Video Boost w Google Pixel 8 Pro to przydatne narzędzie do wideo przy słabym oświetleniu


Gdy Google wprowadziło funkcję Night Sight na Pixelu 3 było to objawienie.

To było tak, jakby ktoś dosłownie włączył światła na twoich zdjęciach przy słabym oświetleniu. Niemożliwe wcześniej zdjęcia stały się możliwe — nie potrzeba statywu ani lampy błyskowej w reflektorze.

Pięć lat później robienie zdjęć w ciemności to już przeżytek — prawie każdy telefon w wyższej i niższej cenie jest wyposażony w jakiś tryb nocny. Wideo to jednak inna historia. Tryby nocne dla zdjęć przechwytują wiele klatek, aby utworzyć jeden jaśniejszy obraz, ale nie jest możliwe skopiowanie i wklejenie mechaniki tej funkcji do filmu, który ze swej natury jest już seria obrazów. Odpowiedzią, jak się wydaje ostatnio, jest odwołanie się do sztucznej inteligencji.

Kiedy Pixel 8 Pro został wprowadzony na rynek jesienią tego roku, firma Google ogłosiła wprowadzenie funkcji o nazwie Video Boost with Night Sight, która pojawi się w przyszłej aktualizacji oprogramowania. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do przetwarzania filmów, wydobywając więcej szczegółów i poprawiając kolory, co jest szczególnie przydatne w przypadku klipów przy słabym oświetleniu. Jest tylko jeden haczyk: przetwarzanie odbywa się w chmurze na serwerach Google, a nie na Twoim telefonie.

Zgodnie z obietnicą funkcja Video Boost zaczęła pojawiać się na urządzeniach kilka tygodni temu wraz z grudniową aktualizacją Pixela, w tym moją jednostką testową Pixel 8 Pro. I to jest dobre! Nie jest to jednak tak przełomowy moment, jak oryginalny Night Sight. Świadczy to zarówno o tym, jak imponujący był Night Sight w chwili debiutu, jak i o szczególnych wyzwaniach, jakie wideo stanowi dla systemu kamer w smartfonach.

Video Boost działa w ten sposób: po pierwsze i najważniejsze musisz mieć Pixela 8 Zawodowiec, a nie zwykły Pixel 8 – Google nie odpowiedział na moje pytanie, dlaczego tak się dzieje. Włączasz ją w ustawieniach aparatu, kiedy chcesz z niej skorzystać, a następnie rozpoczynasz nagrywanie wideo. Po zakończeniu należy utworzyć kopię zapasową filmu na koncie Zdjęć Google automatycznie lub ręcznie. Potem czekasz. I czekaj. W niektórych przypadkach trzeba poczekać — funkcja Video Boost działa w przypadku filmów o długości do dziesięciu minut, ale przetworzenie nawet klipu trwającego zaledwie kilka minut może zająć wiele godzin.

Reklama

W zależności od rodzaju nagrywanego filmu oczekiwanie może być tego warte lub nie. Dokumentacja pomocy Google twierdzi, że ma umożliwiać „tworzenie filmów na telefonie Pixel w wyższej jakości, z lepszym oświetleniem, kolorami i szczegółami” przy dowolnym oświetleniu. Ale główny rzeczą, którą obsługuje Video Boost, jest lepsze wideo przy słabym oświetleniu — tak mówi mi menadżer produktu grupy Isaac Reynolds. „Pomyśl o tym jak o filmie z noktowizorem, ponieważ wszystkie poprawki w innych algorytmach mają na celu osiągnięcie noktowizora”.

Wszystkie procesy, które sprawiają, że nasze filmy przy dobrym oświetleniu wyglądają lepiej – stabilizacja, mapowanie tonów – przestają działać, gdy próbujesz nagrać wideo przy bardzo słabym oświetleniu. Reynolds wyjaśnia, że ​​nawet Uprzejmy rozmycia obrazu przy słabym oświetleniu jest inne. „OIS [optical image stabilization] może ustabilizować ramę, ale tylko o określonej długości.” Filmy przy słabym oświetleniu wymagają dłuższych klatek, co stanowi duże wyzwanie dla stabilizacji. „Kiedy zaczynasz chodzić w słabym świetle i przy tak długich klatkach, możesz uzyskać szczególny rodzaj rozmycia wewnątrzklatkowego, które jest jedynie pozostałością, którą może skompensować OIS”. Innymi słowy, jest to cholernie skomplikowane.

To wszystko pomaga wyjaśnić, co widzę w moich własnych klipach Video Boost. Przy dobrym oświetleniu nie widzę dużej różnicy. Niektóre kolory są nieco bardziej wyraziste, ale nie widzę niczego, co zmuszałoby mnie do regularnego używania ich, gdy dostępnego światła jest pod dostatkiem. W niezwykle Funkcja Video Boost przy słabym oświetleniu może przywrócić kolory i szczegóły, które są całkowicie utracone w standardowym klipie wideo. Ale nie jest to tak dramatyczne, jak różnica między zwykłym zdjęciem a zdjęciem wykonanym noktowizorem w tych samych warunkach.

