Nowy 50-kwartałowy komputer kwantowy dodatkowo wzmacnia pozycję Finlandii wśród krajów zdolnych do rozwoju i inwestowania w obliczenia kwantowe. Finlandia po raz pierwszy ogłosiła swoje wysiłki w zakresie rozwoju obliczeń kwantowych w listopadzie 2020 r. Z całkowitym budżetem w wysokości 20,7 mln EUR od rządu fińskiego na opracowanie 50-kwoty kwantowego.
50-kwartałowy komputer kwantowy otwiera się dziś na użytkowanie przez firmy i naukowców na uniwersytetach i instytutach badawczych za pośrednictwem VTT QC Quantum Computing Service. Komputer kwantowy oferuje branżom możliwość opracowania aplikacji do obliczeń kwantowych i pracy nad nimi w praktyczny sposób.
„Opracowywanie i budowanie 50-kwartałowego komputera kwantowego pokazuje, że Finlandia jest jednym z globalnych liderów w tej dziedzinie. Dzięki temu komputerze kwantowi możemy opracować zastosowania i nowe algorytmy do modelowania i symulacji materiałów, problemów z optymalizacją i sztucznej inteligencji”-mówi Erja Turunen, wiceprezes wykonawczy, VTT.
„Teraz jest idealny czas dla firm, aby zastanowić się, w jaki sposób obliczenia kwantowe mogłyby im przynieść korzyści we własnym biznesie. Przywództwo w technologiach krytycznych, takich jak obliczenia kwantowe, ma kluczowe znaczenie dla fińskiego społeczeństwa. Musimy być zdolni zarówno do budowania wymaganego sprzętu, a także korzystać z niego do praktycznych zastosowań. Teraz z 50-kwantowym komputerem kwantowym zakończonym komputerem kwantowym.
Projekt został wprowadzony w trzy części, więc społeczność w Finlandii może jak najwcześniej skorzystać z nowej technologii. 5-kwartałowy komputer kwantowy został ukończony w 2021 r. Wiosną 2022 r. Był on podłączony do Internetu za pośrednictwem Superkomputer LUMI CSC do korzystania z fińskich badaczy, a później szerzej dla użytkowników biznesowych.
Komputer 20-kwartał został ukończony w 2023 r., A w trzeciej fazie został uaktualniony do 50 kubitów. 50-kwartałowy komputer kwantowy jest w stanie wykonać takie obliczenia, które nie są bardziej możliwe z klasycznym komputerem, co czyni go znaczącym kamieniem milowym. Dzięki nowej technologii chipów możliwe było znacznie zmniejszenie szumu komputera i zwiększenie liczby kubitów używanych w obliczeniach.
„Dostarczanie tego komputera kwantowego jest znaczącym kamieniem milowym w naszej mapie technologicznej w kierunku obliczeń kwantowych na dużą skalę z aplikacjami w zakresie uczenia maszynowego, optymalizacji lub symulacji kwantowej”-mówi dr Jan Goetz, współzałożyciel CEO i współzałożyciel IQM Quantum Computers. „Nasza współpraca z VTT w celu opracowania 50-kwartowego systemu służy jako linia bazowa naszego komputera kwantowego Radiance 54 IQM, produkt, który wysyłamy do naszych klientów na całym świecie. Jesteśmy teraz z pełną prędkością, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na nasze komputery kwantowe w celu prowadzenia przełomu naukowego i ostatecznie osiągamy korzyści kwantowe”, ujawniamy.
Komputery kwantowe zostały opracowane jako wspólny projekt rozwoju, w którym obie strony, VTT i IQM, opracowały część technologii. VTT szczególnie opracował nadprzewodzące wzmacniacze TWPA, używane do odczytu sygnałów Qubit, a także rozwiązania integracji i pakowania na poziomie chipów kwantowych. Nadprzewodzące wzmacniacze TWPA opracowane i wyprodukowane przez VTT są obecnie wiodącymi komponentami na świecie i są bardzo poszukiwane w branży technologii kwantowej w Europie. Firma spin-off VTT, Arctic Instruments, komercjalizuje technologię TWPA VTT.
VTT dokonał również znacznych skoków w produkcji kubitów i technologii integracji, a VTT oferuje je obecnie jako usługa komercyjna. Metody produkcyjne stosowane w technologiach kwantowych obejmują obecnie technologię Josephson Junction, nadprzewodzącą się przez silikonowe przelotki (TSVS) i metody integracji chipów Flip. Podczas innowacyjnego 50-kwartałowego wspólnego rozwoju komputera kwantowego VTT uruchomił także kolejny spin-off technologii kwantowej, Semiqon, który rozwija półprzewodowe kubity.
Ekosystem biznesowy technologii kwantowej Finlandii rośnie, a w ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele nowych firm startupowych. Społeczność Businessq, działająca w ramach Instituteq, Finlandii Ekosystem badań i rozwoju technologii kwantowej, łączy różne podmioty w fińskim łańcuchu wartości kwantowych. Businessq ma obecnie ponad 25 firm, od deweloperów po użytkowników końcowych. Nowy komputer kwantowy zapewnia firmom w ekosystemie nowe możliwości opracowywania komercyjnych aplikacji i produktów, wdrażania technologii kwantowej i budowania nowych działalności.
Nowy 50-kwartałowy komputer kwantowy znajduje się w lokalu VTT w Micronova w Espoo w Finlandii.