wydatki związane ze strumieniowaniem.

Ogłoszenie zwolnienia Selen było nagłe, ale po rozmowie z talentem z Nijisanji w 2023 r. można stwierdzić, że takie przypadki nie są całkowicie nieoczekiwane – przynajmniej jeśli chodzi o „ukończenie studiów”. W styczniu 2024 r., tuż przed ukończeniem Nijisanji, VTuber Pomu Rainpuff oświadczyła na obecnie wycofanym strumieniu, że podczas pracy w agencji zrezygnowała z możliwości zmieniających życie, ale znajdowała się w niepewnej sytuacji, ponieważ nie była w stanie wyjaśnić dlaczego.

„W przypadku samych talentów może to być niezwykle nagłe” – powiedział anonimowy talent w rozmowie z Polygon podczas reportażu na podstawie naszego wcześniejszego spojrzenia na stan branży VTuber. „Czasami nie można nawet udostępnić informacji, które rozwiałyby wszelkie nieporozumienia lub zapobiegły molestowaniu. Obraca się to na korzyść sytuacji wątpliwości, w której jedyną rzeczą, która może za Ciebie przemawiać, są Twoje już istniejące treści. Nawet wtedy, biorąc pod uwagę brak prawdziwego wyjaśnienia, tworzy to przepaść między konsumentem a agencją”.

Wydaje się, że zamieszanie wokół odejścia Selen wywarło wpływ na Nijisanji. Stan na 8 lutego w magazynie ANYCOLOR nadal spadaz komentarzami dot Strona finansów Yahoo głównie mówiąc o niezdolności firmy do zatrzymania swoich talentów, takich jak Pomu Rainpuff i Mysta Rias, oraz o złym postępowaniu w związku ze zwolnieniem Tatsuki. Po oświadczeniu wydanym przez Selen kilku członków Nijisanji, takich jak Enna Alouette, Fulgar Ovid, Finana Ryugu, Kyo Kaneko, Uki Violeta i Meloco Kyoran, ogłosiło, że będą robienie tymczasowych przerw i wycofywanie się z mediów społecznościowych.

Następnie Nijisanji wygłosił drugie oświadczenie dotyczące rozwiązania umowy z Selen, wyrażając przekonanie, że decyzja ta będzie miała znikomy wpływ na jej finanse. To pierwszy raz, kiedy agencja dołożyła tak wszelkich starań, aby bronić zwolnienia jednego ze swoich talentów. (Firma Polygon skontaktowała się z firmą ANYCOLOR w celu uzyskania komentarza na temat sytuacji, ale nasza prośba o rozmowę została odrzucona.) We wtorek firma HYTE, producent niestandardowych obudów i akcesoriów do komputerów PC, ogłosiła, że zakończyła dotychczasowe projekty z Nijisanji, stwierdzając, że zdecydowała się „stać u boku wielu fanów VTuber, którzy zaprzestali wspierania organizacji”.

Po rozwiązaniu umowy Selen wznowiła działalność jako Doki lub Dokibird w kanałach X i ujawnione szczegóły o tym, co zaszło między nią a jej byłą agencją. Doki ujawniła, że ​​trafiła do szpitala z powodu złego zarządzania i toksycznego środowiska pracy i zamierzała polubownie rozstać się z Nijisanji 26 stycznia. Tak się nie stało.

Doki mówi Polygonowi, że napisała swoje oświadczenie na wypadek, gdyby sprawy potoczyły się gorzej, co niestety się wydarzyło.

„Nawet nie wiedziałem, że to zostanie ogłoszone” – mówi Doki. „Nie znałem treści ogłoszeń przed ich wycofaniem. Nie znałem daty ani godziny i miałem szczęście, że nie spałem, kiedy to się stało. Nie wiedziałem, że to jest trasa, którą będzie podążał. Nigdy nie chciałam rezygnować ze swojego oświadczenia, jeśli ogłoszenie nie rozeszło się tak szybko, jak to miało miejsce, i byłam gotowa zachować tę informację w tajemnicy, ponieważ nie chciałam, aby opinia publiczna poznała powód mojego pobytu w szpitalu”.

Doki twierdzi, że dla własnego bezpieczeństwa zdecydowała się udostępnić jedynie wybraną część informacji na temat warunków pracy w Nijisanji. „Wiem, że wiele osób chce więcej szczegółów, ale nie mogę powiedzieć więcej. Napisałem to oświadczenie wraz z moim prawnikiem w sposób, który zapewnił mi bezpieczeństwo i pozwolił mi ruszyć do przodu, aby móc zacząć życie od nowa”.

Chociaż użytkownicy VTubers przeszli ze swoich agencji, nie wszystkie te przejścia przebiegają szczególnie gładko. Doki wróciła do swojego poprzedniego pseudonimu i od razu zabrała się do pracy, aby wrócić do tego, co kocha robić. Podzieliła się, że była poruszona ogromnym wsparciem, jakie otrzymała od przyjaciół, których poznała w branży, różnych programistów, z którymi jest podekscytowana współpracą, i oczywiście swoich fanów.

„Szczerze” – mówi – „odbiór tego był niesamowicie przytłaczający i naprawdę doceniam wszystkich, którzy mnie wspierali przez cały ten czas. To wiele dla mnie znaczy widzieć tak wielu przyjaciół, którzy wyrażają swoje wsparcie dla mnie i składają swoje świadectwa”.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

SolidRun przedstawia moduł komunikacyjny Ryzen V3000 CX7

SolidRun, wiodący deweloper i producent wysokowydajnych rozwiązań System on Module (SOM), komputerów jednopłytkowych (SBC) i rozwiązań brzegowych sieci, ogłosił dzisiaj wprowadzenie na rynek...

Razer demonstruje przyszłość gamingowej technologii dotykowej dzięki Sensa HD Haptics i Project Esther

Gracze uwielbiają oglądać transmisje na żywo, widzieć, jak ich ulubieni gracze wykonują niesamowite zagrania i wygrywają – ale co by było, gdybyśmy mogli...

Samsung opracowuje pierwszą w branży pamięć DRAM HBM3E 12H o pojemności 36 GB

Firma Samsung Electronics, światowy lider w dziedzinie zaawansowanych technologii pamięci, ogłosiła dzisiaj, że opracowała pamięć HBM3E 12H, pierwszą w branży 12-stosową pamięć DRAM...
Advertisment