Pomiędzy tymi skrajnościami jest jednak naprawdę dobry punkt, w którym widzę, że Video Boost naprawdę się przydaje. W jednym klipie, w którym o zmierzchu idę ścieżką do ciemnej pergoli mieszczący Kobe Bell, zauważalna jest poprawa szczegółowości cieni i stabilizacji po wzmocnieniu. Im częściej korzystałem z funkcji Video Boost w normalnym, średnio-niskim oświetleniu wewnętrznym, tym częściej widziałem ku temu uzasadnienie. Zaczynasz widzieć, jak wyblakłe, standardowe filmy wyglądają w takich warunkach – jak mój syn bawiący się ciężarówkami na podłodze w jadalni. Włączenie funkcji Video Boost przywróciło część wibracji, o której zapomniałem, że mi jej brakowało.

Wzmocnienie wideo jest ograniczone do głównego tylnego aparatu Pixela 8 Pro i nagrywa w rozdzielczości 4K (domyślnie) lub 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Użycie funkcji Video Boost powoduje utworzenie dwóch klipów — początkowego pliku „podglądu”, który nie został wzmocniony i jest natychmiast dostępny do udostępnienia, oraz ostatecznie drugiego „wzmocnionego” pliku. Pod maską dzieje się jednak znacznie więcej.

Reynolds wyjaśnił mi, że funkcja Video Boost wykorzystuje zupełnie inny potok przetwarzania, który przechowuje znacznie więcej przechwyconych danych obrazu, które zwykle są odrzucane podczas nagrywania standardowego pliku wideo — coś w rodzaju związku między plikami RAW i JPEG. Plik tymczasowy przechowuje te informacje na Twoim urządzeniu do czasu wysłania ich do chmury; potem jest usuwany. To dobrze, ponieważ pliki tymczasowe mogą być ogromne — kilka gigabajtów w przypadku dłuższych klipów. Ostateczne, ulepszone filmy mają jednak znacznie rozsądniejszy rozmiar — 513 MB na nagrany przeze mnie trzyminutowy klip w porównaniu z 6 GB na plik tymczasowy.

Moją pierwszą reakcją na Video Boost było to, że wydawało się to rozwiązaniem tymczasowym — demonstracją funkcji czegoś, co potrzebuje chmury do działania już teraz, ale w przyszłości zostanie przeniesione na urządzenie. Qualcomm się pokazał wersja czegoś podobnego na urządzeniu dopiero tej jesieni, więc to musi być gra końcowa, prawda? Reynolds twierdzi, że nie tak o tym myśli. „To, co możesz zrobić w chmurze, zawsze będzie robić większe wrażenie niż to, co możesz zrobić na telefonie”.

Rozróżnienie między możliwościami Twojego telefonu a możliwościami serwera w chmurze zniknie w tle

Przykład: mówi, że obecnie telefony Pixel obsługują na urządzeniu różne mniejsze, zoptymalizowane wersje modelu Google HDR Plus. Jednak pełny „nadrzędny” model HDR Plus, który Google rozwijał przez ostatnią dekadę dla swoich telefonów Pixel, jest zbyt duży, aby realistycznie działać na jakimkolwiek telefonie. Możliwości sztucznej inteligencji na urządzeniach będą z czasem ulegać poprawie, więc jest prawdopodobne, że tak będzie Niektóre rzeczy, które można było zrobić tylko w chmurze, zostaną przeniesione na nasze urządzenia. Ale jednocześnie zmieni się to, co jest możliwe w chmurze. Reynolds twierdzi, że postrzega chmurę jako „kolejny element” możliwości Tensora.

W tym sensie Video Boost Jest rzut oka na przyszłość — to po prostu przyszłość, w której sztuczna inteligencja w Twoim telefonie współpracuje z sztuczną inteligencją w chmurze. Więcej funkcji będzie obsługiwanych przez połączenie sztucznej inteligencji na urządzeniu i poza nim, a rozróżnienie między możliwościami Twojego telefonu a możliwościami serwera w chmurze zniknie w tle. Nie jest to moment „aha” jak w przypadku Night Sight, ale mimo to będzie to znacząca zmiana w sposobie, w jaki myślimy o możliwościach naszego telefonu.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple @ Work: wdrożenie Meraki w T-Mobile uwypukla niewykorzystaną szansę dla Apple

Usługa Apple @ Work jest dostarczana wyłącznie przez firmę Mosyle, jedyna zunifikowana platforma Apple. Mosyle to jedyne rozwiązanie, które integruje w jednej...

Czego można się spodziewać po MWC 2024

Nie szukając żadnych przecieków ani plotek, założę się, że prawdopodobnie mógłbyś naszkicować większość telefonów, o których mówi się, że mają premierę o godz....

MWC 2024: wszystkie telefony, urządzenia do noszenia i gadżety zaprezentowane w Barcelonie

Oferta telefonów Xiaomi ma nowego lidera. The Xiaomi 14 Ultra właśnie pojawił się w Chinach i oferuje szereg imponujących parametrów fotograficznych, w...
Advertisment